Jean-Antoine GIANSILY : 4:e valperioden 

Politiska grupper 

  • 19-05-1995 / 04-07-1995 : Gruppen Europeiska demokratiska alliansen - Ledamot
  • 05-07-1995 / 19-07-1999 : Gruppen Union för Europa - Ledamot

Nationella partier 

  • 19-05-1995 / 19-07-1999 : Centre national des indépendants (Frankrike)

Vice ordförande 

  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Budgetutskottet

Ledamot 

  • 16-06-1995 / 15-01-1997 : Budgetutskottet
  • 10-07-1995 / 11-07-1995 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydamerika
  • 12-07-1995 / 12-10-1995 : Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydamerika
  • 11-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Rumänien
  • 13-10-1995 / 15-01-1997 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Turkiet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Budgetkontrollutskottet
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Underutskottet för monetära frågor
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Delegationen till det blandade parlamentariska utskottet EU-Rumänien
  • 13-05-1997 / 15-09-1997 : Europaparlamentets ledamöter i den gemensamma församlingen för konventionen mellan stater i Afrika, Västindien och Stilla havet och Europeiska unionen (AVS-EU)

Suppleant 

  • 18-10-1995 / 14-03-1996 : Budgetkontrollutskottet
  • 16-11-1995 / 15-01-1997 : Underutskottet för monetär politik
  • 14-03-1996 / 15-01-1997 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 16-01-1997 / 19-07-1999 : Utskottet för ekonomi, valutafrågor och industripolitik
  • 18-02-1997 / 13-10-1997 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova
  • 14-10-1997 / 23-02-1999 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova
  • 24-02-1999 / 19-07-1999 : Delegationen för förbindelserna med Ukraina, Vitryssland och Moldova