skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP deputāti pieprasa norādīt pārstrādātos produktos lietotas gaļas izcelsmi

11/02/2015

Trešdien pieņemtajā rezolūcijā EP deputāti pieprasa norādīt izcelsmes valsti gaļai, kas ir pārstrādātu produktu, piemēram, cīsiņu, pelmeņu vai saldētās picas sastāvā. Pašlaik izcelsmes valsts obligāti jānorāda tikai svaigai liellopu gaļai. Viņi aicina Komisiju izstrādāt atbilstošas izmaiņas tiesību aktos, lai atjaunotu sabiedrības uzticēšanos pēc „zirga gaļas skandāla” un citiem gadījumiem, kad pārtikas produktu tirgū notikusi patērētāju maldināšana.

Rezolūcijā, ko EP pieņēma ar 460 balsīm par, 204 pret un 33 atturoties, deputāti mudina Komisiju izdarīt secinājumus no 2013.gadā veiktās izpētes un izstrādāt tiesību aktu priekšlikumus, lai pieprasītu obligāti norādīt izcelsmes valsti gaļai, ko lieto kā sastāvdaļu pārstrādātos produktos, nodrošinātu vairāk pārredzamības pārtikas ķēdē, labāk informētu ES patērētājus un tādējādi atjaunotu viņu uzticēšanos.

"Pēc zirga gaļas skandāla mūsu uzdevums ir atgūt patērētāju uzticēšanos. Tomēr mums jānodrošina, lai jauni noteikumi neradītu jaunus apgrūtinājumus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kādu nozarē ir ļoti daudz”, sacīja EP Vides komitejas priekšsēdētājs Giovanni La Via (EPP, IT).
Deputāti rezolūcijā atkārtoti pauž bažas par krāpšanu pārtikas aprites jomā, tās potenciālo ietekmi uz pārtikas nekaitīgumu, patērētāju veselību un pārtikas ķēdes darbību un lauksaimniecības produktu cenu stabilitāti.

Jāļauj patērētājiem izvēlēties

Deputāti rezolūcijā uzsver, ka Eiropas Komisija savā ziņojumā (17.12.2013) atzīst, ka vairāk nekā 90 % respondentu uzskata, ka gaļas izcelsmes marķēšana pārstrādātos pārtikas produktos ir svarīga. Viņi atzīmē, ka šis ir viens no daudziem apsvērumiem, kas var ietekmēt patērētāju uzvedību.

Ietekme uz cenām vēl jāizvērtē
Deputāti arī norāda, ka Francijas patērētāju organizācijas veikta pētījuma secinājumi par ietekmi uz cenām būtiski atšķiras no Komisijas ziņojuma secinājumiem par izcelsmes valsts marķējuma ieviešanas izmaksām, un iesaka šo jautājumu pētīt sīkāk, sadarbojoties ar patērētāju organizācijām.

Papildinformācija

Eiropas Savienībā 30–50 % no kopējā nokauto dzīvnieku gaļas apjoma pārstrādā gaļas sastāvdaļās izmantošanai pārtikas produktos, galvenokārt maltajā gala un gaļas izstrādājumos.

Saites

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (11.02.2015)
http://www.europarl.europa.eu/plenary/en/texts-adopted.html

Debašu videoieraksts (09.02.2015)
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/search-by-date

Eiropas Komisijas ziņojums par obligāto izcelsmes valsts norādi gaļai, kas ir apstrādāto produktu sastāvā
http://ec.europa.eu/food/food/labellingnutrition/foodlabelling/docs/com_2013-755_en.pdf

Francijas patērētāju organizācijas “UFC-Que Choisir” pētījums (FR)
http://image.quechoisir.org/var/ezflow_site/storage/original/application/3f1402f4ae15dd44be401127361bd6a7.pdf

EuroparlTV sižets par izcelsmes valsts marķējumu
http://europarltv.europa.eu/en/player.aspx?pid=9da3eda8-2f36-473b-a58d-a437010a4732

Infografika: Cik lieli gaļēdāji esam?
http://www.europarl.europa.eu/news/lv/news-room/infographics


Kontakti papildinformācijai
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524