Michèle ALLIOT-MARIE : 8:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 01-07-2014 / 01-07-2019 : Group of the European People's Party (Christian Democrats) - Ledamot

Nationella partier 

  • 01-07-2014 / 29-05-2015 : Union pour un Mouvement Populaire (Frankrike)
  • 30-05-2015 / 01-07-2019 : Les Républicains (Frankrike)

Ordförande 

  • 13-10-2014 / 01-07-2019 : Delegationen för förbindelserna med Arabiska halvön

Ledamot 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Utskottet för utrikesfrågor
  • 14-07-2014 / 12-10-2014 : Delegationen för förbindelserna med Arabiska halvön
  • 13-10-2014 / 01-07-2019 : Delegationsordförandekonferensen
  • 19-01-2017 / 01-07-2019 : Utskottet för utrikesfrågor

Suppleant 

  • 01-07-2014 / 18-01-2017 : Utskottet för sysselsättning och sociala frågor
  • 14-07-2014 / 01-07-2019 : Delegationen för förbindelserna med Folkrepubliken Kina
  • 19-01-2017 / 02-07-2017 : Utskottet för sysselsättning och sociala frågor
  • 03-07-2017 / 01-07-2019 : Utskottet för industrifrågor, forskning och energi

Huvudsaklig parlamentsverksamhet 

Förslag till resolutioner 
Resolutionsförslag läggs fram om aktuella frågor, på begäran av ett utskott, en politisk grupp eller minst fem procent av ledamöterna. Omröstning hålls i plenum. Artikel 132, artikel 136, artikel 139, artikel 144

Muntliga frågor 
Frågor för muntligt besvarande med debatt, till kommissionen, rådet eller vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant, kan ställas av ett utskott, en politisk grupp eller minst fem procent av parlamentsledamöterna. Artikel 136

Annan parlamentsverksamhet 

Skriftliga frågor 
Ledamöterna kan lämna in ett bestämt antal frågor för skriftligt besvarande till ordföranden för Europeiska rådet, rådet, kommissionen eller vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik. Artikel 138, bilaga III

Förklaringar 

Förklaring om ekonomiska intressen