Alexandros ALAVANOS : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-07-1994 / 05-01-1995 : Gruppen Europeiska enade vänstern - Vice ordförande
  • 06-01-1995 / 19-07-1999 : Gruppen Europeiska enade vänstern/Nordisk grön vänster - Vice ordförande

Nationella partier 

  • 19-07-1994 / 19-07-1999 : Synaspismos tis Aristeras kai tis Proodou (Grekland)

Ordförande 

  • 30-01-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan och Georgien
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan, Georgien
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan, Georgien

Ledamot 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 17-11-1994 / 11-07-1995 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
  • 12-07-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
  • 16-01-1997 / 30-01-1997 : Delegationen för förbindelserna med de kaukasiska republikerna: Armenien, Azerbajdzjan och Georgien
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor

Suppleant 

  • 21-07-1994 / 15-01-1997 : Utskottet för externa ekonomiska förbindelser
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Budgetutskottet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underutskottet för säkerhet och nedrustning
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet