skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments pieprasa uz alkohola etiķetēm norādīt kaloriju skaitu

29/04/2015

Eiropas Komisijai vēlākais 2016.gadā jāiesniedz priekšlikums noteikumiem par uzturvērtības un sastāvdaļu norādīšanu uz alkoholisku dzērienu etiķetēm, prasa Eiropas Parlaments trešdien pieņemtajā rezolūcijā. EP deputāti aicina pieņemt jaunu ES stratēģiju alkohola jomā, kas vērstos pret alkohola lietošanu nepilngadīgo vidū, braukšanu alkohola reibumā un alkohola lietošanu grūtniecības laikā.

EP aicina Komisiju nekavējoties sākt darbu pie jaunas ES stratēģijas alkohola jomā (2016–2022), lai palīdzētu dalībvalstu valdībām "mazināt alkohola radīto kaitējumu". Stratēģijā jāparedz datu apkopošanas pasākumi, profilakse un ārstēšana, dzērumā izraisītu ceļu satiksmes negadījumu skaita mazināšana un atšķirīgu alkohola lietošanas modeļu analīze, EP deputāti saka trešdien pieņemtajā rezolūcijā.

Alkohola sastāvdaļas un uzturvērtība

• Eiropas Komisijai jāizvērtē, vai turpmāk uz alkoholiskajiem dzērieniem attiecināt prasība informēt patērētājus par sastāvdaļām un uzturvērtību.

• Pēc iespējas drīzāk uz alkoholisko dzērienu etiķetēm Eiropā būtu precīzi jānorāda vismaz kaloriju daudzums, un Komisijai ne vēlāk kā 2016. gadā jānāk klajā ar atbilstošu likumdošanas priekšlikumu.

• ES mērogā jāievieš etiķetes ar brīdinājumu grūtniecēm nelietot alkoholu, kā arī ar brīdinājumu par briesmām, kas saistītas ar transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā, prasa EP deputāti.

Gados jaunu patērētāju aizsardzība

EP deputāti mudina ES dalībvalstis pastiprināt centienus aizsargāt jauniešus, stingri piemērojot noteikumus par vecuma ierobežojumiem, un ierosina pētīt alkohola reklāmu un tās ietekmi uz jauniešiem, un attiecīgi rīkoties, lai mazinātu viņu pakļaušanu šādai reklāmai. Dalībvalstīm tāpat jāapsver pasākumi lai novērstu ļoti lēta alkohola pārdošanu.

Komisijai jārisina jautājums par alkohola pārrobežu pārdošanu internetā. Dalībvalstīm jāveic informācijas kampaņas par briesmām, ko rada "uzdzīves dzeršana" (piemēram, pārdzeršanās ballītēs), jo īpaši attiecībā uz nepilngadīgajiem, un veikt turpmākus pasākumus, lai samazinātu alkohola lietošanas izraisītu ceļu satiksmes negadījumu skaitu.

Alkohola radītās problēmas

Alkohola pārmērīga lietošana vairākās dalībvalstīs ir otrs izplatītākais ar dzīvesveidu saistītais veselības problēmu cēlonis. Alkohola lietošana ir riska faktors vairāk nekā 60 hroniskām slimībām, tai skaitā alkohola izraisītai aknu cirozei,  pankreatītam un gandrīz visām pārējām gremošanas trakta slimībām, vēzim, diabētam, sirds un asinsvadu slimībām, aptaukošanos, alkohola fetopātijas traucējumiem un neiropsihiskiem traucējumiem, piemēram, alkohola atkarību.

Pasaulē ik gadu no alkohola pārmērīgas lietošanas mirst 3,3 miljoni cilvēku, kas ir 5,9 % no mirušo kopskaita. Vecuma grupā no 20 līdz 39 gadiem gandrīz 25 % no kopējā nāves gadījumu skaita ir saistīti ar alkohola pārmērīgu lietošanas izraisītiem nelaimes gadījumiem, vardarbību vai aknu slimībām.

Papildinformācija

Alkohola lietošanas dati pa dalībvalstīm
Alkohols: pārmērīgas lietošanas riski
Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (29.04.2015)
Debašu videoieraksts (27.04.2015)
EbS+ (27.04.2014)

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524