Martina GREDLER : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 01-01-1995 / 28-02-1995 : Europeiska liberala, demokratiska och reformistiska partiets grupp - Ledamot
  • 01-03-1995 / 10-11-1996 : Europeiska liberala, demokratiska och reformistiska partiets grupp - Ledamot av presidiet

Nationella partier 

  • 01-01-1995 / 10-11-1996 : Liberales Forum (Österrike)

Ledamot 

  • 18-01-1995 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 19-01-1995 / 17-03-1995 : Tillfälliga utskottet för sysselsättning
  • 19-01-1995 / 10-11-1996 : Budgetutskottet
  • 27-04-1995 / 10-11-1996 : Underutskottet för mänskliga rättigheter
  • 16-06-1995 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelser med Tjeckien, Slovakien och Slovenien
  • 12-07-1995 / 10-11-1996 : Delegationen för förbindelserna med Kina
  • 11-10-1995 / 10-11-1996 : Delegationen för förbindelser med Slovenien

Suppleant 

  • 19-01-1995 / 10-11-1996 : Utskottet för utrikes-, säkerhets- och försvarsfrågor
  • 24-01-1995 / 10-11-1996 : Utskottet för miljö, folkhälsa och konsumentskydd
  • 17-03-1995 / 10-11-1995 : Tillfälliga utskottet för sysselsättning