skip to content

Euroopa Parlamendi Büroo Eestis veebilehe küpsisereeglistik.

Kasutame veebiküpsiseid teie kasutajakogemuse parendamiseks. Neid ei kasutata isikuandmete kogumiseks, vaid Google Analytics`i vahendusel statistilisel eesmärgil. Te võite veebiküpsiste seadeid igal hetkel muuta.

jätkama
 
 
EP trükised
EP trükised
 

Milline on Gröönimaa suhe ELiga?

Gröönimaa ja Fääri saared on osa Taani riigist, mis sai ELi liikmeks 1. jaanuaril 1973. aastal. Nende rahvuslikult, kultuuriliselt ja geograafiliselt erandliku asendi tõttu on nendes piirkondades suurte volitustega omavalitsus.

Fääri autonoomia kinnitati 1948. aastal, nii et kui Taani ühines Euroopa Majanduspiirkonnaga (EMP), otsustas Fääri saarte valitsus, et Fääri saared ei soovi EMP liikmeks saada. Fääri saared on ELiga sõlminud kalandus- ja kaubanduslepingu, kuid Fääri saared ei kuulu EMPsse.

Gröönimaa autonoomia kehtestati esmakordselt 1979. aastal. Seega sai Taani liitumisel ka Gröönimaa EÜ liikmeks. Pärast autonoomia kehtestamist korraldas Gröönimaa 1982. aastal konsultatiivse rahvahääletuse EÜ liikmestaatuse kohta. Selle tulemusel otsustas Gröönimaa EÜst lahkuda alates 1. veebruarist 1985.
Ühendusest välja astudes sõlmis Gröönimaa ELiga kalandusalased erilepingud ning seda loetakse üheks nn ülemeremaaks ja -territooriumiks, millega EL on kehtestanud assotsieerumiskorra (erisuhted).

Gröönimaa rahvahääletus EÜ liikmestaatuse kohta

Gröönimaa rahvahääletusel 23. veebruaril 1982 osales 74,9% hääleõiguslikest isikutest. Küsimusele, kas Gröönimaa peaks kuuluma EÜsse, vastas 47% jah ja 53% ei.