Dubravka
ŠUICA

Written explanations of vote - 8th parliamentary term Dubravka ŠUICA

Members can submit a written explanation of their vote in plenary. Rule 194

Eurojust-Denmark Agreement on judicial cooperation in criminal matters (A8-0192/2019 - Claude Moraes) HR

18-04-2019

,,Lisabonizacijom” Eurojusta na snagu stupa Uredba (EU) 2018/1727 o Agenciji Europske unije za suradnju u kaznenom pravosuđu te je zbog toga potreban sporazum o suradnji u kaznenom pravosuđu između Eurojusta i Danske. Uredba stupa na snagu u prosincu 2019.
Budući da Danska ima poseban status u području kaznenog pravosuđa nakon Lisabona, ona neće sudjelovati u Uredbi niti će ona biti obvezujuća za nju. No, Danska želi i dalje sudjelovati u aktivnostima Eurojusta te je zbog toga potreban sporazum između dviju stranaka. Stoga će Danska imati status koji se primjenjuje na odnos zemlje članice i treće zemlje.
Sam sporazum je važan jer se njime, osim daljnjeg sudjelovanja Danske u Eurojustu, jamči i njeno sudjelovanje u nekoliko instrumenata u okviru nekadašnjeg trećeg stupa, sudjelovanje u financiranju Eurojusta te očuvanje zajedničkog područja pravosuđa i unutarnjih poslova EU-a. Zajedničko nadzorno tijelo Eurojusta je u ožujku 2019. dalo pozitivno mišljenje o odredbama Sporazuma koje se odnose na zaštitu podataka. Danska će primjenjivati Direktivu (EU) 2016/680 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu osobnih podataka koji se razmjenjuju u skladu sa Sporazumom, prihvatiti posebne odredbe o zaštiti podataka te prepoznati važnu ulogu Europskog nadzornika za zaštitu podataka.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

CO2 emission performance standards for new heavy-duty vehicles (A8-0354/2018 - Bas Eickhout) HR

18-04-2019

Unija i njezine članice su se Pariškim sporazumom obvezale na ograničenje porasta globalne temperature na razinu manju od 2°C iznad predindustrijskih razina i poduzimanje napora za ograničenje porasta temperature na 1,5°C u odnosu na predindustrijske razine. Emisije iz prometnog sektora su u porastu te je taj isti sektor 2016. bio odgovoran za 25 % ukupnih emisija stakleničkih plinova u Uniji.
Utvrđivanjem zahtjeva u pogledu vrijednosti emisija za nova teška vozila bi se mogle smanjiti emisije CO2. Time bi se pridonijelo smanjenju emisija stakleničkih plinova i ublažavanju klimatskih promjena, ali bi se istovremeno ostvarile uštede goriva, zadržala visoka razina inovacija i tehnološkog vodstva za proizvođače teških vozila u Uniji i ostvarila poboljšanja po pitanju kvalitete zraka. U skladu s Uredbom 2017/2400 i Uredbom 2018/956, ova Uredba je najvažniji zakonodavni akt za utvrđivanje zahtjeva u pogledu vrijednosti emisija CO2 za nova teška vozila.
Izvjestitelj se slaže s Komisijinim pristupom kojim se daje prednost uvođenju zahtjeva u pogledu vrijednosti emisija za vozila koja uzrokuju najviše onečišćenja. Izvjestitelj također smatra da je postavljanje odgovarajuće razine ambicije emisije CO2 teških vozila ključno kako bi se proizvođačima poslala poruka o potrebi ulaganja u tehnologije kojima se smanjuju emisije.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Promotion of clean and energy-efficient road transport vehicles (A8-0321/2018 - Andrzej Grzyb) HR

18-04-2019

Cilj Prijedloga direktive o izmjeni Direktive 2009/33/EZ o promicanju čistih i energetski učinkovitih vozila u cestovnom prijevozu, postavljanjem minimalnih ciljeva javne nabave za čista vozila, jest promicanje čistog prijevoza, poticanje novih i čistih tehnologija i dugoročno smanjenje emisija onečišćivača zraka i CO2.
Izmijenjenom Direktivom trebalo bi se isto tako doprinijeti uspostavi infrastrukture za alternativna goriva, kao i sukladnosti vozila sa zahtjevima najnovijih standarda u području. Ovom direktivom nameću se minimalni ciljevi javne nabave za laka i teška vozila, što će iziskivati dodatna financijska sredstva za javne naručitelje i naručitelje emisija onečišćivača zraka i stakleničkih plinova. Kroz direktivu se također potiče potražnja za čistim vozilima u cestovnom prijevozu. Međutim, proizvođače iz EU-a isto tako treba zaštititi od nepoštene konkurencije. Stoga je potrebno da se vozila za cestovni prijevoz, koja proizvode proizvođači sa sjedištem u trećim zemljama u kojima proizvođači iz EU-a nemaju pristup javnoj nabavi za kupnju, leasing, unajmljivanje ili najam s pravom otkupa, ne računaju kao postizanje minimalnih ciljeva javne nabave.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Use of digital tools and processes in company law (A8-0422/2018 - Tadeusz Zwiefka) HR

18-04-2019

Europski parlament je svojom rezolucijom o Akcijskom planu za e-upravu iz 2017., pozvao Komisiju da razmotri druge načine poticanja digitalnih rješenja za formalnosti u društvenom životu te je naglasio važnost rada na povezivanju poslovnih registara.
Postoje velike razlike između zemalja članica po pitanju dostupnosti internetskih alata za komunikaciju s javnim tijelima u području prava društava. Stoga, zajedno s Prijedlogom direktive Europskog parlamenta i vijeća o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132, Komisija iznosi ovaj prijedlog u kojem se radi o sveobuhvatnom skupu mjera čiji su glavni ciljevi mogućnost osnivanja društava ili podružnica putem interneta, provedba načela ,,samo jednom”, korištenje elektroničkih zahtjeva te širenje slobodnog pristupa dokumentima u Sustavu povezivanja slobodnih registara (BRIS).
Inicijativa je u potpunosti usklađena te se nastavlja na postojeće elemente digitalizacije prava društava Unije, posebice u vezi s BRIS-om. Izvjestitelj uviđa potencijal predložene direktive te predlaže detaljnije objašnjenje definicije upisa u registar jer osnivanje društava upotrebom digitalnih alata podrazumijeva cjelokupan postupak.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Cross-border conversions, mergers and divisions (A8-0002/2019 - Evelyn Regner) HR

18-04-2019

Komisijin Prijedlog direktive o prekograničnim preoblikovanjima, spajanjima i podjelama je predstavljen skupa s Direktivom u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava kao ,,Paket o mobilnosti u pravu društva” o izmjeni Direktive (EU) 2007/1132 o određenim aspektima prava društva.
Komisija je predložila nova dva poglavlja za prekograničnu mobilnost društava, istovremeno pružajući zaštitu dionika. Izvjestiteljev stav je da je potrebno izbjegavati umjetne konstrukcije, tj. fiktivna poduzeća. Potrebno je obavljati stvarne gospodarske djelatnosti na mjestu upisa društva. Osim ako ne postoji ugovor o pristupu stvarnog sjedišta, prema kojemu sjedište i središnji ured moraju biti na istome mjestu, izvjestitelj smatra da uvjet obavljanja stvarne gospodarske djelatnosti u odredišnim zemljama članicama može spriječiti stvaranje fiktivnih poduzeća putem prekograničnog poslovanja.
Kako bi se zaštitili interesi zaposlenika, koji postoje u drukčijim oblicima u sklopu nacionalnih prava u 17 zemalja članica, izvjestitelj predlaže snažniju zaštitu prava zaposlenika na sudjelovanje, informiranje i savjetovanje. S obzirom da se prijedlog primjenjuje samo na mali broj prekograničnih podjela, izvjestitelj predlaže brisanje poglavlja o prekograničnim podjelama.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

European Defence Fund (A8-0412/2018 - Zdzisław Krasnodębski) HR

18-04-2019

Komisija se 2016. Europskim akcijskim planom obrane obvezala da će upotpunjavati i jačati nastojanja zemalja članica utemeljena na suradnji po pitanju razvoja obrambenih tehnoloških i industrijskih sposobnosti kojima se može reagirati na sigurnosne izazove te poticati konkurentnu europsku obrambenu industriju diljem Unije. Istovremeno je predložila osnivanje Europskog fonda za obranu koji bi dopunjavao financiranje na nacionalnoj razini koje se već koristi za tu namjenu te bi poticao države članice na veću suradnju i ulaganja u području obrane.
Fond će doprinijeti razvoju integriranijeg europskog obrambenog tržišta, posebice dvama direktivama, o nabavi i o transferima EU-a u obrambenom sektoru, koje su donesene 2009. Fond bi također trebao uzeti u obzir Akcijski plan za vojnu mobilnost u okviru sljedećeg instrumenta za povezivanje Europe i Europski instrument mirovne pomoći kako bi pružio potporu misijama ZVSP-a/ZSOP-a te nastojanjima za suzbijanje hibridnih prijetnji.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Exposures in the form of covered bonds (A8-0384/2018 - Bernd Lucke) HR

18-04-2019

Europski parlament je u svojoj rezoluciji „Prema paneuropskom okviru za pokrivene obveznice” podržao stvaranje okvira za europske pokrivene obveznice.
Ciljevi su postizanje: jasne razlike između pokrivenih obveznica koje su usklađene s člankom 129. Uredbe o kapitalnim zahtjevima i onih koje nisu usklađene s tim člankom, povlaštenog regulatornog tretmana za visokokvalitetne pokrivene obveznice u odnosu na obične pokrivene obveznice, povlaštenog regulatornog tretmana za obične pokrivene obveze u odnosu na druge oblike kolateraliziranog duga, visoke likvidnosti visokokvalitetnih pokrivenih obveznica i običnih pokrivenih obveznica koje bi trebale biti gotovo nerizična imovina, okvira za ,,europske osigurane obveznice” kao treće razine iza visokokvalitetnih i običnih pokrivenih obveznica te transparentnosti struktura pokrivenih obveznica kako bi se olakšala procjena rizika.
Prijedlozima Komisije postiže se dobar napredak prema nekima od tih ciljeva. No, ne pravi se razlika između visokokvalitetnih pokrivenih obveznica i običnih pokrivenih obveznica. Također bi se oznaka ,,europske pokrivene obveznice” trebala primjenjivati na obične pokrivene obveznice, dok bi se visokokvalitetne pokrivene obveznice razlikovale dodatnim nazivom, tj. europska pokrivena obveznica (visokokvalitetna).
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Covered bonds and covered bond public supervision (A8-0390/2018 - Bernd Lucke) HR

18-04-2019

Pokrivena obveznica znači dužnički instrument koji pod javnim nadzorom izdaje kreditna institucija ili specijalizirana hipotekarna kreditna institucija, koji je instrument za dvostruku zaštitu, koji je isključen iz stečajne mase, čija je imovina u skupu za pokriće odvojena i koji je kolateraliziran prihvatljivom imovinom.
Europski parlament je u svojoj je Rezoluciji „Prema paneuropskom okviru za pokrivene obveznice” podržao stvaranje europskog okvira za pokrivene obveznice. Neki od ciljeva rezolucije su jasno razlikovanje između pokrivenih obveznica („visokokvalitetne pokrivene obveznice”) i onih koje to nisu („obične pokrivene obveznice”), povlašteni regulatorni tretman visokokvalitetnih pokrivenih obveznica u odnosu na obične pokrivene obveznice te povlašteni regulatorni tretman običnih pokrivenih obveznica u odnosu na ostale oblike kolateraliziranog dužničkog instrumenta. Također, ova rezolucija je usmjerena na visokokvalitetne i obične pokrivene obveznice koje su vrlo likvidne i blizu nerizičnim dužničkim instrumentima, na okvir europskih pokrivenih obveznica (ESN) kao treću kategoriju uz visokokvalitetne pokrivene obveznice i obične pokrivene obveznice te na transparentnost struktura pokrivenih obveznica radi lakše procjene rizika.
U prijedlozima Komisije ne postoji razlika između visokokvalitetnih pokrivenih obveznica i običnih pokrivenih obveznica, ali treba naglasiti da su prijedlozi Komisije općenito prikladni za poboljšanje transparentnosti i olakšavanje procjene rizika ulagatelja.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

InvestEU (A8-0482/2018 - José Manuel Fernandes, Roberto Gualtieri) HR

18-04-2019

Europska unija je posljednjih godina iznijela razne strategije za dovršetak jedinstvenog tržišta i poticanje održivog i uključivog rasta i zapošljavanja, poput strategije Europa 2020., Europske agende za kulturu, Europskog stupa socijalnih prava, itd. U okviru fonda InvestEU bi trebalo ojačati sinergije međusobno poticajnih strategija pružanjem potpore ulaganjima i pristupu financiranju.
Ovaj fond bi trebao pridonijeti Uniji u pogledu poboljšanja konkurentnosti, održivosti gospodarskog rasta, socijalne otpornosti i uključivosti te integracije tržišta kapitala. Zbog toga bi trebalo podupirati dvostruku vrijednost kulturnih i kreativnih sektora te projekte koji su tehnički, ekonomski i socijalno održivi.
Isto tako, fond bi trebao biti potpora ulaganjima u materijalnu i nematerijalnu imovinu, uključujući kulturno nasljeđe, s ciljem poticanja rasta, ulaganja i zapošljavanja i tako pridonijeti poboljšanju blagostanja te ekonomskoj, socijalnoj i teritorijalnoj koheziji unutar EU-a. Program InvestEU će također pridonijeti uključivanju mjera u području klime i ostvarivanju ukupne ciljne vrijednosti od 30 % za rashode iz EU proračuna namijenjene klimatskim ciljevima. Trebalo bi poticati uključivanje okolišnih ciljeva u operacije vezane s fondom InvestEU. U pripremu i provedbu ulaganja bi također trebalo integrirati zaštitu okoliša te povezano sprečavanje rizika i upravljanje njim, uključujući i događaje kao što su poplave, potresi i druge katastrofe.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

European Maritime Single Window environment (A8-0006/2019 - Deirdre Clune) HR

18-04-2019

U svibnju 2017., Komisija je objavila Prijedlog o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU o službenom postupku prijave za brodove. Predmet inicijative je dio trećeg paketa ,,Europa u pokretu”, kojim se ostvaruje nova strategija industrijske politike iz rujna 2017. i koji je osmišljen kao posljednja faza postupka kojim se Europi omogućuje da iskoristi sve prednosti modernizacije sustava mobilnosti. Prijevoznici u pomorskom prometu moraju ispuniti niz zakonskih zahtjeva kada brod uplovi u luku te je postupak te prijave utvrđen u Direktivi 2010/65/EU.
Ovom Direktivom se nastoji pojednostavniti i uskladiti administrativne postupke uvođenjem jedinstvenog sučelja službenog postupka prijave za brodove. Glavni problemi u funkcioniranju trenutačne direktive su nezadovoljavajuća razina usklađenosti na nacionalnoj razini i EU razini, ograničeno opće područje primjene direktive i neučinkovitost nacionalnih tijela zemalja članica u upotrebi prikupljenih podataka. Svrha novog prijedloga Komisije je riješiti neusklađenost za prijavu brodova u Uniji.
Izvjestiteljica pozdravlja prijedlog Komisije te smatra da je usklađen skup podataka najvažniji način smanjivanja administrativnog opterećenja za brodove koji pristaju u EU lukama. Stoga izvjestiteljica želi da Komisija donese detaljan skup usklađenih podataka kojim bi se u potpunosti uzeli u obzir napori na razini Međunarodne pomorske organizacije o usklađivanju podataka.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Disclosures relating to sustainable investments and sustainability risks (A8-0363/2018 - Paul Tang) HR

18-04-2019

Cilj Direktive 2016/2341 je olakšati obavljanje djelatnosti subjekata za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS), upravitelja alternativnih investicijskih fondova (UAIF), društava za osiguranje, investicijskih društava, posrednika u osiguranju, institucija za strukovno mirovinsko osiguranje, upravitelja kvalificiranih fondova poduzetničkog kapitala (upravitelji EuVECA) i upravitelja kvalificiranih fondova za socijalno poduzetništvo (upravitelji EuSEF).
Ovom uredbom se osigurava ujednačenija zaštita krajnjih ulagatelja i olakšava im se upotreba brojnih financijskih proizvoda i usluga te se istovremeno propisuju pravila na temelju kojih ulagatelji mogu donijeti informirane odluke o ulaganjima. Banke još uvijek predstavljaju ključ u povećanju održivosti financija u europskom financijskom okruženju. Stoga ih treba u potpunosti uključiti u područje primjene ove uredbe. Isto tako politike nagrađivanja sudionika na financijskim tržištima i financijskih savjetnika ne bi trebale biti u skladu samo s uključivanjem rizika za održivost. Trebalo bi ih koristiti i kao mehanizam za izbjegavanje neželjenih rizika za održivost i za poticanje održivih ulaganja.
Zbog toga ova uredba traži da izvršni upravitelji sudionika na financijskim tržištima izlože održive ciljeve ulaganja od najmanje 50 % kod utvrđivanja kriterija za mjerenje uspješnosti kod utvrđivanja varijabilnog nagrađivanja.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Persistent organic pollutants (A8-0336/2018 - Julie Girling) HR

18-04-2019

Izmjene Uredbe o postojanima organskim onečišćujućim tvarima je najnovije ažuriranje izvješća koje je prvi put usvojeno 2004. Ovom uredbom se ažuriraju prilozi u skladu s odlukama donesenima od strane Konferencije stranaka Stockholmske konvencije 2015. i 2017. Izmjene su usmjerene na usklađivanje teksta s tekstom Uredbe REACH kako bi se osigurala jasnoća i dosljednost za sve sudionike. Zahvaljujući Uredbi REACH, Unija je svjetski predvodnik u području regulative o kemikalijama te zbog toga njene odluke po pitanju sigurnosti kemikalija imaju dalekosežne posljedice.
Izvjestiteljica shvaća ovu odgovornu ulogu koju EU ima te smatra da je primjereno voditi računa i o socioekonomskim učincima uvrštavanja tvari na listu postojanih organskih onečišćujućih tvari. Izmjenama se također nastoji pojasniti i ojačati novu ulogu ECHA-e kako bi se osigurala činjenica da će se njezino stručno znanje iskoristiti u donošenju budućih odluka o prijedlozima za uvrštenje na popis postojanih organskih onečišćujućih tvari.
Od Komisije se traže bolja pojašnjenja kada je riječ o upotrebi provedbenih akata i formatu informacija koje treba dostaviti u skladu sa stavkom 1. kako bi se zajamčilo da će države članice izvješće iz članka 13. stavka 1. sastaviti na ujednačen način s ciljem da se optimizira obrada takvih informacija.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Clearing obligation, reporting requirements and risk-mitigation techniques for OTC derivatives, and trade repositories (A8-0181/2018 - Werner Langen) HR

18-04-2019

Uredba o infrastrukturi europskog tržišta je temelj zakonodavstva Unije o financijskim uslugama. Ovom uredbom su obuhvaćene ključne reforme s ciljem rješavanja sistemskih rizika na tržištu izvedenica koji su otkriveni tijekom financijske krize 2007. – 2008. Deset godina nakon krize i nakon petogodišnje provedbe Uredbe EMIR, Komisija je 2017. predložila pregled. Taj prijedlog dio je Programa za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT) Komisije, kojemu je cilj zajamčiti da se učinkovito, djelotvorno i uz najniži trošak zakonodavstvom EU-a postignu rezultati za građanstvo i poslovne subjekte. Uključivanjem Uredbe EMIR u program REFIT Komisija nastoji pojednostavniti i olakšati to zakonodavstvo i učiniti ga učinkovitijim, transparentnijim te ukloniti nerazmjerne troškove za određene druge ugovorne strane u izvedenicama.
Prijedlogom se također uvode dvije izmjene. Sekuritizacijski subjekti posebne namjene, trenutačno razvrstani kao nefinancijske druge ugovorne strane, bi postali financijske druge ugovorne strane, a alternativni investicijski fondovi obuhvaćali bi i AIF-ove registrirane u skladu s nacionalnim zakonodavstvom. Izvjestitelj smatra da bi suzakonodavci trebali što više prilagoditi prijedlog Komisije teškoćama i problemima s kojima se suočavaju subjekti u realnom gospodarstvu tijekom provedbe Uredbe EMIR. Izvjestitelj uglavnom podupire prijedlog Europske komisije. Potrebno je pozdraviti opći plan da se smanji teret nefinancijskim drugim ugovornim stranama, uključujući njihove unutargrupne transakcije.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Authorisation of CCPs and recognition of third-country CCPs (A8-0190/2018 - Danuta Maria Hübner) HR

18-04-2019

Nakon sastanka na vrhu skupine G20 2009. je došlo do širenja obveznog središnjeg poravnanja OTC izvedenica te se uvelike povećala važnost središnjih drugih ugovornih strana u našem financijskom sustavu.
Imamo sve veći broj transakcija čije poravnanje obavljaju središnje druge ugovorne strane, što vodi povećanju koncentracija rizika u tim dijelovima infrastrukture financijskog tržišta. Zbog toga je važno da središnje druge ugovorne strane podliježu djelotvornim propisima o njihovim aktivnostima. Zbog prirode svoje aktivnosti, potrebno je da središnje druge ugovorne strane imaju posebnu vrstu nadzora. Ta posebna vrsta nadzora bi se trebala sastojati od nekih elemenata nadzora tržišta kapitala s elementima bonitetnog nadzora te preispitivanja same institucije.
Kako bi se uzela u obzir prekogranična dimenzija aktivnosti središnjih drugih ugovornih strana, EMIR-om je predviđena koordinacijska uloga nacionalnih nadležnih tijela za Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA). Dakle, pomoću ESME bi europska razina mogla provjeravati odluke nacionalnih nadzornih tijela te ih po potrebi osporavati. No, potrebno je uključiti središnje banke u nadzor središnjih drugih ugovornih strana i zahtijevati njihovo odobrenje u pogledu nekih odluka budući da aktivnosti središnjih drugih ugovornih strana u područjima poput likvidnosti mogu biti povezane s provedbom monetarne politike.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Promotion of the use of SME growth markets (A8-0437/2018 - Anne Sander) HR

18-04-2019

Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) predstavljaju 99 % europskih poduzeća i više od 65 % zaposlenih. Iako MSP-ovi igraju veliku ulogu u gospodarskom rastu te su ključni za socijalnu koheziju, lokalni razvoj i održivost radnih mjesta, oni se susreću s raznim izazovima. Jedan od najvećih izazova je pronalazak odgovarajućih financijskih sredstava. MSP-ovi se uglavnom koriste financiranjem banaka, no takva vrsta financiranja nije uvijek prikladna.
U okviru inicijative Komisije za uniju tržišta kapitala provode se mjere kako bi se potaknuli alternativni načini financiranja, poput skupnog financiranja ili razvoja fondova poduzetničkog kapitala. Prijedlogom Komisije se nastoje osigurati veće olakšice za MSP-ove, a da se pri tom ne dovede do rascjepkanosti financijskih tržišta te da se u isto vrijeme pruži zaštita ulagačima. Prijedlog Komisije je veoma pozitivan, no izvjestitelj navodi kako bi se trebale uvesti određene promjene u svrhu njegova poboljšanja. Predložene promjene se odnose na iduće: pragovi za definiranje MSP-a u tekstovima o financijskim propisima, uključivanje odredbi kojima se pogoduje ulaganju u MSP-ove (osobito one koji su uvedeni na tržište) te dodatne olakšice u vezi s popisima upućenih osoba, rokovima za objavljivanje povlaštenih informacija ili zahtjevima o osobama koje imaju upravljačku funkciju.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Negotiations with Council and Commission on European Parliament's right of inquiry: legislative proposal (B8-0238/2019) HR

18-04-2019

Odbor za ustavna pitanja (AFCO) je usvojio radni dokument kojim se izvjestitelju omogućuje da poduzme daljnje korake u angažmanu s Vijećem i Komisijom kako bi se dogovorio način rješavanja određenih pitanja. U skladu s time je donesena nova pregovaračka strategija.
U listopadu 2016., tri institucije su odlučile nastaviti s neformalnom razmjenom mišljenja na razini pravnih službi. Parlamentu je time pružena mogućnost da predloži novi tekst uredbe, pri čemu su glavne točke političkog neslaganja ostale otvorene. S obzirom da Komisija i Vijeće nisu mogle podržati ovaj dokument, došlo je do zastoja u pogledu ovog predmeta. No, nakon sporazuma predsjednika odbora AFCO s predsjedništvom Komisije i Vijeća, iznesen je novi tekst prijedloga uredbe u kojem stoji da je, kako bi se mogli pokrenuti službeni pregovori, potrebno predstaviti novi tekst prijedloga EP-a.
Vijeće je u svom odgovoru na ovaj neslužbeni dokument iznijelo novi popis problematičnih pitanja, zaobilazeći mišljenje vlastite pravne službe te dovelo u pitanje dosadašnji rad. Stoga se Parlament ne slaže sa stavom Vijeća (i Komisije) koji i dalje sprečava održavanje formalnog sastanka u svrhu rješenja problema. Parlament također predlaže da njegov Odbor za pravna pitanja ispita mogućnosti za pokretanje postupka pred Sudom Europske unije u vezi s načelom lojalne suradnje među institucijama.
U sladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

A comprehensive European Union framework on endocrine disruptors (B8-0241/2019) HR

18-04-2019

Izvješće UNEP/WHO-a za 2012. je prozvalo endokrine disruptore globalnom prijetnjom te također upućuje na učestalost endokrinih poremećaja kod ljudi. Dokazana je činjenica da ova klasa kemikalija ima negativne učinke na ljudsko zdravlje i divlje životinje tako što ometa njihove hormonske sustave.
Komisija, nažalost, do sada nije usvojila strategiju za netoksičnu okolinu. Potrebno je poduzeti određene mjere po tom pitanju te je u interesu svih da se osigura učinkovit europski pristup EDC-u kako bi se zajamčila visoka razina zaštite zdravlja i okoliša. Nedostaje konkretan akcijski plan za minimiziranje izloženosti EDC-u i vremenski okvir za daljnje korake za napredak. Parlament smatra da okvir Unije za ECD, kako ga Komisija predlaže u priopćenju, nije primjeren za rješavanje prijetnji za ljudsko zdravlje i okoliš te da ne pruža ono što je potrebno u skladu sa 7. EAP-om. EDC je klasa kemikalija koje su jednako važne kao kancerogene, mutagene i toksične tvari te ih zbog toga treba jednako tretirati u zakonodavstvu Unije. Stoga Parlament poziva Komisiju da poduzme sve mjere kako bi se osigurala visoka zaštita ljudskog zdravlja i okoliša od EDC-a na način da se smanji ukupna izloženosti ljudi i okoliša EDC-ima.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Interpretation of Rule 32(5), first subparagraph, second indent of the Rules of Procedure HR

17-04-2019

Ovim prijedlogom se odlučuje dodati sljedeće tumačenje članku 32., stavku 5., prvom podstavku, drugoj alineji Poslovnika: „U političkoj izjavi kluba zastupnika utvrđuju se vrijednosti za koje se klub zastupnika zalaže i glavni politički ciljevi koje njegovi članovi namjeravaju zajedno ostvarivati u okviru obnašanja svojega mandata. U izjavi se opisuje zajednička politička orijentacija kluba zastupnika, na konkretan, karakterističan i autentičan način.”.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Protocol to the EU-Denmark Agreement on the criteria and mechanisms for establishing the State responsible for examining a request for asylum and 'Eurodac' (A8-0196/2019 - Ignazio Corrao) HR

17-04-2019

Preinakom Uredbe o Eurodacu tijelima kaznenog progona se omogućio pristup Eurodacu u svrhu sprečavanja, otkrivanja i istrage terorističkih kaznenih djela i drugih teških kaznenih djela.
Sporazum između Europske zajednice i Kraljevine Danske obuhvaća i primjenu dijelova Eurodaca „povezanih s Dublinskom konvencijom”. Proširenjem odredbi o kaznenom progonu iz uredbe na Dansku omogućilo bi se tijelima kaznenog progona Danske da zatraže usporedbu podataka o otiscima prstiju na temelju podataka koje su druge države sudionice unijele i pohranile u bazu podataka Eurodaca kad žele utvrditi identitet ili dobiti dodatne informacije o osobi koju se sumnjiči za teško kazneno djelo ili terorizam ili o žrtvi.
Također, tijelima kaznenog progona svih ostalih država sudionica, bilo da su druge države članice EU-a ili pridružene zemlje, omogućilo bi se da zatraže usporedbu podataka o otiscima prstiju na temelju podataka koje je Danska unijela i pohranila u bazu podataka Eurodac u iste svrhe.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.

Establishing Horizon Europe – laying down its rules for participation and dissemination (A8-0401/2018 - Dan Nica) HR

17-04-2019

Ovim se prijedlogom nastoje uvesti elementi s pomoću kojih bi program Obzor Europa bio potpuniji i djelotvorniji. Ako Unija želi riješiti pitanje velikih preobrazba s kojima se suočavaju društva i gospodarstva, program se mora temeljiti na postignućima programa koji su mu prethodili.
Izazovi u Europi su se promijenili, no istraživanja i inovacije i dalje su ključni elementi za rast i društveni napredak. Glavni cilj programa je da Europa bude istinski predvodnik u području istraživanja i inovacija stoga proračun mora iznositi 120 milijardi eura. Projekti koji se nalaze unutar programa privlače izvrsne znanstvenike i poduzeća iz trećih zemalja stoga je potrebno osigurati dodatan financijski poticaj. Potrebna je i veća jasnoća u pogledu međunarodnih partnerstava da bi se načelo reciprociteta moglo dosljedno primjenjivati.
Plaće koje se isplaćuju u okviru programa namijenjene su europskim građanima i moraju se izračunavati na osnovi općeg algoritma kojim se utvrđuju plaće europskih istraživača. Time se pretpostavlja jedinstveni raspon plaća koji vrijedi za sve istraživače koji sudjeluju neovisno o zemlji podrijetla istraživača ili lokaciji istraživačke organizacije.
U skladu sa svime navedenim, podržavam ovo izvješće.