Franc BOGOVIČ : Ansioluettelo 

Alkuperäinen versio : SL 

Ansioluettelo (julkaistuista tiedoista vastaa yksinomaan parlamentin jäsen)  
Päivitetty: 12/10/2015 

Koulutus (oppiarvot ja tutkinnot) 

  • 1981-1984 : keskiasteen jälkeinen koulutus, joka ei ole korkea-asteen koulutusta, tekniikka: Mariborin maatalousopisto

Ammattiura 

  • 1984-1988 : maatalousneuvoja Agrokombinat Krško -yrityksessä (julkishallinto)
  • 1988-1990 : yhteistyöjohtaja Agrokombinat Krško -yrityksessä (julkishallinto)
  • 1990-2006 : perheyritys FBB d.o.o.:n johtaja (yksityinen sektori)
  • 1998-2011 : Krškon kaupunginjohtaja (muu)
  • 2008-2012 : Slovenian kansalliskokouksen jäsen (muu)
  • 2012-2013 : Slovenian hallituksen jäsen, ministeri (muu)
  • 2013-2014 : Slovenian kansalliskokouksen jäsen (muu)
  • 2014-... : Euroopan parlamentin jäsen (EU:n toimielin)

Poliittinen ura 

Tehtävät kansallisessa puolueessa tai ammattiyhdistyksessä  
  • 16/05/2009-02/03/2013 : Slovenian kansanpuolueen (Slovenske ljudske stranke, SLS) varapuheenjohtaja;
  • 02/03/2013-06/12/2014 : Slovenian kansanpuolueen (Slovenske ljudske stranke, SLS) puheenjohtaja;
Tehtävät paikallisissa hallintoelimissä  
  • 1986-1998 : Koprivnican paikallisyhteisön puheenjohtaja
  • 1998-2011 : Krškon kaupunginjohtaja
Tehtävät kansallisessa parlamentissa  
  • 2008-2012 : SLS-puolueen jäsen – maa- ja metsätalous- sekä elintarvikevaliokunnan puheenjohtaja
  • 2013-2014 : SLS-puolueen jäsen
Tehtävät kansallisessa hallituksessa  
  • 10/02/2012-25/02/2013 : Slovenian maatalous- ja ympäristöministeri
Tehtävät Euroopan unionin toimielimissä  
  • 01/07/2014-... : Euroopan parlamentin jäsen
Tehtävät muissa eurooppalaisissa järjestöissä  
  • 2004-2008 : eurooppalaisten ydinvoimalakuntien ryhmittymän (GMF – Group of Municipialities with Nuclear Facilities) varapuheenjohtaja

Ansiomerkit 

  • Slovenian tasavallan presidentin myöntämä kunniamerkki ansiokkaasta toiminnasta (8. heinäkuuta 2008)

Yhteystiedot