Joanna KOPCIŃSKA
Joanna KOPCIŃSKA

Grupp tal-Konservattivi u r-Riformisti Ewropej

Membru

il-Polonja - Prawo i Sprawiedliwość (il-Polonja)

Data tat-twelid : , Lodz

Spegazzjonijiet tal-vot (in writing.) Joanna KOPCIŃSKA

Il-Membri jistgħu jressqu spjegazzjoni bil-miktub tal-vot tagħhom fis-sessjoni plenarja. Artikolu 194 tar-Regoli ta' Proċedura

Is-Saħħa mentali fid-dinja tax-xogħol diġitali (A9-0184/2022 - Maria Walsh) PL

05-07-2022

Na długo przed ogłoszeniem pandemii COVID-19 liczba obywateli dotkniętych problemami zdrowia psychicznego była niepokojąca (w 2015 r. szacunkowe koszty złego stanu zdrowia psychicznego we wszystkich państwach członkowskich wyniosły ponad 4% PKB), a pandemia uwidoczniła ten stan jeszcze bardziej. W rezultacie sprawozdanie w sposób wyważony podkreśla dwa równorzędne trendy: z jednej strony, postępujący proces cyfryzacji życia, w tym zwłaszcza rynku pracy, z drugiej strony, ulegający pogorszeniu stan zdrowia psychicznego w miejscu pracy. W sposób szczególny dwie grupy zostają dotknięte wypadkową tego zjawiska, a mianowicie osoby młode i starsi ludzi, na których pandemia odbiła się na szerokim echem, zaostrzając problemy zdrowia psychicznego.
Głosowane sprawozdanie, dzięki poprawkom ECR, trafnie odnosi się do kwestii zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy, zachowując równowagę i podkreślając, że wykorzystywanie technologii i sztucznej inteligencji w miejscu pracy w żadnym wypadku nie może się odbywać ze szkodą dla zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników. Pomimo że sprawozdanie rozważnie odnosi się również do zmieniającej się rzeczywistości w świecie pracy, podkreślając rolę pracy zdalnej i zaznaczając też wartość fizycznego przebywania w środowisku pracy, jest istotne dla zdrowia psychicznego.

L-aggressjoni Russa kontra l-Ukrajna (B9-0123/2022) PL

01-03-2022

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.
W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.
Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.
Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.

Theddid transkonfinali serju għas-saħħa (A9-0247/2021 - Véronique Trillet-Lenoir) PL

11-11-2021

Sprawozdanie dotyczące poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia jest elementem unii zdrowia. Ogólnym celem wniosku jest zapewnienie wzmocnionych ram gotowości i reagowania na szczeblu UE na kryzysy zdrowotne dzięki wyeliminowaniu niedociągnięć ujawnionych w trakcie pandemii COVID-19. W mojej opinii ustanowienie nowej struktury HERA z określonymi zadaniami w zakresie krytycznych medycznych środków zapobiegawczych może przyczynić się do wzmocnienia zdolności UE i potencjalnie może wypełnić lukę w unijnym systemie reagowania i gotowości w stanach zagrożenia zdrowia, dlatego też struktura HERA i sprawozdanie SCBHT są ze sobą ściśle powiązane. Zapisy dotyczące agencji HERA w sprawozdaniu są wyważone i sama agencja również stała się już faktem prawnie obowiązującym.

Ftehim fl-għamla ta' skambju ta' ittri bejn l-Unjoni u l-Awstralja relatat mal-modifika tal-konċessjonijiet fuq il-kwoti tariffarji kollha inlużi fl-Iskeda CLXXV tal-UE bħala konsegwenza tal-ħruġ tar-Renju Unit mill-Unjoni Ewropea (A9-0306/2021 - Daniel Caspary) PL

11-11-2021

UE formalnie rozpoczęła proces negocjacji z Australią w październiku 2018 r. Zasadą leżącą u podstaw tych negocjacji jest „wspólne podejście” opracowane przez UE i Zjednoczone Królestwo jeszcze w 2017 r. dotyczące sposobu „podziału” zobowiązań ilościowych zawartych w harmonogramie WTO UE-28 dla 143 unijnych kontyngentów taryfowych WTO na produkty rolne, ryby i przemysł (TRQ). Podstawą tego podejścia jest to, że istniejąca wielkość każdego TRQ zostałaby w przyszłości w pełni utrzymana, ale podzielona na dwa odrębne obszary celne: UE-27 i Wielką Brytanię. Negocjacje z Australią zaowocowały porozumieniem, które zostało parafowane w dniu 18 grudnia 2020 r. w Brukseli.

Pjan ta' azzjoni għall-proprjetà intellettwali b'sostenn għall-irkupru u r-reżiljenza tal-UE (A9-0284/2021 - Marion Walsmann) PL

11-11-2021

W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjęto plan działania w zakresie własności intelektualnej na rzecz wsparcia naprawy gospodarczej i odporności UE z dnia 25 listopada 2020 r., w którym Komisja przewiduje ogólną strategię w celu lepszego wykorzystania potencjału innowacyjnego UE. Sektory przemysłu intensywnie korzystające z własności intelektualnej stanowią 45% całego PKB UE i 93% całego eksportu UE, a wartość dodana własności intelektualnej rośnie w większości europejskich ekosystemów gospodarczych. Pandemia uwypukliła znaczenie skutecznych przepisów i narzędzi w zakresie własności intelektualnej dla pobudzenia innowacji i zapewnienia szybkiego wdrożenia kluczowych innowacji i technologii, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. W raporcie jednolity system patentowy jest uważany za instytucję kompleksowej obsługi w zakresie ochrony i egzekwowania patentów w całej UE. Priorytetem jest poprawa ochrony własności intelektualnej, ochrona przedsiębiorstw i zwiększenie roli przedsiębiorców. Uważam, że szczególnie ważne jest wprowadzenie okołounijnego systemu ochrony oznaczeń geograficznych dla produktów nierolniczych, z zadowoleniem przyjmuję wysiłki Komisji, EUIPO i EPO na rzecz sprostania wyzwaniom stojącym przed MŚP.

Il-protezzjoni tal-ħaddiema mill-asbestos (A9-0275/2021 - Nikolaj Villumsen) PL

19-10-2021

Sprawozdanie wzywa Komisję do przedstawienia europejskiej strategii na rzecz usunięcia całego azbestu (ESRAA) w połączeniu z innymi istniejącymi inicjatywami jak Fala renowacji, Zielony Ład, Europejski Plan Walki z Rakiem i inne. Strategia ma na celu przyśpieszenie pozbycia się azbestu z terytorium UE.
Sprawozdanie wzywa też Komisję do zaktualizowania dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy. Mimo zakazu stosowania na terytorium UE od 2005 roku azbest wciąż występuje w wielu budynkach i elementach infrastruktury powstałych przed wyżej wymienionym zakazem, narażając tym samym wiele osób na utratę zdrowia i życia.
Azbest był i pozostaje jednym z głównych czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Szacuje się, że do 2030 r. ponad 300 000 obywateli umrze w UE na międzybłoniaka opłucnej, przy czym ogromna większość przypadków będzie związana z zawodowym narażeniem na działanie azbestu.

L-effikaċja li biha l-Istati Membri jużaw il-flus tal-Fond ta' Solidarjetà tal-UE f'każijiet ta' diżastri naturali (A9-0273/2021 - Corina Crețu) PL

19-10-2021

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) powstał, aby umożliwić reagowanie na poważne klęski żywiołowe. Dotychczas zgromadzone w nim środki wykorzystano w następstwie 80 różnego rodzaju klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, wichury i susze. Jak dotąd fundusz wsparł kraje członkowskie kwotą w wysokości ponad 5 mld euro. Fundusz działa sprawnie również w czasie epidemii COVID-19, pomaga zwalczać skutki epidemii, jak i wypełnia swoje podstawowe zadania, czyli pomoc regionom dotkniętym klęskami żywiołowymi.
Wzywa również Komisję do wdrożenia zmian w procedowaniu wniosków, m.in proponuje, aby Komisja wdrożyła środki niezbędne do szybszego przetwarzania tłumaczeń dokumentów przedkładanych przez państwo dotknięte klęską żywiołową, a tym samym do zapobiegania opóźnieniom w interwencjach FSUE.

L-istat tal-kapaċitajiet ta' difiża ċibernetika tal-UE (A9-0234/2021 - Urmas Paet) PL

06-10-2021

Popieram sprawozdanie na temat stanu zdolności UE w zakresie obrony cybernetycznej, ponieważ uwzględnienia kluczowe priorytety strategiczne, takie jak obliczenia kwantowe, współpraca między agencjami i mechanizmy atrybucji.
W sprawozdaniu przedstawiono wzrost liczby operacji cybernetycznych, które są obecnie prowadzone przez podmioty państwowe i niepaństwowe zakłócające funkcjonowanie infrastruktury krytycznej państw członkowskich i instytucji UE. Przedstawiono w nim kroki podejmowane przez różne instytucje UE w celu przeciwdziałania temu rosnącemu zagrożeniu, a także istniejące braki w ich zdolnościach. Sprawozdanie dokładnie określa kluczowe instytucje i nadchodzące możliwości, w których infrastruktura informatyczna UE i zbliżająca się integracja technologii sztucznej inteligencji mogą zostać wzmocnione w celu zmniejszenia przyszłych podatności na zagrożenia. Wezwano do zacieśnienia współpracy UE–NATO oraz zwiększenia inwestycji i możliwości wspólnych szkoleń.

L-Artiku: opportunitajiet, tħassib u sfidi għas-sigurtà (A9-0239/2021 - Anna Fotyga) PL

06-10-2021

Jest to obszerny i długi dokument, obejmujący takie dziedziny jak: współpraca międzynarodowa jako podstawa bezpiecznej, stabilnej, dostatniej, dostępnej i pokojowej Arktyki, zmiany klimatyczne, rozwój sytuacji geopolitycznej w regionie, swoboda żeglugi, zrównoważony rozwój i eksploatacja zasobów strategicznych, prawa ludności tubylczej i społeczności lokalnych, ożywienie współpracy naukowej oraz rola UE w Arktyce.
To bardzo aktualne i ważne sprawozdanie, biorąc pod uwagę, że PE właśnie głosował nad nową decyzją w sprawie krajów i terytoriów zamorskich, która po raz pierwszy obejmuje również Grenlandię, oraz że w październiku Komisja i ESDZ wydadzą zaktualizowany wspólny komunikat w sprawie strategii UE wobec Arktyki.

Kooperazzjoni UE-NATO fil-kuntest tar-relazzjonijiet transatlantiċi (A9-0192/2021 - Antonio López-Istúriz White) PL

07-07-2021

Popieram sprawozdanie w obecnej formie i uważam, że stanowi ono realny postęp we współpracy UE-NATO, ponieważ wzywa się w nim do unikania powielania działań i zapewnienia, by NATO pozostało głównym gwarantem bezpieczeństwa europejskiej obrony. Sprawozdanie zawiera realną i dokładną ocenę strategiczną tego, gdzie obecnie znajduje się współpraca UE-NATO, gdzie można ją poprawić i jak połączyć trwający proces reform wewnętrznych obu instytucji.
W wyniku raportu Grupy Refleksyjnej NATO, opublikowanego w 2021 r., NATO podejmuje obecnie wstępne kroki w celu opracowania nowej „Koncepcji Strategicznej”, która określi priorytety i zobowiązania NATO na przyszłość. Równocześnie UE ma wkrótce opublikować swój „Kompas strategiczny”, który nakreśli strategiczne priorytety UE na przyszłość. W raporcie wzywa się do powiązania tych procesów w celu zapewnienia komplementarności obu organizacji w ich wysiłkach na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
W sprawozdaniu trafnie określono kilka kluczowych obszarów, w których współpraca UE-NATO kwitnie, oraz wskazano kilka obszarów, w których jej brakuje, takich jak rosyjska i chińska agresja, znaczenie sztucznej inteligencji, zdolności kosmiczne, obliczenia kwantowe, obrona przeciwrakietowa, mobilność wojskowa, walka z terroryzmem i zamówienia publiczne.

Kuntatt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. SOPHIE SCHOLL
02U047
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G01022
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex