skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

EP apstiprina CO2 emisijas kvotu tirgus stabilitātes rezerves izveidi

08/07/2015

Eiropas Parlaments trešdienas balsojumā apstiprināja ar ES ministriem panākto vienošanos par ES siltumnīcefekta gāzu emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas (ETS) reformu. Reformas mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda izmešu kredītpunktu pārpalikumu ETS sistēmā, lai paaugstinātu cenu par piesārņošanas tiesībām. Jaunā ETS tirgus stabilitātes rezerves sistēma darbu sāks 2019. gadā.

Jaunie noteikumi izveido ETS "tirgus stabilitātes rezerves" sistēmu, kas, kvotu pārpalikumam sasniedzot noteiktu slieksni, automātiski izņem no tirgus noteiktu daļu ETS kvotu un pārvieto tās rezervē. Ja tirgū rastos kvotu iztrūkums, tās varētu atgriezties apritē. Pašlaik ETS kopš 2009.gada veidojies siltumnīcefekta gāzu izmešu kvotu pārpalikums, kura apjomu lēš uz vairāk nekā diviem miljardiem kvotu punktu.

“Tirgus stabilitātes rezerve ir efektīvs, tirgus svārstībām piesaistīts rīks, kas stabilizēs ETS sistēmu un nosargās Eiropas ilgtspējas un klimata politikas pamatus. Tirgus stabilitātes rezerve palīdzēs nodrošināt to, ka emisijas kvotu cenas stimulē inovāciju energoefektivitātes jomā. Tas palīdzēs Eiropai efektīvāk tuvoties mērķim par 40% samazināt siltumnīcefekta gāzu emisiju,” norādīja ziņotājs Ivo Belet (EPP, BE). Deputāti ar Padomi panākto vienošanos  apstiprināja ar 495 balsīm par, 158 pret un 49 atturoties.

“Rūpniecības nozarēs, kur patērē daudz enerģijas (tērauda, ķīmisko vielu, stiklrūpniecības u.c.) emisiju samazināšana ir sarežģīts uzdevums, tam jāveic nopietni ieguldījumi. Mums jānodrošina ražotājiem viņiem pietiekama drošība par nākotni, lai viņi neizvēlētos pārcelt ražotnes ārpus Eiropas, uz valstīm, kurās ir mazāk stingra klimata politika," piebilda Belets.

Izņemtās un nepārdotās emisiju kvotas

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, no tirgus izņemtās emisiju kvotas (ap 900 miljonu kvotu, kas jāizņem no tirgus vismaz līdz 2019. gadam), pārvietos uz ETS tirgus stabilizācijas rezervi.

Rezervē varētu nonākt arī emisijas atļaujas, kas netiks pārdotas līdz pašreizējā tirdzniecības posma beigām (2020. gads), par ko vēl jālemj, pārskatot ETS direktīvu (tās grozījumu priekšlikumus Komisija iesniegs šogad).

Spēkā no 2019. gada

Tirgus stabilizācijas rezervju sistēma sāks darboties agrāk, 2019. gada 1.janvārī, nevis 2021.gadā, kā sākotnēji bija rosinājusi Komisija.

Saites:

Pieņemtais teksts būs pieejams šeit (click on 08.07.2015)
Debašu videoieraksts (07.07.2015)
EP pētniecības centra informācija: ETS tirgus stabilizācijas rezerves

Kontakti papildinformācijai:
Marta Rībele,  EP Informācijas biroja Latvijā vadītāja
marta.ribele@europarl.europa.eu
tālr. 29296524