skip to content

Euroopa Parlamendi Büroo Eestis veebilehe küpsisereeglistik.

Kasutame veebiküpsiseid teie kasutajakogemuse parendamiseks. Neid ei kasutata isikuandmete kogumiseks, vaid Google Analytics`i vahendusel statistilisel eesmärgil. Te võite veebiküpsiste seadeid igal hetkel muuta.

jätkama
 
 
EP trükised
EP trükised
 

Millistes riikides on kasutusel euro?

1. jaanuaril 2002 võeti euro füüsilise vääringuna kasutusele 12 liikmesriigis 15-st: Austrias, Belgias, Hispaanias, Iirimaal, Itaalias, Luksemburgis, Kreekas, Madalmaades, Portugalis, Prantsusmaal, Saksamaal ja Soomes.

1. jaanuarist 2007 võeti euro kasutusele Sloveenias. 1. jaanuarist 2008 võeti euro käibele ka Küprosel ja Maltal.

Ühendkuningriik, Rootsi ja Taani jätsid kasutusele vastavalt naelsterlingi ja krooni, kuid 12 euroriigis asendati margad, frangid, liirid, peseetad, drahmid jne euroga. Pärast üleminekuperioodi, mille jooksul vanad vääringud asendati euromüntide ja pangatähtedega, on euro nüüd euroriikide ainus seaduslik maksevahend.

Eurot kasutatakse veel Monacos, San Marinos ja Vatikanis, mis ei ole ELi liikmed, ning neile kolmele väikeriigile on lisaks antud luba anda välja oma riikliku sümboolikaga euromünte.

Kõik kümme uut riiki, mis ühinesid ELiga 1. mail 2004, peavad euro pikas perspektiivis kasutusele võtma.

Euro rahvahääletused

28. septembri 2000. aasta rahvahääletusel Taanis hääletas enamik inimesi vastu Taani osalemisele EMU kolmandas etapis ning seega euro kasutuselevõtmisele. Rootsis korraldati samasugune rahvahääletus 14. septembril 2003 ja ka seal hääletas enamik euro vastu.

Eurole üleminek Eestis

Eesti läks eurole üle 1. jaanuaril 2011 (€- päeval). Kroonid vahetati eurodeks kursiga 1 euro = 15,6466 krooni.

Eurole üleminek Eestis
16/05/2011