Nikolaos GAZIS : 2:a valperioden 

Politiska grupper 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Socialistgruppen - Ledamot

Nationella partier 

  • 24-07-1984 / 24-07-1989 : Panellinio Socialistiko Kinima (Grekland)

Vice ordförande 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt

Ledamot 

  • 26-07-1984 / 08-10-1984 : Utskottet för arbetsordningen och framställningar
  • 12-02-1985 / 09-03-1986 : Delegationen för förbindelserna med Jugoslavien
  • 10-03-1986 / 20-01-1987 : Delegationen för förbindelserna med Jugoslavien
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för rättsliga frågor och medborgarrätt

Suppleant 

  • 26-07-1984 / 20-01-1987 : Utskottet för transport
  • 21-01-1987 / 24-07-1989 : Utskottet för socialfrågor och sysselsättning