Edward
CZESAK

Písemná vysvětlení hlasování - 8. volební období Edward CZESAK

Poslanci mohou podat písemné vysvětlení svého hlasování v plénu. Článek 194 jednacího řádu

Vzestup neofašistického násilí v Evropě (RC-B8-0481/2018, B8-0481/2018, B8-0482/2018, B8-0483/2018, B8-0486/2018, B8-0488/2018) PL

25-10-2018

Zdecydowanie sprzeciwiam się agresji i aktom nienawiści, a zwłaszcza przemocy fizycznej w życiu społecznym i politycznym. Mój kraj – Polska – od zawsze sprzeciwiał się obydwu totalitaryzmom, a Polacy za walkę z nimi zapłacili najwyższą cenę. Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego lub nawoływanie do nienawiści w polskim prawie karnym podlega penalizacji.
Dostrzegam ten problem i jego powagę. Uważam jednak, iż tego typu rezolucja nie powinna stać się pretekstem do osiągania celów politycznych w starciu pomiędzy skrajną lewicą i prawicą. Nie akceptuję jednostronnych, wybiórczo dobranych przykładów z Polski, często o charakterze prowokacji, fałszujących obraz mego kraju. Powstrzymam się przed podawaniem znacznie poważniejszych przykładów z innych niż Polska państw członkowskich, bo to nie służy unijnej współpracy. Zawsze uważałem, że nadmierna polityczna ingerencja w sprawy suwerennych państw jest sprzeczna z wartościami głoszonymi przez Unię Europejską. W związku z powyższym głosowałem przeciw tej rezolucji.

Příští VFR: příprava postoje Parlamentu k VFR po roce 2020 (A8-0048/2018 - Jan Olbrycht, Isabelle Thomas) PL

14-03-2018

Delegacja polska w grupie ECR poparła w głosowaniu sprawozdanie dotyczące WRF po roku 2020, ponieważ opowiada się ono za wypełnieniem luki po brexicie, a także za zapewnieniem dodatkowych środków na nowe priorytety UE.
Według tego sprawozdania w nowym budżecie środki na fundusz spójności i WPR mają zostać zapewnione przynajmniej na dotychczasowym poziomie i, co więcej, zawiera ono apel do Komisji o wyrównanie dopłat bezpośrednich między „starymi” i „nowymi” krajami członkowskimi (kompromis 42).
Nawet zawarte w kompromisie 58 wezwanie Komisji „do zaproponowania mechanizmu, dzięki któremu państwa członkowskie nieprzestrzegające wartości określonych w artykule 2 Traktatu mogą podlegać konsekwencjom finansowym”, jest zapisane w taki sposób, że nie stwarza zagrożenia dla polskich interesów (w sprawie kompromisu 58 delegacja polska w grupie ECR głosowała przeciw).

Provádění Evropského fondu pro strategické investice (A8-0200/2017 - José Manuel Fernandes, Udo Bullmann) PL

15-06-2017

Rozporządzenie w sprawie Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI) – część Planu Inwestycyjnego dla Europy, znanego również jako plan Junckera – zostało przyjęte w dniu 25 czerwca 2015 r. EFSI jest w istocie gwarancją w wysokości 21 miliardów euro dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), która zapewnia EBI dodatkową zdolność kredytową, dzięki czemu może zmobilizować do 315 mld euro na projekty inwestycyjne o wyższym profilu ryzyka, nie tracąc ratingu potrójnego A.
EFSI został utworzony na początkowy okres trzech lat, chociaż już w dniu 14 września 2016 r. Komisja zaproponowała przedłużenie do dnia 31 grudnia 2020 r. wraz z ulepszeniami funduszu i Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego (EIAH). EFSI funkcjonuje już przez około 1,5 roku.
Sprawozdanie ocenia dotychczasowe wdrożenie rozporządzenia w sprawie EFSI i zawiera zalecenia dotyczące ulepszeń, zwłaszcza w świetle wniosku Komisji dotyczącego rozszerzenia EFSI. EFSI z ilościowego punktu widzenia przyniósł spodziewane rezultaty w stosunku do benchmarku w wysokości 315 mld euro w danym przedziale czasowym, podczas gdy w oknie MŚP wyniki te nawet przekroczyły oczekiwania. Pozytywnie oceniam funkcjonowanie EFSI i mam nadzieję, iż to narzędzie będzie skutecznie wspierać inwestycje w Unii Europejskiej. Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.

Evropský program pro ekonomiku sdílení (A8-0195/2017 - Nicola Danti) PL

15-06-2017

Sprawozdanie zatytułowane „Europejski program na rzecz gospodarki dzielenia się” zawiera wytyczne mające na celu wspieranie konsumentów, przedsiębiorstw i władz publicznych w odważnym angażowaniu się w gospodarkę dzielenia się bez konieczności proponowania zmian w prawodawstwie. Sprawozdawca przedstawił pozytywne aspekty, podkreślono wagę nowych możliwości, jakie stwarza gospodarka dzielenia się dla konsumentów i przedsiębiorstw, oraz jej znaczący wkład w kwestie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i innowacji. Sukces platform współpracy (takich jak Airbnb) oznaczał dla istniejących już na rynku podmiotów gospodarczych nowe wyzwania, przyczynił się jednak również do powstania nowych możliwości zatrudnienia. Konsumenci mogą czerpać korzyści z większej konkurencji, dostosowanych do potrzeb usług, szerszego wyboru i niższych cen. W sprawozdaniu nie zaproponowano przyjęcia nowych przepisów, lecz zwrócono się do państw członkowskich o wzmocnienie podejmowanych przez nie wysiłków na rzecz egzekwowania już obowiązujących przepisów oraz wezwano Komisję do podjęcia działań w celu ustanowienia ram egzekwowania przepisów, które to ramy stanowiłyby wsparcie dla państw członkowskich w czynionych przez nie staraniach, zwłaszcza w odniesieniu do dyrektywy usługowej i dorobku prawnego w zakresie prawa konsumenckiego. Uważam, iż obecnie istnieje jednoznaczna konieczność opracowania dalszych wytycznych dotyczących określenia skutecznych kryteriów rozróżniania między partnerami społecznościowymi a fachowcami, dzięki czemu partnerzy zaangażowani w świadczenie usług społecznościowych będą podlegać lżejszym wymogom prawnym. Również z tego względu zagłosowałem za przyjęciem przedmiotowego dokumentu.

On-line platformy a jednotný digitální trh (A8-0204/2017 - Henna Virkkunen, Philippe Juvin) PL

15-06-2017

Sprawozdanie odnosi się do niedawnego komunikatu w sprawie platform internetowych będącego elementem agendy jednolitego rynku cyfrowego. Celem komunikatu było ogólne określenie priorytetów politycznych dotyczących platform internetowych w następstwie konsultacji publicznych i prac przygotowawczych przeprowadzonych przez służby Komisji. Przedmiotowe sprawozdanie przedstawia opinię Parlamentu na temat spraw i kwestii poruszonych w komunikacie. Niestety w sprawozdaniu znacznie odbiega się od nadrzędnego stanowiska wyrażonego w komunikacie, w myśl którego jako punkt wyjścia należy przyjąć założenie, że platformy internetowe nie wymagają nowego rozporządzenia, a gdyby było ono rozważane, należy je dobrze udokumentować, aby uniknąć niepotrzebnego ograniczania innowacji. W sprawozdaniu dąży się do interwencji w wielu różnych dziedzinach, włącznie z edukacją, regulacją rynku telekomunikacyjnego, gospodarką dzielenia się, prawami autorskimi, odpowiedzialnością pośredników i zwalczaniem fałszywych informacji. Ponadto we wszystkich przypadkach przewiduje się w nim również potrzebę nowych podejść regulacyjnych. Powyższe zapisy dążące do zwiększenia poziomu regulacji unijnej skłoniły mnie do zagłosowania przeciwko sprawozdaniu.

Humanitární situace v Jemenu (RC-B8-0407/2017, B8-0407/2017, B8-0408/2017, B8-0409/2017, B8-0410/2017, B8-0411/2017, B8-0412/2017, B8-0413/2017) PL

15-06-2017

Ponad dwa lata konfliktu pogrążyły Jemen w chaosie i doprowadziły do zgonu co najmniej 7800 osób (kolejne 44 tys. osób zostało rannych, a 18 milionów potrzebuje pomocy humanitarnej). Wojna domowa pozostawiła ten kraj na skraju „całkowitego załamania społecznego, gospodarczego i instytucjonalnego”, przez co potrzebuje on pilnych działań międzynarodowych, które położą kres cierpieniu ludności jemeńskiej.
Niedawny wybuch epidemii cholery, z którym usiłują radzić sobie szpitale, również doprowadził do śmierci około 500 osób. Przez ostatnie dwa lata kraj został uwikłany w walkę między siłami lojalnymi wobec obecnego prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego, popieranego przez międzynarodową koalicję saudyjską, a sojusznikami ruchu rebeliantów Huti. Tymczasem Al-Kaida wykorzystała chaos, aby wzmocnić swoją obecność na południu i południowym wschodzie kraju. Niechęć głównych partii do przyjęcia ustępstw potrzebnych do ustanowienia pokoju, a nawet dyskusji na ich temat, ponosi winę za trwający konflikt i cierpienia cywilów. Istnieją poważne obawy dotyczące dalszego łamania praw człowieka, dochodzi m. in. do ataków na dziennikarzy i instytucje medialne, wymuszonych zaginięć, naruszeń Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur, molestowania i zatrzymywania mniejszości religijnych oraz domniemanego wykorzystywania dzieci w konfliktach zbrojnych.
Z uwagi na charakter oświadczenia oraz bardzo trudną sytuację humanitarną w Jemenie, poparłem dokument w głosowaniu.

Status a financování evropských politických stran a nadací (B8-0405/2017, B8-0406/2017) PL

15-06-2017

Rezolucja wynika z zadanego pytania ustnego i omawianych w marcu zmian w rozporządzeniu dotyczącym statutu i finansowania europejskich partii politycznych i fundacji (nr 1141/2014), którego pełną transpozycję / wdrożenie dopiero niedawno zakończono. W rezolucji wzywa się Komisję do dokonania przeglądu obowiązującego rozporządzenia. W trakcie prac w sprawozdaniu zawarto szereg propozycji dotyczących m. in. zmniejszenia zobowiązania do współfinansowania w wysokości 15 %, ograniczenie wkładów rzeczowych oraz wzmocnienie kontroli nad poszanowaniem podstawowych wartości UE przez europejskie partie polityczne.
Istnieją obawy, że część posłów może uważać, że oznacza to, iż europejskie partie polityczne powinny otrzymywać finansowanie jedynie w krajach proeuropejskich, co budzi moje poważne zaniepokojenie co do poszanowania wolności słowa i wyrazu oraz bezstronności finansowania. W związku z powyższym zagłosowałem przeciwko rezolucji.

Závazná roční snížení emisí skleníkových plynů členskými státy v období 2021–2030 pro potřeby odolné energetické unie a za účelem splnění závazků podle Pařížské dohody (A8-0208/2017 - Gerben-Jan Gerbrandy) PL

14-06-2017

W dniu 20 lipca 2016 r. Komisja przyjęła pakiet środków mających przyspieszyć przechodzenie Europy na gospodarkę niskoemisyjną. Wśród wniosków ustawodawczych zawartych w tym pakiecie znajduje się wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie rocznych wiążących ograniczeń emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie w latach 2021–2030 (COM(2016)0482). Wniosek ten jest następstwem decyzji dotyczącej wspólnego wysiłku redukcyjnego (decyzja nr 406/2009/WE) ustalającej krajowe poziomy docelowe emisji dla państw członkowskich w sektorach nieobjętych EU ETS na lata 2013–2020. Wniosek uzupełnia wniosek Komisji z lipca 2015 r. dotyczący reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, gdyż ustanawia wiążące cele dla państw członkowskich w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 2021–2030 w sektorach transportu, budownictwa, rolnictwa i odpadów (sektory nieobjęte EU ETS).
Poza ustanowieniem zróżnicowanych krajowych celów redukcji emisji na 2030 r. (które uwzględniają produkt krajowy brutto każdego państwa członkowskiego, aby odzwierciedlić względną zamożność) we wniosku Komisji wprowadzono szereg instrumentów elastyczności. Mając powyższe na uwadze oraz z uwagi na jednak twarde zapisy mogące mieć negatywne skutki dla polskiej gospodarki, zagłosowałem przeciwko.

Žádost, aby byl Rolandas Paksas zbaven imunity (článek 150 jednacího řádu) PL

14-06-2017

Mając na uwadze, iż prokuratura (dział walki ze zorganizowaną przestępczością i korupcją przy Prokuraturze Generalnej) oświadczyła, że Paksas jest podejrzany o przyjęcie łapówki za to, by sieć marketów Norfa mogła rozwijać się w Prenach, poparłem w głosowaniu zaproponowany wniosek. W tej kwestii bardzo doceniam stanowisko posła Paksasa, który nie ma niczego do ukrycia oraz chce, aby ta sprawa została w końcu wyjaśniona.

Potřeba vypracovat strategii Evropské unie pro odstranění rozdílu ve výši důchodů žen a mužů a předcházení tomuto rozdílu (A8-0197/2017 - Constance Le Grip) PL

14-06-2017

Różnica między średnim świadczeniem (brutto) w Unii Europejskiej wypłacanym kobietom z tytułu emerytury w porównaniu z takim samym świadczeniem wypłacanym mężczyznom wynosi 39,6% w kategorii wiekowej osób mających 65 lat i więcej. W procedowanym dokumencie wymaga się poprawy w zakresie oszacowywania tego zjawiska i informowania o nim w celu zmniejszenia nierówności w zakresie zdolności do odprowadzania składek emerytalnych. Projekt zaleca opracowanie narzędzi statystycznych w celu określenia przyczyn zróżnicowania emerytur ze względu na płeć oraz wzywa Komisję do przyjęcia zobowiązań, które pozwolą obywatelom mającym taką potrzebę na lepsze łączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym. Wzywa on również Komisję i państwa członkowskie do przeanalizowania, w jaki sposób większa elastyczność w systemie emerytalnym mogłaby zniwelować różnice w emeryturach ze względu na płeć.
W trakcie prac złożono wiele poprawek podkreślających znaczenie opieki nad niesamodzielnymi członkami rodziny, głównie dziećmi, lecz także osobami starszymi i niepełnosprawnymi członkami rodziny przy obliczaniu prawa do emerytury. Niestety wiele zaproponowanych zapisów dotyczących opinii jest mocno socjalnych. W związku z powyższym pomimo tak ważnych obszarów jakie porusza dokument podjąłem decyzję o wstrzymaniu się od głosu w głosowaniu.

Zpráva Komise o Srbsku za rok 2016 (A8-0063/2017 - David McAllister) PL

14-06-2017

Procedowane sprawozdanie przedstawia generalnie w pozytywnym świetle postępy poczynione przez Serbię w obszarze reformy administracji publicznej, jak i w rozwijaniu poprawnie działającej gospodarki rynkowej. Postępy osiągnięto wraz z przyjęciem programu reformy zarządzania finansami publicznymi. Serbia osiągnęła również pewien stopień przygotowania w zakresie zapobiegania i zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej. W odniesieniu do normalizacji stosunków z Kosowem Serbia w dalszym ciągu angażowała się w realizację porozumień będących wynikiem wspieranego przez UE dialogu. Postępy były ograniczone, również z powodu wyborów w Serbii i sytuacji wewnętrznej w Kosowie. Potrzebne są dalsze wysiłki na rzecz wdrożenia osiągniętych już porozumień z Kosowem.
Sprawozdanie wzywa Serbię, by dostosowała swoją politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa do polityki prowadzonej przez UE, w tym politykę wobec Rosji. Podkreśla się, że Serbia powinna przyjąć i wdrożyć nowe prawo azylowe. W sprawozdaniu również wzywa się Serbię, by przyspieszyła wdrożenie krajowej strategii i planu działań na rzecz zwalczania korupcji, a także wzywa się do osiągnięcia wstępnych konkretnych rezultatów w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawach korupcyjnych na wysokim szczeblu, ścigania takich przypadków oraz ostatecznego skazywania winnych.
Popieram dążenie Serbii do integracji z UE i uważam, iż w tejże kwestii wykonano wiele pracy, choć jest jeszcze wiele obszarów, w których Serbia powinna podjąć zdecydowane kroki. Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.

Zpráva Komise o Kosovu za rok 2016 (A8-0062/2017 - Ulrike Lunacek) PL

14-06-2017

W sprawozdaniu przyjęto z zadowoleniem niedawne wejście w życie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu Unia Europejska – Kosowo oraz postępy w normalizacji stosunków między Kosowem i Serbią. Wezwano siły polityczne do wznowienia dialogu parlamentarnego w związku z wzrostem polaryzacji między rządem a opozycją. W sprawozdaniu wyrażono zadowolenie z postępów na drodze do liberalizacji wizowej oraz podpisania umowy ramowej o uczestnictwie Kosowa w unijnych programach. Jednocześnie wezwano do dokonania postępów w wielu obszarach, w których brakuje przemian. Obecnie Kosowo znajduje się na wczesnym etapie przygotowania do przeprowadzenia reform administracji publicznej, systemu sądowego oraz walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i terroryzmem.
Kosowo nadal mierzy się z wyzwaniami związanymi z radykalizacją. Należy znacznie wzmocnić ochronę mniejszości. W odniesieniu do kryteriów gospodarczych utrzymujący się deficyt handlowy odzwierciedla niewielki potencjał produkcyjny i brak konkurencyjności międzynarodowej. Niestety bezrobocie jest bardzo wysokie, zwłaszcza wśród młodzieży.
W pełni popieram dążenie Kosowa do integracji z UE. Pozytywnie należy ocenić działania na rzecz normalizacji stosunków z Belgradem. Mamy nadzieję, że to porozumienie z UE pozwoli ustabilizować sytuację w Kosowie oraz pomoże zaprowadzić pokój między różnymi grupami etnicznymi i zapewnić rozwój gospodarczy w kraju. Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.

Zpráva Komise o Bývalé jugoslávské republice Makedonii za rok 2016 (A8-0055/2017 - Ivo Vajgl) PL

14-06-2017

Roczne sprawozdanie wraz oceną z postępów danego kraju na drodze do akcesji do UE jest zaleceniem dla Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia UE. W omawianym okresie Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanęła w obliczu wielu poważnych wyzwań, w szczególności trwającego kryzysu politycznego, najpoważniejszego od 2001 roku. Przyspieszone wybory parlamentarne odbyły się w sposób prawidłowy i były sukcesem, jednak nadal nie udało się wyłonić rządu.
Sprawozdanie utrzymuje równowagę między docenieniem pewnego postępu kraju w kierunku integracji europejskiej oraz naciskiem na pozostające trudności, zwłaszcza w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, administracji publicznej, współpracy z krajami sąsiadującymi oraz praw mniejszości etnicznych. Pomimo ujawnionych trudności w pełni popieram starania Macedonii na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, dlatego też zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania.

Situace v Demokratické republice Kongo (RC-B8-0397/2017, B8-0397/2017, B8-0398/2017, B8-0399/2017, B8-0400/2017, B8-0401/2017, B8-0402/2017) PL

14-06-2017

Ostatnie akty przemocy w Demokratycznej Republice Konga (DRK) spowodowały 400 ofiar oraz zmusiły ponad milion osób do ucieczki ze swoich domów po wzroście napięcia związanego z odmową ustąpienia z urzędu przez prezydenta Josepha Kabilę po zakończeniu drugiej – ostatniej kadencji. Zgodnie z deklaracjami Kabila miał odejść pod koniec zeszłego roku, jednak do tej pory nie odbyły się wybory, które miałyby wyłonić jego następcę. Centralna Komisja Wyborcza jako powód podaje problemy logistyczne i finansowe. Kabila, który został prezydentem w 2001 roku po tym, jak jego ojciec został zamordowany, według konstytucji nie może ubiegać się o reelekcję. Brak nowych wyborów doprowadził do fali demonstracji zorganizowanych przez opozycję. Walki pomiędzy siłami rządowymi oraz plemiennymi bojówkami doprowadziły do sytuacji, w której niemal 400 000 dzieci zagrożonych jest śmiercią głodową, o czym poinformowała ONZ. ONZ odnalazła również 40 masowych grobów. W kwietniu Rada Bezpieczeństwa ONZ zagłosowała za ograniczeniem liczebności misji pokojowej Monusco. 29 maja UE rozszerzyła zakres sankcji na 16 osób, głównie wysoko postawionych w służbach bezpieczeństwa, w związku z pogarszającą się sytuacją w kraju, włączając w to zakaz wjazdu oraz zamrożenie aktywów. Poparłem w głosowaniu procedowany dokument.

Aktuální stav provádění bangladéšského paktu udržitelnosti (B8-0396/2017) PL

14-06-2017

W 2013 r. Komisja wraz z Międzynarodową Organizacją Pracy oraz najważniejszymi partnerami handlowymi utworzyli „Porozumienie dotyczące zrównoważonego rozwoju” w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wzmocnienia praw pracowniczych w sektorze gotowej odzieży (RMG), wspierane przez „Accord”, ułatwiające kontakt sprzedawców detalicznych oraz firm z UE z przemysłem tekstylnym Bangladeszu. Wdrożenie Porozumienia jest monitorowane (następne posiedzenie w dniu 18 maja 2017 r.). Pomimo znacznego postępu w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i budowlanego „Accord” pozostaje zaniepokojony powolnym tempem rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem. Komisja i ESDZ niedawno rozpoczęły intensywniejszy dialog w sprawie pracy i praw człowieka w celu osiągnięcia lepszej zgodności z zasadami konwencji wymienionymi w rozporządzeniach GSP, które będą respektowane przez kraje beneficjentów porozumienia „Wszystko oprócz broni” takie jak Bangladesz.
Poparłem dokument w głosowaniu z uwagi na cele działań, m.in. poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wzmocnienie praw pracowniczych.

Větší zapojování partnerů a zviditelňování výsledků evropských strukturálních a investičních fondů (A8-0201/2017 - Daniel Buda) PL

13-06-2017

Polityka spójności jest najważniejszym inwestycyjnym narzędziem wzrostu wykorzystywanym przez Unię (budżet wynosi 351,8 mld EUR), które ma wpływ na wszystkie regiony UE i wszystkich obywateli. Unijne polityki finansowania przynoszą skutki dla wszystkich obywateli UE, dlatego też zaproponowano nowe sposoby promowania wyników inwestycji realizowanych w ramach polityki spójności. Dokument zakłada dążenie do przeanalizowania rzeczywistych doświadczeń i działań dotyczących zwiększonej widoczności europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych, a także zaproponowania podejścia pozwalającego powiązać instrumenty polityki spójności z polityką lokalną z myślą o zwiększeniu efektywności decyzji na szczeblu lokalnym poprzez rozwój modelu partycypacyjnego sprawowania rządów, który stanowi skuteczny środek zwiększenia widoczności europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
Popieram wniosek o zwiększenie koordynacji i dostępności istniejących środków i instrumentów komunikacji na poziomie UE, jak również potrzebę lepszej komunikacji za pośrednictwem nowych kanałów medialnych, która wymaga strategii dla cyfrowych i społecznych platform medialnych mających na celu informowanie obywateli i umożliwienie im zaspokajania swoich potrzeb, koncentrując się na docieraniu do użytkowników końcowych za pośrednictwem różnych narzędzi. Zagłosowałem za przyjęciem dokumentu.

Efektivnost nákladů sedmého rámcového programu pro výzkum a inovace (A8-0194/2017 - Martina Dlabajová, Inés Ayala Sender) PL

13-06-2017

Siódmy program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (7PR) miał budżet w wysokości 55 mld EUR, co stanowi około 3 % całkowitych wydatków na badania i rozwój technologiczny w Europie. Podczas siedmiu lat trwania 7PR przedłożono ponad 139 000 propozycji badawczych, z czego 25 000 projektów o najwyższej wartości zostało wybranych i otrzymało dofinansowanie. Głównymi odbiorcami spośród 29 000 organizacji uczestniczących w 7PR były między innymi uniwersytety (44 % środków z 7PR), organizacje badawcze i technologiczne (27 %), duże przedsiębiorstwa prywatne (11 %) i MŚP (13 %), a sektor publiczny (3%) i organizacje społeczeństwa obywatelskiego (2 %) stanowiły mniej znaczący udział.
Ocena podjęta przez grupę ekspertów wysokiego szczebla wykazała, że 7PR odniósł sukces. Zgodnie z tym, co podkreśliła grupa wysokiego szczebla, siódmy program ramowy promował nie tylko naukę wysokiej jakości na poziomie indywidualnym i instytucjonalnym, ale również badania nad przełomowym projektem, dzięki nowemu programowi 7PR-„Pomysły” (Europejska Rada ds. Badań Naukowych). Program promował również, co ma doniosłe znaczenie, MŚP. ECR wspiera siódmy program badawczy i potwierdza jego efektywność kosztową. Sprawozdanie popieram i zagłosowałem za jego przyjęciem.

Osoby bez státní příslušnosti v jižní a jihovýchodní Asii (A8-0182/2017 - Amjad Bashir) PL

13-06-2017

W rozpatrywanym sprawozdaniu zaprezentowano konkretne propozycje dotyczące polityki wyeliminowania kwestii bezpaństwowości. Problem dotyka milionów ludzi na całym świecie i jest szczególnie poważny w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Przykładem są Rohindżowie w Mjanmie (Birmie), którzy stanowią największą grupę bezpaństwowców uznawaną przez ONZ. Od chwili pozbawienia obywatelstwa birmańskiego w 1982 r. cierpią oni z powodu niegodziwego traktowania i prześladowań. Również na terytoriach innych krajów w tym regionie żyją duże grupy bezpaństwowców. Przyczyny bezpaństwowości są wielorakie, w tym wysiedlenia czy dyskryminujące przepisy dotyczące dziedziczenia obywatelstwa.
W sprawozdaniu doceniono postęp, jaki dokonał się w niektórych krajach, np. w Indonezji, Kambodży czy Wietnamie. Niemniej jednak wzywa się kraje do przystąpienia do konwencji w sprawie bezpaństwowości oraz zniesienia dyskryminujących przepisów dotyczących narodowości, np. tych wyłączających możliwość dziedziczenia przez dzieci obywatelstwa matki. W sprawozdaniu zawarto również apel do UE o opracowanie wytycznych, które pomogą wyeliminować bezpaństwowość na świecie oraz zajęcie się kwestią bezpaństwowości w programach pomocy humanitarnej i rozwoju. Uważam, iż w takich obszarach Unia Europejska powinna wyrażać jasne stanowisko i podejmować działania na rzecz minimalizowania takich zjawisk. W głosowaniu poparłem dokument.

Přeshraniční fúze a rozdělení (A8-0190/2017 - Enrico Gasbarra) PL

13-06-2017

Sprawozdanie jest odpowiedzią na konsultacje Komisji w sprawie transgranicznych łączeń i podziałów przedsiębiorstw, które wykazały istnienie barier i doprowadziły do podjęcia przez Komisję decyzji o uwzględnieniu tego zagadnienia w programie prac na rok 2017 jako możliwej do zaproponowania inicjatywy legislacyjnej, zmieniającej dyrektywę 2005/56/WE w sprawie transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych.
Co prawda popieram zapisy podkreślające skuteczność obowiązującego prawodawstwa w zakresie redukcji procedur administracyjnych i kosztów związanych z łączeniem, podziałem i przenoszeniem siedzib. Niestety pojawiły się również w sprawozdaniu aspekty, które uważam za problematyczne, takie jak apele o harmonizację, minimalne normy UE dla pracowników fizycznych i umysłowych oraz unikanie dumpingu socjalnego.
Wzywa się również do przeglądu i ujednolicenia dyrektywy w obszarach zarządzania aktywami i pasywami, działań mających na celu wycenę aktywów, praw do akcji, ochrony wierzycieli, praw akcjonariuszy mniejszościowych i prawa pracy, w tym unijnych standardów w zakresie konsultacji z pracownikami i ich współpracy. Obecnie nie jestem przekonany, że istnieją wystarczające dowody na harmonizację wszystkich aspektów wymienionych w sprawozdaniu. W związku z powyższym wstrzymałem się od głosu.

Účast Unie na Partnerství pro výzkum a inovace v oblasti Středomoří (PRIMA) (A8-0112/2017 - Sofia Sakorafa) PL

13-06-2017

Pod koniec 2016 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący utworzenia nowego prywatno-publicznego partnerstwa w dziedzinie badań i innowacji na obszarze śródziemnomorskim (PRIMA), koncentrując się na dwóch kluczowych dla tego regionu kwestiach społeczno-gospodarczych: sektorze rolno-spożywczym i gospodarce wodnej.
Wszyscy mają świadomość, iż zasoby wodne i przemysł rolno-spożywczy w regionie śródziemnomorskim są zarządzane w sposób niezrównoważony. Jedną z głównych tego przyczyn jest brak wspólnych innowacyjnych rozwiązań przystosowanych do realiów regionu. Najważniejszym celem działań jest zatem opracowanie wspólnych innowacyjnych rozwiązań, których wdrożenie jest niezbędne w regionie Morza Śródziemnego, tak by były efektywne, opłacalne i trwałe oraz przyczyniły się do rozwiązywania problemów w dziedzinie żywienia, zdrowia, dobrobytu i migracji. Inicjatywa ta wymaga zainwestowania 200 mln euro z programu „Horyzont 2020ˮ na dziesięć lat trwania wspólnego programu PRIMA. Wkład UE odpowiada kwocie zapewnionej przez kraje uczestniczące.
Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania, gdyż stabilizacja gospodarki wodnej obszaru śródziemnomorskiego jest kluczowa dla funkcjonowania wielu gospodarek Unii Europejskiej.