skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP Barometrs: Latvijas iedzīvotāji jūtas labāk informēti par Eiropas Parlamenta darbu

16/02/2015

Latvijas iedzīvotāji jūtas salīdzinoši labi informēti par Eiropas Parlamenta (EP) darbu un aktualitātēm, liecina jaunākā Eirobarometra aptauja. Tā atzinuši 35% respondentu, kas ir par 5 procentpunktiem labāks rādītājs nekā visā Eiropas Savienībā (ES) kopumā. 76% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka ir dzirdējuši par EP no masu medijiem, šajā rādītājā krietni pārsniedzot vidējo līmeni ES (58%).

Salīdzinājumā ar 2011. gada novembri, kad 26% Latvijas iedzīvotāju uzskatīja, ka ir labi informēti par EP aktivitātēm, triju gadu laikā vērojams pieaugums par 9 procentpunktiem, kas ir otrs augstākais rādītājs pēc Kipras. Tajā pat laikā par 10 procentpunktiem (no 73% uz 63%) samazinājies Latvijas iedzīvotāju skaits, kas uzskata, ka nav pietiekoši informēti par EP. Visaugstākie rādītāji iedzīvotāju informētībā par EP aktualitātēm ir Lietuvā - 52%, bet viszemākie - Francijā, kur tikai 19% aptaujāto respondentu uzskata, ka saņem pietiekošu informāciju par EP. Par 16 procentpunktiem pieaudzis to respondentu skaits, kas par EP dzirdējuši no masu medijiem.

Aizvien lielāks respondentu skaits izprot, ka deputāti EP darbojas atbilstoši politiskajām grupām, nevis nacionālajai piederībai. Salīdzinājumā ar 2013. gadu, šis rādītājs pieaudzis par 10 procentpunktiem -  no 41 līdz 51%.

Jautājot Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret EP kopumā, 57% ir neitrāls viedoklis, vienlaikus salīdzinājumā ar 2013. gada jūniju pozitīvi noskaņoto skaits audzis, kā arī mazāk cilvēku atbildējuši, ka nav viedokļa par EP tēlu.

Kā rāda dati, tad 58% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vēlas, lai EP spēlētu aizvien nozīmīgāku lomu (ES vidēji - 47%). Salīdzinot ar 2013. gada jūniju, kāpums vērojams par 16 procentpunktiem, un tas ir lielākais ES.  

Vērtējot Latvijas dalību ES kopumā, 45% respondentu no Latvijas uzskata, ka tā ir laba lieta. Tajā pašā laikā kopš 2013. gada par 3 procentpunktiem samazinājies respondentu skaits, kas dalību ES vērtē kā neitrālu. Kā rāda aptauja, 2014. gada nogalē tā domāja 44% aptaujāto iedzīvotāju. Par 2 procentpunktiem no 12 līdz 10% samazinājies arī to iedzīvotāju skaits, kas Latvijas dalību ES vērtē negatīvi.

Vērtējot iedzīvotāju attieksmi pret ES politiskajām prioritātēm un vērtībām, aizvien vairāk respondentu atzīst, ka ES vajadzētu vairāk koncentrēties uz nabadzības apkarošanu un sociālo atstumtību - tā uzskata 54% aptaujāto ES pilsoņu, terorisma apkarošanu (29%), un imigrācijas jomu (25%).

Savukārt Latvijas iedzīvotāju vidū par 13 procentpunktiem pieaugusi uzmanība drošības jautājumiem. Ja 2013. gada jūnijā 22% Latvijas respondentu uzskatīja, ka drošības jautājumi  ir svarīgi ES kontekstā, tad 2014. gada decembrī jau 35% respondentu šo jautājumu vērtēja kā nozīmīgu. Latvijas iedzīvotājiem vairāk nekā kolēģiem citās valstīs svarīga lauksaimniecības joma. 39% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka EP lielāka loma jāpievērš tieši lauksaimniecībai. Eiropā kopumā 22% respondentu šo jomu nosauca kā prioritāru.

Eirobarometra 2014. gada novembra-decembra aptauja ir jaunākais sabiedriskās domas apsekojums par iedzīvotāju attieksmi pret EP. Tā notika no 2014. gada 29. novembra līdz 9. decembrim. Pavisam tika aptaujāti 27 801 cilvēki no visām 28 ES dalībvalstīm. Latvijā tika aptaujāti 1 003 respondentu.


Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,
EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524