Maxime François GREMETZ : 3:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 25-07-1989 / 11-02-1994 : Enad vänster - Ledamot

Nationella partier 

  • 25-07-1989 / 11-02-1994 : Parti communiste français (Frankrike)

Vice ordförande 

  • 12-02-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 01-02-1994 / 11-02-1994 : Delegationen för förbindelserna med Kina

Ledamot 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 15-01-1992 / 11-02-1992 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 15-01-1992 / 11-02-1994 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt

Suppleant 

  • 26-07-1989 / 14-01-1992 : Budgetutskottet
  • 15-01-1992 / 10-02-1993 : Delegationen för förbindelserna med Finland
  • 15-01-1992 / 27-10-1993 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 11-02-1993 / 31-01-1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EG-Finland
  • 01-02-1994 / 11-02-1994 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Finland