Witold Jan WASZCZYKOWSKI
Witold Jan WASZCZYKOWSKI

Fraktion der Europäischen Konservativen und Reformer

Mitglied

Polen - Prawo i Sprawiedliwość (Polen)

geboren am : , Piotrkow Trybunalski

Home Witold Jan WASZCZYKOWSKI

Vorsitzender

D-UA
Delegation im Parlamentarischen Assoziationsausschuss EU-Ukraine

Stellvertretender Vorsitzender

AFET
Ausschuss für auswärtige Angelegenheiten

Mitglied

CPDE
Konferenz der Delegationsvorsitze
SEDE
Unterausschuss für Sicherheit und Verteidigung
DEPA
Delegation in der Parlamentarischen Versammlung Euronest

Stellvertreter

INTA
Ausschuss für internationalen Handel

Neueste Aktivitäten

Europäisches Medienfreiheitsgesetz (A9-0264/2023 - Sabine Verheyen) PL

13-03-2024
Schriftliche Erklärungen zur Abstimmung

Wniosek dotyczący europejskiego aktu o wolności mediów (EMFA) ustanawia wspólne zasady funkcjonowania rynku wewnętrznego usług medialnych, w tym ustanawia Europejską Radę ds. Usług Medialnych.
Podczas negocjacji wzięto pod uwagę obawy dotyczące art. 17, który dotyczy treści medialnych na bardzo dużych platformach internetowych. Dostawcy usług medialnych mają teraz do 24 godzin okresu ochronnego przed usunięciem ich treści z powodu naruszenia warunków świadczenia usług. W tym czasie przysługuje im prawo do odwołania.
Pod naciskiem Komisji tekst doprecyzowano, stwierdzając, że nie koliduje to z przepisami aktu o usługach cyfrowych dotyczącymi treści nielegalnych lub niebezpiecznych. W takich przypadkach platformy internetowe mają możliwość natychmiastowego działania.
Informacje o wydatkach na reklamę finansowaną z budżetu państwa będą podawane do wiadomości publicznej, łącznie z całkowitą kwotą roczną i kwotą przypadającą na punkt sprzedaży. Wszystkie organizacje medialne będą musiały ujawnić informacje o tym, kto jest ich właścicielem.
Głosowałem przeciwko temu rozporządzeniu, ponieważ nie ma gwarancji, że nowa Europejska Rada ds. Usług Medialnych będzie niezależna. Istnieje uzasadniona obawa, że treści konserwatywne, odbiegające od liberalno-lewicowej ortodoksji, znajdą się na celowniku aktu o wolności mediów.

Gesamtenergieeffizienz von Gebäuden (Neufassung) (A9-0033/2023 - Ciarán Cuffe) PL

12-03-2024
Schriftliche Erklärungen zur Abstimmung

Rewizja dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest elementem pakietu Europejskiego Zielonego Ładu. Podstawowym celem dyrektywy EPBD jest osiągnięcie pełnej dekarbonizacji zasobów budowlanych UE do 2050 r., a inne cele obejmują: przyspieszenie tempa renowacji, poprawę jakości powietrza oraz rozwój infrastruktury na rzecz zrównoważonej mobilności.
Głosowałem przeciwko rewizji dyrektywy ze względu na nierealne cele i ogromne koszty, jakie poniosłyby państwa członkowskie, a zwłaszcza obywatele UE. Od 2025 r. nie będzie już finansowania instalacji kotłów na paliwa kopalne, co wynika m.in. z: funkcjonowania programu Czyste Powietrze w Polsce. Ważnym programem, w ramach którego wnioski o dotacje otrzymuje prawie 700 000 Polaków, jest wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe.
Zgodnie z dyrektywą od 2030 r. wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 r. wszystkie istniejące budynki będą musiały być zeroemisyjne. Dyrektywa zobowiązuje także państwa członkowskie do określenia działań mających na celu wycofywanie paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, z myślą o całkowitym wycofaniu pieców na paliwa kopalne do 2040 r.
Ostateczna umowa zmienia także wymagania dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, co oznacza, że świadectwa charakterystyki energetycznej będą wystawiane częściej i będą zawierać więcej informacji o budynku. To nieuchronnie doprowadzi do wyższych cen świadectw.

Einrichtung der Fazilität für die Ukraine (A9-0286/2023 - Michael Gahler, Eider Gardiazabal Rubial) PL

27-02-2024
Schriftliche Erklärungen zur Abstimmung

Instrument na rzecz Ukrainy ma zapewnić stabilne finansowanie odbudowy i modernizacji Ukrainy w latach 2024–2027, w tym kluczowych reform niezbędnych do jej przystąpienia do UE. Całkowita kwota instrumentu wynosi 50 miliardów euro: 17 miliardów euro w formie dotacji i 33 miliardy euro w formie pożyczek.
Parlament Europejski znacznie wzmocnił legitymację demokratyczną Instrumentu na rzecz Ukrainy poprzez wzmocnienie zaangażowania Werchownej Rady (Parlamentu Ukrainy) w jego rozwój i nadzór. W procesie tym przewiduje się także zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i różnorodnych ukraińskich organizacji społecznych.
Od dłuższego czasu opowiadam się za większym wsparciem dla Ukrainy i jej stopniową integracją z UE, pomimo wątpliwości co do kosztów finansowania Instrumentu na rzecz Ukrainy. Głosowałem za przyjęciem przedmiotowego sprawozdania, gdyż w kontekście nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE tym bardziej uzasadnione jest szybkie przyjęcie Instrumentu na rzecz Ukrainy jako istotnego mechanizmu wspierającego jej procesy modernizacyjne.
Porozumienie ma także wzmocnić działania antykorupcyjne i przewiduje zdecydowane kroki w kierunku uwolnienia Ukrainy od oligarchów. Raport wzywa w końcu do poczynienia postępów w zakresie wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich do wsparcia wysiłków Ukrainy na rzecz ożywienia gospodarczego i odbudowy.

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. SOPHIE SCHOLL
04U016
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G03037
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex