skip to content

Sīkdatņu politika EP biroja mājas lapā

Mēs lietojam sīkdatnes (cookies-angļu.val.), lai nodrošinātu jums labāko lietošanas pieredzi mūsu mājas lapā. Šīs sīkdatnes mēs izmantojam tikai statistikas vākšanas nolūkos, izmantojot Google Analytics; personas dati netiek vākti. Ja vēlaties uzzināt vairāk par to, kā atslēgt sīkdatnes jūsu datorā, lūdzu apmeklējiet www.aboutcookies.org

Turpināt
 
 
žurnālisti
Žurnālisti Strasbūrā
 

Eiropas Parlaments apstiprina ārkārtas pasākumus pirmo 40 000 bēgļu sadalei

09/09/2015

Eiropas Parlaments šodienas balsojumā Strasbūrā atbalstīja ārkārtas pasākumus pirmo 40 000 patvēruma meklētāju pārvietošanai no Itālijas un Grieķijas uz citām ES dalībvalstīm. Tas notika īsi pēc tam, kad Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Junkers uzrunā "Par stāvokli Eiropas Savienībā" paziņoja par nākamo ārkārtas pasākumu 120 000 bēgļu pārvietošanai, sarakstu ar "drošajām" bēgļu izcelsmes valstīm, uz kurām patvēruma meklētājus drīkstētu sūtīt atpakaļ, kā arī  saistošu ilgtermiņa mehānismu bēgļu pārcelšanai.

"Mums ir humāna krīze un mums tā ir jārisina tagad. 40 000 bēgļu pārcelšana ir tikai sākums, un cerams, ka tas būs sākums tiesībās balstītai, taisnīgai patvēruma politikai, ko īsteno ES dalībvalstis kopīgi, izrādot gan cita ar citu, gan solidaritāti ar bēgļiem", teica ziņotāja Ska Keller   (Eiropas Apvienotā kreiso un Ziemeļvalstu Zaļo kreiso spēku konfederālā grupa, Vācija) otrdienas debatēs.

Kellere, tāpat kā vairums deputātu debatēs, pauda atbalstu arī pastāvīgā, saistošā sadales mehānisma priekšlikumam. "Pastāvīgs sadales mehānisms ir vajadzīgs, lai atsevišķas dalībvalstis nevarētu bloķēt krīzes pasākumus".

Ārkārtas lēmumu par 40 000 patvēruma meklētāju sadali EP atbalstīja ar 498 balsīm par, 158 pret un 37 atturoties.

Ko paredz mehānisms?
Lai atslogotu ievērojamo patvēruma meklētāju problēmu Itālijā un Grieķijā, bet arī lai "īstenotu svarīgu izmēģinājuma projektu, gaidot tiesību akta priekšlikumu par pastāvīgu ārkārtas pārcelšanas shēmu", EP atbalsta lēmumu "divu gadu laikā pagaidu un izņēmuma kārtā no Itālijas un Grieķijas uz citām dalībvalstīm pārcelt 40 000 personu" (24 000 no Itālijas un 16 000 no Grieķijas).

EP ierosina iespēju robežās ņemt vērā patvēruma meklētāju vēlmes par valsti, kurā viņi vēlas patvērumu, ja tas saistīts ar tādiem kritērijiem kā, piemēram, ģimenes saites, sociālā vai kultūras saikne, valodas zināšanas, iepriekšējas studijas vai darba pieredze attiecīgajā dalībvalstī.

Ja šo lēmumu oficiāli apstiprimās arī ES Padome (tikšanās paredzēta 14.septembrī), lēmums stāsies spēkā pēc publikācijas Oficiālajā Vēstnesī. Dalībvalstis, kas piedalās shēmā, saņems €6 000 par katru uzņemto bēgli.

Junkera jaunais ierosinājums
Otrdienas rītā EK priekšssēdētājs uzrunā "Par stāvokli Eiropas Savienībā" paziņoja par Komisijas jauno ierosinājumu tiesību aktam, kas paredzēs saistošus un pastāvīgus noteikumus un principus bēgļu sadalei ES dalībvalstīs.

Viņš nāca klajā arī ar jaunu ārkārtas pasākumu vēl 120 000 bēgļu pārvietošanai un paziņoja arī par ierosinājumu pieņemt sarakstu ar "drošajām" bēgļu izcelsmes valstīm, kas ļautu patvēruma meklētājus, pārsvarā no Rietumbalkāniem, nosūtīt atpakaļ uz to izcelsmes valsti.

"Pašlaik galvenā prioritāte ir bēgļu krīzes atrisināšana. Tas ir cilvēcības un cilvēka cieņas jautājums, un Eiropai tas ir vēsturiskā taisnīguma jautājums," uzrunā teica Junkers. "Mēs cīnāmies pret Islāma valsti, bet kāpēc mēs neesam gatavi uzņemt cilvēkus, kas bēg no šīs valsts?" viņš jautāja.

EP politisko grupu viedokļi
EP deputāti pārsvarā pauda atbalstu Junkera jaunajiem ierosinājumiem.

EPP grupas vadītājs Manfrēds Vēbers (Vācija) bēgļu krīzes sakarā aicināja neaizmirst, ka runa ir par cilvēkiem. Viņš uzskata, ka "problēma nav Eiropa vai Brisele, bet gan nacionālais egoisms."

S&D grupas vadītājs Džanni Pitella (Itālija) sacīja: "Mums jāuzņem bēgļi, pretējā gadījumā Eiropas jēdziens – savienība, kas izveidota uz solidaritātes pamata – neeksistē."

"Risinājumi jāmeklē visiem kopā, nevis tikai Eiropas Savienībai, jo migrācija ir starptautiska krīze un tai nepieciešams starptautisks risinājums," uzskata ECR grupas vadītājs Saijeds Kamals (Apvienotā Karaliste). "Ir jāizbeidz rādīšana ar pirkstiem un jārisina problēmas reālistiskā veidā. Eiropai nav nepieciešams jauns dzelzs priekškars, Eiropai nepieciešama dzelzs griba, lai kopā diskutētu, strādātu un rastu risinājumus," noslēdza Kamals.

Pēc ALDE vadītājs Gija Verhofštata domām (Beļģija) problēmas epicentrā ir politiskās gribas un vienotības trūkums. "Šī nav Eiropas krīze, bet gan nepietiekamas Eiropas krīze," viņš sacīja.

"Mēs nedrīkstam pieļaut, ka valstu vadītāji īsteno nacionālistisku un seklu politiku, pretējā gadījumā ES tiks iznicināta," sacīja GUE/NGL priekšsēdētaja Gabi Cimmere (Nīderlande).

Zaļo grupas līdzpriekšsēdētājs Filips Lambērs (Beļģija) aicināja palīdzēt bēgļiem un "būt atvērtiem izmaiņām nākotnē. Mums jāapvienojas un jāatjauno to, ko Eiropa zaudējusi."

"Lielākā daļa cilvēku, kas ierodas ir ekonomiskie bēgļi. Turklāt ir pierādījumi, ka Islāma valsts izmanto šo ceļu, lai Eiropā ievestu džihādistus. Mēs esam neprātīgi šādi apdraudot mūsu sabiedrību," sacīja EFDD vadītājs Naidžels Farāžs (Apvienotā Karaliste).

Runājot ENF grupas vārdā, Florians Filipo (Francija) sacīja, ka Eiropa nav veikusi nekādu spiedienu uz Persijas līča valstīm, lai tās uzņem bēgļus, piebilstot, ka "lielie uzņēmumi vēlas iepludināt nelegālos imigrantus."

Pie grupām nepiederoša deputāte Kristīna Morvai no Ungārijas aicināja nacionālistus apvienoties: "Mums visiem ir viens sapnis – dzīvot un strādāt tēvzemē, kurā valda miers, saglabāt savas saknes, kultūru un tradīcijas."

Luksemburgas nodarbinātības ministrs Nikolas Šmits ES prezidentūras vārdā sacīja: "Šis ir vēsturisks mirklis. Eiropai jāstājas pretī ievērojamai krīzei. Padome darīs visu, kas ir mūsu spēkos, lai īstenotu Junkera prezentēto pastāvīgās pārvietošanas shēmas priekšlikumu."

Papildinformācija

Pieņemtais likumprojekts (09.09.2015)
Debašu videoieraksts (09.09.2015)

Kontakti:

Signe Znotiņa-Znota,
EP preses sekretāre Latvijā,
Tālr.: + 371 26440185
signe.znotina-znota@europarl.europa.eu