Strona główna

Prezentacja i kompetencje

Stosunki międzyparlamentarne pomiędzy Parlamentem Europejskim i Kongresem Stanów Zjednoczonych należą do najdłuższych i najbardziej intensywnych w historii Parlamentu Europejskiego i zostały zapoczątkowane w 1972 roku, kiedy to delegacja Kongresu USA złożyła pierwszą wizytę w Parlamencie Europejskim.         
 
Obie delegacje spotykają się regularnie dwa razy w roku – w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Kiedy posiedzenia zwoływane są w Unii Europejskiej (UE), odbywają się one zazwyczaj w stolicy państwa, które sprawuje prezydencję UE.
 
Na 50. posiedzeniu międzyparlamentarnym, które miało miejsce w dniach 15-16 stycznia 1999 r. w Strasburgu, obie delegacje zdecydowały o zainicjowaniu Transatlantyckiego Dialogu Legislatorów (TDL), który stanowi oficjalną odpowiedź PE i amerykańskiego Kongresu na zawarte w Nowej Agendzie Transatlantyckiej wezwanie do zacieśnienia więzi parlamentarnych. Następnie działania TDL poszerzono o wideokonferencje, specjalne grupy robocze zajmujące się szczególnie ważnymi tematami, a także o działania ułatwiające bezpośrednie kontakty między komisjami legislacyjnymi Parlamentu Europejskiego i Kongresu USA.
 
Przedstawiciele TDL stanowią również część „grupy doradczej” powołanej w ramach Transatlantyckiej Rady Gospodarczej zainicjowanej przez UE i USA przy okazji szczytu dwustronnego zorganizowanego w Waszyngtonie w kwietniu 2007 r.
 
Więcej informacji można uzyskać, klikając na „Ogólne dokumenty” na górze strony.