Gå till innehållet på sidan (tryck Enter)
Gå direkt till språkmenyn (tryck Enter)
Gå direkt till sökmenyn (tryck Enter)
SV - svenska
BG - български
ES - español
CS - čeština
DA - dansk
DE - Deutsch
ET - eesti keel
EL - Ελληνικά
EN - English
FR - français
GA - Gaeilge
HR - hrvatski
IT - italiano
LV - latviešu valoda
LT - lietuvių kalba
HU - magyar
MT - Malti
NL - Nederlands
PL - polski
PT - português
RO - română
SK - slovenčina
SL - slovenščina
FI - suomi
SV - svenska
Nyheter
Ämnen
Ledamöter
Om parlamentet
Plenum
Utskott
Delegationer
Valet
Andra webbplatser
Andra webbplatser
Nyheter
Ämnen
Ledamöter
Om parlamentet
Plenum
Utskott
Delegationer
Valet
Multimedia Centre
Talmannens webbplats
Generalsekreteraren
Think tank
EP Newshub
Till din tjänst
Besök
Legislative train
Kontrakt och bidrag
Register
Portalen för öppna data
Förbindelsekontor
Delegationer
Europaparlamentet
Sök
Sök
Fyll i detta fält
DNAT
Europaparlamentet
Sök
Meny
Välj delegation
Välj delegation
Alla delegationer (hem)
Afghanistan
Albanien
Brasilien
Vitryssland
Kanada
Chile
Kina
Israel
Indien
Irak
Iran
Japan
Moldavien
Montenegro
Nordmakedonien
Mexiko
Serbien
Ryssland
Turkiet
Ukraina
Förenade kungariket
Förenta staterna
Sydafrika
Osaks–EU
Afrika–EU
Andinska gemenskapen
Australien, Nya Zeeland
Arabiska halvön
Sydostasien, Asean
Karibien–EU
Centralamerika
Cariforum
Centralasien, Mongoliet
EES/Efta och region Nord
Euronest
Koreahalvön
Eurolat
Maghrebländerna
Mashriq
Unionen för Medelhavsområdet
Mercosur
Nato
Stillahavsområdet–EU
Palestina
Panafrikanska parlamentet
Sydasien
Armenien, Azerbajdzjan, Georgien
Bosnien och Hercegovina, Kosovo
Till sidan
DNAT
Hem
Om delegationer
Introduktion
Historia
Arbetsordningen
Ledamöter
Verksamhet
Ordinarie sammanträden
Interparlamentariska möten
Kalender
Dokument
Sammanträdeshandlingar
Meddelanden
Europaparlamentets resolutioner
EU-texter
Ledamöter
Europaparlamentets ledamöter
Ladda ned hela listan
Tom VANDENKENDELAERE
Ordförande
PPE
Belgien
Nathalie LOISEAU
Vice ordförande
Renew
Frankrike
Sven MIKSER
Vice ordförande
S&D
Estland
Petras AUŠTREVIČIUS
Ledamot
Renew
Litauen
Anna BONFRISCO
Ledamot
ID
Italien
Jerzy BUZEK
Ledamot
PPE
Polen
Anna FOTYGA
Ledamot
ECR
Polen
David McALLISTER
Ledamot
PPE
Tyskland
Sándor RÓNAI
Ledamot
S&D
Ungern
Mounir SATOURI
Ledamot
Verts/ALE
Frankrike
Mazaly AGUILAR
Suppleant
ECR
Spanien
Bart GROOTHUIS
Suppleant
Renew
Nederländerna
Klemen GROŠELJ
Suppleant
Renew
Slovenien
Sandra KALNIETE
Suppleant
PPE
Lettland
Vangelis MEIMARAKIS
Suppleant
PPE
Grekland
Juozas OLEKAS
Suppleant
S&D
Litauen
Henk Jan ORMEL
Suppleant
PPE
Nederländerna
Nicolae ŞTEFĂNUȚĂ
Suppleant
Verts/ALE
Rumänien
Bernhard ZIMNIOK
Suppleant
ID
Tyskland
Europaparlamentets ledamöter
Partnerdelegation