Michaela ŠOJDROVÁ
Michaela ŠOJDROVÁ

Poslanska skupina Evropske ljudske stranke (Krščanskih demokratov)

Članica

Češka - Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (Češka)

Datum rojstva : , Zlín

Pisne obrazložitve glasovanja Michaela ŠOJDROVÁ

Poslanci lahko na plenarnem zasedanju predložijo pisno obrazložitev svojega glasovanja. Člen 194

Vozniška dovoljenja (A9-0445/2023 - Karima Delli) CS

28-02-2024

Návrh revize směrnice o řidičských průkazech měl primárně zajistit zvýšení bezpečnosti silničního provozu a usnadnění volného pohybu občanů v rámci EU. Text zprávy z pera levice však zásadně změnil původní znění, a proto jsem tento návrh nemohla podpořit. Řadu věcí se podařilo obhájit, jako například vypuštění traktorů z pole působnosti směrnice, odmítnutí všech rychlostních omezení, odmítnutí ustanovení o diskriminaci na základě věku nebo odmítnutí méně výkonných vozidel, která mají být používána začínajícími řidiči během dvouleté zkušební doby. Naší frakci se podařilo obhájit 15 z 19 klíčových hlasování.
V textu však zůstalo ustavení ohledně povinných lékařských prohlídek. Povinné lékařské prohlídky budou znamenat nejen další zátěž pro řidiče, ale i pro zdravotní systémy. Členské státy by si měly vybrat ty nástroje, které považují za vhodné pro testování svých řidičů. Pro mě nepřijatelná je také normalizace hladiny alkoholu v krvi ve výši 0,2g/ml pro začínající řidiče. Jsem pro harmonizaci politiky, ale tento rozsah považuji za nepřiměřený.

Za standard bistveni patenti (A9-0016/2024 - Marion Walsmann) CS

28-02-2024

Nařízení o patentech, jejichž využití je nezbytné k dodržení technických norem, má zajistit, aby evropští majitelé i realizátoři standardních základních patentů (SEP) inovovali v EU, vyráběli a prodávali výrobky v EU a byli konkurenceschopní na trzích mimo EU. Jedná se o velmi technickou normu, ale s velmi reálnými dopady na evropský průmysl a malé a střední podniky. V EU je podepsáno přibližně 600 licenčních dohod o SEP, do nichž je zapojeno přibližně 230 implementátorů se sídlem v EU a přibližně 190 firem s dceřinými společnostmi v EU.
Našim cílem je proto podpora malých a středních podniků, které by měly mít prospěch z výrobků založených na nejnovějších standardizovaných technologiích za přiměřené ceny. Nařízení je důležité i pro automobilový průmysl v EU, který investuje 30 miliard EUR ročně do výzkumu a vývoje. Stále více těchto inovací se opírá o patentované technologie. Licence musí být poskytovány za dodržování skutečně „spravedlivých, přiměřených a nediskriminačních podmínek“ (zásada FRAND). Právě zřízení nového „kompetenčního centra“ při Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví by tomu mělo přispět. Z těchto důvodu jsem návrh ráda podpořila.

Geografske označbe za vino, žgane pijače in kmetijske proizvode (A9-0173/2023 - Paolo De Castro) CS

01-06-2023

Podpořila jsem zprávu o revizi systémů zeměpisných označení EU u zemědělských produktů a potravin, vín a lihovin. Zpráva zaujímá vyvážený a pozitivní přístup k otázkám důležitým pro vinařské odvětví, jako je celkové řízení systému zeměpisných označení EU a ochrana poskytovaná zeměpisným označením. Důrazný postoj proti delegování pravomocí na EUIPO, pokud jde o specifikace vinařských výrobků, vítám. Je tomu tak proto, že zeměpisná označení jsou mnohem více než jen právo duševního vlastnictví, jsou nástrojem politiky rozvoje venkova a zemědělské politiky. Stínový zpravodaj PPE navrhl kompromisní balíček, který z oblasti působnosti tohoto nařízení vylučuje víno – i tento kompromisní balíček jsem podpořila.

Kršitev pravne države in temeljnih pravic na Madžarskem ter zamrznjena sredstva EU (B9-0257/2023) CS

01-06-2023

Podpořila jsem usnesení o porušování právního státu a základních práv v Maďarsku a zmrazení finančních prostředků EU. Evropská unie je založena na společných hodnotách, které jsou nezbytné pro její funkčnost a jednotu. Dlouhodobé porušování právního státu Maďarskem již nelze dále tolerovat. Je třeba si uvědomit, že Evropská unie je silná pouze tak jako její nejslabší článek. Respektování právního státu má klíčový význam pro správné fungování vnitřního trhu v rámci EU. Zneužívání práva veta Maďarskem v Radě má závažné důsledky na klíčová rozhodnutí EU. Maďarsko využilo tuto zdražovací taktiku k odložení vstupu Finska a Švédska do aliance NATO nebo poskytnutí finanční pomoci Ukrajině.
Čerpání evropských finančních prostředků je podmíněno dodržováním základních hodnot, včetně svobody médií a akademické svobody, které jsou momentálně ohroženy. Žádáme však Komisi, aby nalezla způsob, jak zajistit, aby se finanční prostředky EU dostaly k občanům, podnikům, regionálním a místním orgánům a nevládním organizacím v Maďarsku. Rovněž žádáme Radu, aby co nejdříve přijala vhodná opatření, která zajistí plynulý průběh předsednictví v roce 2024 a zachování kontinuity legislativní agendy.

Nasprotovanje v skladu s členom 112(2) in (3) Poslovnika: gensko spremenjeni bombaž 281-24-236 × 3006-210-23 (B9-0232/2023) CS

11-05-2023

Na plénu Evropského parlamentu jsem hlasovala proti námitce proti uvádění produktů obsahující geneticky modifikované organismy (GMO) na evropský trh. Pro rozsáhlé pěstování bavlny v EU nejsou podmínky, proto ji musíme do EU dovážet. V případech, kdy na plénu rozhodujeme o dovozu geneticky modifikovaných plodin a výrobků, ale obvykle hlasuji pro námitky proti takovým dovozům – jedná se o plodiny a výrobky, které totiž u nás v EU pěstovat můžeme, např. sója, řepka olejka apod. Proč tyto námitky podporuji, přestože nejsem proti geneticky modifikovaným plodinám?
Zatímco do EU jsou GMO plodiny stále dováženy, v EU je jejich pěstování díky obrovské administrativní zátěži spojené s povolením pěstování téměř nemožné. Diskriminujeme tak naše evropské zemědělce. Vyzývám proto dlouhodobě Evropskou komisi, aby změnila legislativu a umožnila nové šlechtitelské postupy, zejména pak nové genomické techniky (NGT). Ve srovnání s GMO jsou NGT vědecky pokročilejší, bezpečnější a přesnější. Naším cílem by mělo být, abychom používali nejmodernější vědecké poznatky. Bohužel ale využívání NGT v Evropě není zatím dovoleno a netrpělivě čekáme na legislativní návrh, který Evropská komise přislíbila předložit v červnu 2023.

Konvencija Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima – pristop EU: institucije in javna uprava Unije (A9-0169/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari) CS

10-05-2023

Při hlasování o přistoupení EU k Istanbulské úmluvě (IÚ) ve dvou vybraných oblastech jsem se zdržela a protože mé stanovisko k IÚ je záporné, vysvětlím, proč jsem se tentokrát „pouze“ zdržela a nebyla jsem proti. Jedná se jednak o oblast povinností orgánů EU a veřejné správy a druhou oblastí je justiční spolupráce v trestních věcech, azyl a zásada nenavracení. Důvodem proč jsem se zdržela je i to, že přistoupení EU v těchto omezených oblastech nevyvíjí tlak na členské státy k ratifikaci IÚ jako celku. Jsem přesvědčena, že ratifikace IÚ je zcela na členských státech a EU by měla respektovat princip subsidiarity. Chci zdůraznit, že zásadně odsuzuji všechny formy násilí, včetně násilí páchaného na ženách. Jsem však přesvědčená, že IÚ není jediný a nezbytný nastroj v boji proti těmto formám násilí. Naopak Česká republika je důkazem toho, že efektivní řešení lze přijímat i bez ní. Máme již dnes fungující zákony proti domácímu násilí, včetně prevence, výchovy a vzdělávání. Jednoduše je to tedy tak: oblasti, o kterých jsme hlasovali, se týkají vymahatelnosti práva a zlepšení ochrany obětí trestných činů. Zde se domnívám, že spolupráce na úrovni EU má smysl, i když bychom se i zde bez IÚ obešli. To jsem se snažila vyjádřit i svým hlasováním.

Sporazum o pridružitvi med EU in Euratomom ter Ukrajino: začasna trgovinska liberalizacija, ki dopolnjuje trgovinske koncesije, ki se uporabljajo za ukrajinske izdelke (A9-0165/2023 - Sandra Kalniete) CS

09-05-2023

Podpořila jsem návrh na pokračování opatření na liberalizaci obchodu pro Ukrajinu po skončení platnosti nařízení (EU) 2022/870. Návrh by měl platit po dobu jednoho roku ode dne skončení platnosti stávajících opatření (tj. od 6. června 2023).
Návrh stanoví: dočasné pozastavení všech cel pro dvě kategorie výrobků: a) ovoce a zelenina a b) zemědělské výrobky, dočasné nevybírání antidumpingových cel z dovozu pocházejícího z Ukrajiny a dočasné pozastavení uplatňování společných pravidel dovozu (ochranná opatření) na dovoz pocházející z Ukrajiny. I v tomto dočasném bezcelním režimu však musí být dodrženy podmínky stanovené právem EU, např. povinnost dodržet pravidla původu zemědělských produktů.
Komise také může pozastavit dočasné preferenční zacházení a znovuzavést cla dle asociační dohody ve vztahu ke konkrétnímu zemědělskému produktu, pokud je takový produkt pocházející z Ukrajiny dovážen za podmínek, které nepříznivě ovlivňují trh Unie s obdobnými nebo přímo si konkurujícími produkty.
Musíme pokračovat v podpoře Ukrajiny a nemůžeme zavřít dveře sousedovi EU, který je v nouzi. A musíme si dávat pozor, aby Rusko nemělo prospěch z případných sporů o zákaz dovozu ukrajinského obilí.

Šolska shema za sadje, zelenjavo, mleko in mlečne izdelke (A9-0096/2023 - Carmen Avram) CS

09-05-2023

Podpořila zprávu o implementaci právních předpisů EU týkajících se školních projektů. Projekty umožňují přístup ke zdravé a udržitelné výživě pro všechny děti bez ohledu na jejich socioekonomický status a učí je zdravým stravovacím návykům. Zároveň jsou velkou příležitostí obnovit vztah dětí k zemědělství. Potenciál projektů by mohl být ale ještě lépe využíván. Česká republika byla např. z důvodu nedostatku finančních prostředků nucena omezit cílovou skupinu dětí zapojených do projektu na základní školy.
Jsem ráda, že se ve zprávě nezapomnělo na zapojení dětí s intoleracemi a alergiemi, ale nemyslím si, že rozšíření podporovaných produktů na rostlinné alternativy mléčných výrobků je správnou cestou. Proto jsem podpořila zejména navýšení rozpočtu a spravedlivé přerozdělení prostředků mezi účastníky projektů za účelem přidělení částek, které určité členské státy nevyužily, jiným, které se jeví ochotné a schopné využít více prostředků, než kolik jim bylo předběžně přiděleno. Zvýšení rozpočtu by umožnilo zvýšit četnost dodávek každý týden a prodloužit distribuční dobu na celý školní rok. Dále jsem podpořila zjednodušení administrativního procesu. Naopak jsem nepodpořila pozměňovací návrhy, které by zařadily rostlinné produkty jako alternativy k mléku, a požadavek, aby dodávané výrobky byly v souladu s příspěvkem EU k cílům Pařížské dohody.

Konvencija Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima: pristop EU (A9-0021/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari) CS

15-02-2023

Hlasovala jsem proti zprávě Evropského parlamentu, která požaduje ratifikaci Istanbulské úmluvy Evropskou unií. V první řadě se jedná o úmluvu Rady Evropy, ke které se připojují jednotlivé země. Evropská unie by měla respektovat princip subsidiarity a rozhodování členských států ve své vlastní působnosti. Většina zemí má již fungující legislativu proti domácímu násilí, včetně prevence, výchovy a vzdělávání. Úměra mezi ratifikací úmluvy a snížením násilí na ženách není prokázána. Turecko se dokonce stalo první zemí, která úmluvu ratifikovala, ale po čtyřech letech, v roce 2021, od ní odstoupila. Zásadně odsuzuji všechny formy násilí, včetně násilí páchaného na ženách. K boji proti těmto formám násilí ale Istanbulskou úmluvu nutně nepotřebujeme.

Standardi za emisije CO2 za avtomobile in kombinirana vozila (A9-0150/2022 - Jan Huitema) CS

14-02-2023

Hlasovala jsem proti usnesení o revizi nařízení upravujícího emise CO2 pro osobní automobily a lehká užitková vozidla. Evropská komise předložila první návrh na revizi nařízení v červenci 2021. V říjnu 2022 dosáhly Parlament a Rada pod taktovkou českého předsednictví předběžné dohody o revidovaných cílech snižování emisí CO2. Oceňuji práci odvedenou českým předsednictvím při těchto jednáních, zejména prosazení možnosti revize nařízení a plnění jeho cílů v roce 2026. S kolegy z PPE jsem ale podporovala 90% ukončení prodeje nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory po roce 2035. Bohužel tento návrh byl již v červnu 2022 Parlamentem odmítnut. 100% zákaz prodeje nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory po roce 2035, který v dnešním hlasování Parlament podpořil, považuji za velmi riskantní. Hlavní důvody pro mé hlasování proti usnesení jsou nárůst cen ojetých a nových automobilů, ekologické problémy výroby a likvidace elektrobaterií, které navíc budeme muset dovážet z Číny, nevybavenost dobíjecími stanicemi v EU a riziko ztráty pracovních míst. Proti usnesení jsem také hlasovala v zájmu technologické neutrality: místo aby výrobci automobilů využili inovace a vědu při hledání nejúčinnějšího způsobu snižování emisí CO2, budou donuceni využívat pouze jednu konkrétní technologii.

Kontakt

Bruxelles

Parlement européen
Bât. ALTIERO SPINELLI
07F255
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Strasbourg

Parlement européen
Bât. LOUISE WEISS
T08089
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex