skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments mudina dalībvalstis savienot elektrotīklus

15/12/2015

Pilnīga ES elektroenerģijas tīkla integrācija varētu samazināt rēķinus par vismaz 2 EUR/MWh un tādējādi ļaut ES elektrības patērētajiem ap 2030.gadu ietaupīt jau līdz 49 miljardiem EUR gadā līdz 2030.gadam, saka EP deputāti rezolūcijā, ko pieņēma otrdien. Lai sasniegtu šo mērķi, dalībvalstīm vispirms jāveic 150 miljardu EURO ieguldījumu nacionālo elektrotīklu savienošanā.

"Pats svarīgākais ir labāk savstarpēji savienoti elektrības tīkli Eiropas Savienībā, jo tas ir labi gan atjaunojamajiem energoresursiem un tādējādi sasniegt klimata mērķus, bet arī padarīt Eiropu konkurētspējīgāku, ar lētākām elektrības cenām", teica ziņotājs Peter Eriksson (Greens/EFA, Zviedrija).

Pietiekami Ieguldījumi, lai nodrošinātu, ka vismaz 10% no katrā dalībvalstī saražotās elektrības varētu nosūtīt pāri robežai uz kaimiņvalstīm, stratēģiski radītu "noturīgāku un stabilu tīklu", teikts tekstā. EP deputāti atzīst, ka pašreizējais ES mērķrādītājs 10% līdz 2020.gadam ir vērtīgs, bet tas ne vienmēr atspoguļo tirgus situāciju, jo 12 dalībvalstis joprojām to nav sasniegušas un tādējādi ir "lielā mērā izolētas no iekšējā elektroenerģijas tirgus", viņi saka

Reģionālā sadarbība: Baltijas valstis

Pievēršoties katram ES reģionam atsevišķi, EP deputāti Baltijas valstīm adresētajos ieteikumos norāda, ka, lai arī plānotie starpsavienojumi ļaus Baltijas valstīm līdz 2015. gada beigām sasniegt 10 % mērķrādītāju, tomēr bažas rada tas, ka Baltijas valstu tīkli joprojām ir sinhronizēti ar Krievijas elektroenerģijas sistēmu un ir atkarīgi no tās. Tas traucē "patiesi integrēta un pareizi funkcionējoša Eiropas elektroenerģijas tirgus darbībai", viņi saka.

EP deputāti aicina steidzami sinhronizēt Baltijas valstu elektroenerģijas tīklu ar Eiropas kontinentālo elektrotīklu, lai nodrošinātu tā pilnīgu integrāciju ES iekšējā elektrības tirgū, augstāku elektroapgādes drošību un sistēmas ekspluatācijas drošību.

Kā sekmīgu modeli EP deputāti min Austrijas un Vācijas kopīgo elektrības tirgu. Centrāleiropas un Dienvidaustrumeiropas elektrības infrastruktūra ir vairāk jāsavieno ar Rietumbalkānu valstīm un Turciju. EP arī norāda, ka ir jāuzlabo Pireneju pussalas elektrotīklu savienojumi ar kontinentālo Eiropu, jo īpaši ar Franciju.

Papildmērķi

EP deputāti prasa vismaz līdz 2030.gadam noteikt vērienīgus un uz pierādījumiem balstītus starpsavienojumu papildmērķus katram reģionam atsevišķi, un prasa arī nodrošināt brīvu piekļuvi starpsavienojumiem.

 
Svarīgi zināt (fakti):
·         ES ir pasaulē lielākais elektroenerģijas importētājs - ik gadu tā importē 53% no tai nepieciešamās enerģijas ar gada izmaksām aptuveni €400 miljardi.

·         Elektrības vairumtirdzniecības cenas Eiropā ir par 30% augstākas un gāzes vairumtirdzniecības cenas par 100% augstākas nekā ASV.

 Saites:

·         Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (15.12.2015)

http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html

·         Debašu videoieraksts(14.12.2015)

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/search-by-date

·         EbS+ (14.12.2015)

http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?sitelang=en&page=3&institution=0&date=14/12/2015

 

Papildu informācijai:
Signe Znotiņa-Znota,
EP preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
E-pasts: signe.znotina-znota@europarl.europa.eu