Szukaj

Wyniki wyszukiwania

Wyświetla 10 z 370 wyniki

Parlament Europejski: uprawnienia

Noty tematyczne o UE 18-04-2024

Parlament pełni instytucjonalną rolę w kształtowaniu polityki europejskiej, sprawując różne funkcje. Udział Parlamentu w procesie ustawodawczym, jego uprawnienia budżetowe i kontrolne, uczestniczenie w przeglądzie traktatów oraz prawo do interweniowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej umożliwiają mu gwarantowanie zasad demokracji na szczeblu europejskim.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Noty tematyczne o UE 11-04-2024

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Fundusz ten ułatwi wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

REACT-EU to program, który ma celu naprawienie szkód społecznych i gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz przygotowanie się do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność. Program ten służy uruchomieniu dodatkowych 47,5 mld EUR na fundusze strukturalne w latach 2021 i 2022 oraz zwiększeniu elastyczności wydatków w ramach polityki spójności.

Fundusz Spójności

Noty tematyczne o UE 11-04-2024

Fundusz Spójności został ustanowiony w 1994 r. i udostępnia środki na projekty z zakresu ochrony środowiska oraz na projekty w ramach sieci transeuropejskich w tych państwach członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie sięga 90 % średniej unijnej.

Zjednoczone Królestwo

Noty tematyczne o UE 11-04-2024

Zjednoczone Królestwo przystąpiło do Unii Europejskiej w 1973 r., utrzymując długotrwałe stosunki z tym blokiem od czasu jego utworzenia. W 2016 r., w następstwie referendum, stało się pierwszym państwem członkowskim, które zrezygnowało z członkostwa w UE. Wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z UE jest regulowane umową o wystąpieniu podpisaną 17 października 2019 r. Umowa o handlu i współpracy, podpisana 30 grudnia 2020 r., określa ramy przyszłych stosunków.

Unia Europejska ustanowiła wspólną klasyfikację jednostek terytorialnych do celów statystycznych, zwaną NUTS. Ma ona ułatwić gromadzenie, opracowywanie i rozpowszechnianie zharmonizowanych regionalnych danych statystycznych w UE. Ten hierarchiczny system jest również wykorzystywany do przeprowadzania analiz społeczno-ekonomicznych regionów i planowania interwencji w kontekście polityki spójności UE.

Program PEACE PLUS dla Irlandii Północnej

Noty tematyczne o UE 11-04-2024

Celem unijnego programu PEACE PLUS jest wspieranie pokoju i pojednania oraz promowanie społecznej, gospodarczej i regionalnej stabilności i współpracy w Irlandii Północnej i Regionie Granicznym Irlandii.

Trybunał Obrachunkowy

Noty tematyczne o UE 27-03-2024

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) jest odpowiedzialny za kontrolę finansów UE. Jako zewnętrzny kontroler Unii Europejskiej przyczynia się do poprawy zarządzania finansami UE i pełni funkcję niezależnego strażnika interesów finansowych jej obywateli.

Międzyrządowe procedury decyzyjne

Noty tematyczne o UE 26-03-2024

W dziedzinie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPZiB) oraz w szeregu innych obszarów – takich jak wzmocniona współpraca, mianowanie na niektóre stanowiska i rewizja traktatów – procedura podejmowania decyzji różni się od trybu decydowania przeważającego w zwykłej procedurze ustawodawczej. Cechą charakterystyczną podejmowania decyzji w tych obszarach jest ściślejsza współpraca międzyrządowa. Takie mechanizmy decyzyjne, zwłaszcza w obszarze europejskiego zarządzania gospodarczego, zaczęto ...

Zasada pomocniczości

Noty tematyczne o UE 26-03-2024

W ramach kompetencji niewyłącznych Unii zapisana w Traktacie o Unii Europejskiej zasada pomocniczości określa okoliczności, w jakich Unia ma pierwszeństwo działania w stosunku do państw członkowskich.