Kazimierz Michał
UJAZDOWSKI

Kirjalikud selgitused hääletuse kohta - Kaheksanda koosseisu ametiaeg Kazimierz Michał UJAZDOWSKI

Parlamendiliikmed võivad anda täiskogu hääletuse kohta kirjalikke selgitusi. Kodukorra artikkel 194

ELi–Singapuri vabakaubandusleping(resolutsioon) (A8-0048/2019 - David Martin) PL

13-02-2019

Umowa handlowa między UE a Singapurem wzmacnia eksporterów europejskich na rynku singapurskim, ale pośrednio także na rynku azjatyckim, coraz bardziej atrakcyjnym dla naszych eksporterów, którzy już teraz posiadają swoje biura regionalne w Singapurze. Dlatego też poparłem przyjętą przez Parlament Europejski rezolucję, która popiera zawarcie tej umowy leżącej w interesie Europy, jak i Polski.

Transpordiühenduse asutamise leping (A8-0022/2019 - Karima Delli) PL

13-02-2019

Wspólnota Transportowa jest to narzędzie, które ma na celu pogłębienie współpracy Unii Europejskiej jako całości z państwami Bałkanów Zachodnich w obszarze związanym z transportem kołowym, szynowym, rzecznym i morskim. Unia Europejska przez wiele lat wypracowała pewne standardy dotyczące transportu w zakresie bezpieczeństwa, norm pracy, dorobku prawnego, a także norm technicznych pojazdów, jak i samej infrastruktury. Dzielenie się tym dorobkiem z państwami Bałkanów pozostającymi poza Unią przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa obywateli Unii podróżujących po Bałkanach w krótkiej perspektywie oraz zwiększy komfort w dalszym okresie. Uważam, że jest to potrzebna i dobra inicjatywa, która jeszcze bardziej zacieśni współpracę tych państw w zakresie handlu i turystyki. Dlatego też zagłosowałem za udzieleniem poparcia w celu przyjęcia Traktatu o Wspólnocie Transportowej.

ELi–Maroko säästva kalapüügi partnerlusleping (A8-0027/2019 - Alain Cadec) PL

12-02-2019

Unia Europejska oraz Królestwo Marokańskie są dobrymi sąsiadami, których współpraca w zakresie handlu rozwija się dynamicznie. Bliskość geograficzna, dzielona przez Morze Śródziemne, stwarza wyzwania, którym oba podmioty muszą sprostać. Wypracowana umowa reguluje kwestie sporne, takie jak rekompensaty, limity połowów, przyczyniając się do rozwoju sektora przetwórstwa ryb w Saharze Zachodniej, a tym samym do sytuacji ludzi tam zamieszkujących. Nowa umowa, po konsultacjach z grupami bezpośrednio zainteresowanymi, uwzględnia także liczne roszczenia sektora rybnego UE. Na skutek przyjętych rozwiązań zagłosowałem za poparciem umowy.

Põhja-Jäämere keskosas reguleerimata avamerekalapüügi vältimist käsitlev kokkulepe (A8-0016/2019 - Norica Nicolai) PL

12-02-2019

Uważam, że Parlament Europejski powinien wspierać współpracę państw na rzecz ochrony zasobów naturalnych oraz zmierzać do doprecyzowania prawa międzynarodowego w tak ważnej sprawie jak operacyjność różnych podmiotów na morzach i oceanach. Udzielenie poparcia Parlamentu Europejskiego, w tym mojego, dla zawarcia umowy przez Unię wraz państwami, które są zainteresowane uregulowaniem połowów na Oceanie Arktycznym, leży w interesie społeczności europejskiej, która przykłada szczególną wagę do respektowania prawa międzynarodowego. Sama umowa wprowadza także program badań naukowych i monitorowania, który będzie miał na celu pogłębienie wiedzy na temat żywych zasobów morza w środkowej części Oceanu Arktycznego i jego ekosystemów. Unia Europejska powinna zawsze stać na straży ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonego z nich korzystania. Jest to szczególnie ważne w czasach, w których uświadomiliśmy sobie, że zasoby te nie są nieskończone.

ELi pettustevastase võitluse programm (A8-0064/2019 - José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra) PL

12-02-2019

Przestępstwa finansowe w świecie pełnym przepływów kapitału między państwami oraz z coraz bardziej rozbudowaną bankowością elektroniczną wciąż stanowią duży problem dla całego sektora finansowego, ale nie tylko. Przestępstwa te rzutują także na nasze codzienne życie, przyczyniając się pośrednio do kryzysów finansowych. To między innymi tą drogą co roku wypływają ogromne sumy pieniędzy, które powinny były zostać przeznaczone na codzienne potrzeby obywateli. Podjęte po 2008 roku działania w tym zakresie w coraz większym stopniu chronią nas przed przestępstwami tego typu. Potrzebne są dalsze prace, tak by jeszcze w większym stopniu zredukować, a następnie wyeliminować przestępstwa finansowe z naszego życia codziennego. Jesteśmy zdecydowani i zjednoczeni w sprawie zwalczania tego typu nadużyć, lecz musimy dostosować przyszłe regulacje do już istniejących w państwach, tak by oba te systemy były ze sobą kompatybilne.

Piiriülese tervishoiu direktiivi rakendamine (A8-0046/2019 - Ivo Belet) PL

12-02-2019

Zgodnie z art. 168 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, przy określaniu i urzeczywistnianiu wszystkich polityk i działań, zapewnia się wysoki poziom ochrony zdrowia ludzkiego, przy czym za ten obszar odpowiedzialne są państwa członkowskie. W wyniku ewolucji orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrwalił się pogląd, że pacjentom przysługuje, w określonych warunkach, prawo dostępu do opieki zdrowotnej w innym państwie niż własne. Obecnie w świecie, w którym obywatele Unii przemieszczają się swobodnie między państwami, służbowo czy w celach turystycznych, zapewnienie tej opieki jest fundamentem poczucia bezpieczeństwa nas samych. Sprawozdanie zawiera luki, nad którymi musimy dalej pracować, niemniej jednak jest to godne spektrum całościowego ujęcia tak ważnej dla nas instytucji, od której obywatele, oczekują dalszej pracy i usprawnienia samego procesu udzielanej opieki.

Parlamendi kodukorra muudatusettepanekud (A8-0462/2018 - Richard Corbett) PL

31-01-2019

Przyjęte poprawki to sukces posłów, którzy ponad podziałami konsekwentnie walczyli o przejrzystość w pracach Parlamentu Europejskiego i szerzej – Unii Europejskiej. Mam satysfakcję, że pracowałem w tej grupie. Przejrzystość to wyraz szacunku dla obywateli, którzy mają prawo do informacji o działaniach instytucji publicznych i swoich reprezentantów. Jawność eliminuje też rażące błędy, które niekompetentna władza ma zwyczaj ukrywać za parasolem tajności.
Z pełnym przekonaniem głosowałem więc za poprawkami do Regulaminu PE, które wzmacniają przejrzystość pracy europosłów. Posłowie sprawozdawcy zobowiązani do informowania o tym, z którymi lobbystami spotkali się w trakcie prac nad nowym prawem, możliwość publikowania podstawowych wydatków poselskich na stronach PE i inne zmiany są ważne. Wzmacniają odpowiedzialność posłów przed obywatelami i dają narzędzia publicznej kontroli.

Liidu tolliseadustik: Campione d’Italia haldusüksuse ja Lugano järve Itaaliale kuuluva osa arvamine liidu tolliterritooriumi hulka (A8-0368/2018 - Jasenko Selimovic) PL

31-01-2019

Poparłem złożony wniosek jako rozsądny i przemyślany.

Dominikaani Vabariigi ühinemine rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitleva 1980. aasta Haagi konventsiooniga (A8-0451/2018 - Mary Honeyball) PL

31-01-2019

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi zagranicznymi partnerami w tej sprawie. Szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Poparłem przedłożoną rezolucję.

Ecuadori ja Ukraina ühinemine rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitleva 1980. aasta Haagi konventsiooniga (A8-0452/2018 - Mary Honeyball) PL

31-01-2019

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Szczególnie cieszę się, że do konwencji przystąpi Ukraina, gdyż niektóre sprawy związane z uprowadzeniem dzieci z Polski dotyczą właśnie tego kraju. Poparłem przedłożoną rezolucję.

Hondurase ühinemines rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitleva 1980. aasta Haagi konventsiooniga (A8-0457/2018 - Mary Honeyball) PL

31-01-2019

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Poparłem przedłożoną rezolucję.

Valgevene ja Usbekistani ühinemine rahvusvahelise lapseröövi tsiviilõiguslikke küsimusi käsitleva 1980. aasta Haagi konventsiooniga (A8-0458/2018 - Mary Honeyball) PL

31-01-2019

Uprowadzenia dzieci to okropne przestępstwo i dobrze, że kolejne państwa chcą współpracować ze swoimi partnerami zagranicznymi w tej sprawie, szczególnie wobec wyzwań współczesności i ułatwień w komunikacji między różnymi regionami świata. Przepisy Konwencji haskiej w tej sprawie ułatwiają ściganie tych przestępstw i współpracę organów sprawiedliwości. Szczególnie cieszę się, że do konwencji przystąpi Białoruś, gdyż niektóre sprawy związane z uprowadzeniem dzieci z Polski dotyczą właśnie tego kraju. Poparłem przedłożoną rezolucję.

Tippdomeeninime .eu rakendamine ja toimimine (A8-0394/2018 - Fredrick Federley) PL

31-01-2019

Rozwój technologii informatycznych i wzrost znaczenia bezpieczeństwa cyfrowego dają Unii Europejskiej prawo do zabezpieczenia swoich interesów w tej branży. Kluczowe domeny z rozwinięciem .eu, które byłyby redagowane przez podmioty spoza Unii Europejskiej (np. Rosję) mogą w łatwy sposób wprowadzać w błąd internautów i obywateli europejskich co do treści polityk unijnych.
W przeszłości, jako poseł na Sejm RP, apelowałem o wpływ państwa na kluczowe domeny, m.in.: polska.pl i poland.pl. Dziś poparłem omawiane stanowisko PE w sprawie funkcjonowania Domen Najwyższego Poziomu.

Olukord Venezuelas (B8-0082/2019, B8-0083/2019, B8-0084/2019, B8-0085/2019, B8-0086/2019, B8-0087/2019) PL

31-01-2019

Unia Europejska powinna wyraźnie poprzeć starania o obronę porządku konstytucyjnego Wenezueli. Rezolucja PE stwierdza, że Nicolas Maduro bezprawnie przejął władzę prezydencką, naruszając konstytucję. Parlament Europejski w swojej rezolucji wzywa UE i państwa członkowskie do wysiłku dyplomatycznego na rzecz wsparcia demokratycznej opozycji Wenezueli oraz potępienia represji i przemocy. Poparłem projekt rezolucji.

Liidu eelarve kaitsmine, juhul kui liikmesriikides esineb üldistunud puudusi õigusriigi toimimises (A8-0469/2018 - Eider Gardiazabal Rubial, Petri Sarvamaa) PL

17-01-2019

Rozporządzenie precyzyjnie definiuje rządy prawa i wymogi wynikające z tej zasady. Bez wątpienia państwa członkowskie i sama UE muszą przywiązywać zasadniczą wagę do respektowania praworządności. Stanowi ona podstawę zaufania do władzy publicznej i bezpiecznego obrotu prawnego. Jednakże nie mam pewności co do wyboru podstawy traktatowej projektowanego mechanizmu i dlatego wstrzymałem się od głosu w finalnym głosowaniu.

Põhiõiguste olukord Euroopa Liidus 2017. aastal (A8-0466/2018 - Josep-Maria Terricabras) PL

16-01-2019

Raport słusznie podnosi kwestię praworządności w państwach członkowskich jako ważny element systemu praw podstawowych w UE. Parlament Europejski stwierdza m.in., że „praworządność stanowi element i warunek wstępny ochrony wszystkich wartości wymienionych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej”.
Z drugiej jednak strony raport nie wystrzega się dość pochopnych opinii i bardzo obszernej tematyki, które zmniejszają jego adekwatność i precyzyjność. Dlatego wstrzymałem się od głosu w przedmiotowej sprawie.

Soolise võrdõiguslikkuse süvalaiendamine Euroopa Parlamendis (A8-0429/2018 - Angelika Mlinar) PL

15-01-2019

Sprawozdanie porusza ważną kwestię równouprawnienia płci i merytorycznej rekrutacji na stanowiska kierownicze. W wielu miejscach wydaje się jednak być dość stronnicze i nie mam pewności, że proponowane rozwiązania faktycznie rozwiążą problem dyskryminacji. Dlatego wstrzymałem się od głosu.

Usu- ja veendumusvabaduse edendamist kolmandates riikides käsitlevad ELi suunised ning ELi erisaadiku asjaomased volitused (A8-0449/2018 - Andrzej Grzyb) PL

15-01-2019

Sprawozdanie przygotowane jest w sposób wyważony i właściwy, a rola specjalnego wysłannika UE ds. promowania wolności religii i przekonań poza UE jest pozytywna. Jego misja powinna być kontynuowana. Dlatego poparłem tak przygotowane wytyczne.

Ettevõtjatevahelised ebaausad kaubandustavad toiduainete tarneahelas (A8-0309/2018 - Paolo De Castro) PL

25-10-2018

Zgodnie z powszechną opinią stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych ma miejsce w całym łańcuchu dostaw żywności. A te mogą wywierać negatywny wpływ na zyski i marże podmiotów gospodarczych, co może prowadzić do wyparcia z rynku podmiotów, które w przeciwnym razie byłyby rentowne i konkurencyjne. Szczegółowe przepisy dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych obowiązują już w 20 państwach członkowskich. Jednak przepisy te bardzo różnią się od siebie. Ten wniosek ma na celu wprowadzenie minimalnego wspólnego standardu ochrony w całej UE. Zagłosowałem za walką z nieuczciwym praktykami handlowymi.

Inim- ja veterinaarravimitele lubade andmine ja järelevalve (A8-0035/2016 - Claudiu Ciprian Tănăsescu) PL

25-10-2018

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności już we wrześniu 2014 roku zalecała, aby całkowicie oddzielić przepisy dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych od przepisów dotyczących produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Cieszę się, że przepisy zostaną dostosowane do traktatu lizbońskiego, a oddzielenie pozwoleń na dopuszczenie do obrotu leków dla zwierząt i ludzi pozwoli na bardziej indywidualne dopasowanie produktu do potrzeb konsumenta. Komisja zobowiązała się ponadto do utrzymania opłat na poziomie przystępnym dla całej branży. Dlatego też zagłosowałem za tą rezolucją.