skip to content

Euroopa Parlamendi Büroo Eestis veebilehe küpsisereeglistik.

Kasutame veebiküpsiseid teie kasutajakogemuse parendamiseks. Neid ei kasutata isikuandmete kogumiseks, vaid Google Analytics`i vahendusel statistilisel eesmärgil. Te võite veebiküpsiste seadeid igal hetkel muuta.

jätkama
 
 
EP trükised
EP trükised
 

Mis on ERM II?

Küllaltki raskestimõistetav lühend ERM II tähistab Euroopa II vahetuskursimehhanismi, mille eesmärk on vähendada osalevate vääringute kõikumist euro suhtes.

ERM II-s osalevad riigid peavad oma vahetuskursid euro suhtes stabiliseerima. Koostöö tähendab, et osalevate riikide jaoks fikseeritakse euro suhtes keskkurss, mille suhtes määratletakse kõikumisulatus, mis võimaldab osalevatel vääringutel keskkursist vähesel määral kõrvale kalduda.

Euroopa Majandus- ja Rahaliidu täisliikmeks saamiseks ja euroalaga liitumiseks peavad ELi liikmesriigid, kes veel ühisraha ei kasuta, osalema eelnevalt ERM II`s ja viima oma majandusnäitajad vastavusse riigi rahanduse jätkusuutlikkust, hinnatasemete ühtlustumist ja vahetuskursi stabiilsust hindavate Maastrichti kriteeriumitega.

Eesti ühines ERM II`ga 2004. aasta 28. juunil, säilitades valuutakomitee süsteemi ning võttes ühepoolse kohustuse hoida krooni kurss fikseerituna euro suhtes (1 EUR = 15,6466 EEK).

11/01/2010