Интергрупите в Европейския парламент

Интергрупите са форум за неофициална размяна на мнения по конкретни въпроси между различните политически групи и за контакти между членовете на ЕП и гражданското общество. Всяка от тях се състои от членове на ЕП от най-малко три различни политически групи.

Интергрупите не са официални органи на Парламента, но се признават от него. Председателите на политическите групи се споразумяват за създаването им в началото на всеки парламентарен мандат.

Списък на интергрупите

Това е списъкът на интергрупите през настоящия парламентарен мандат. Интергрупите не бива да се бъркат с неформалните обединения или групите за приятелство, които не са официално признати и затова не са включени в списъка.

Правила за дейността на интергрупите

Дейността на интергрупите се урежда по член 35 от Правилника за дейността и други вътрешни правила.

В интерес на прозрачността единствено представители на интереси, които са вписани в регистъра за прозрачност, могат да участват в организирани от Парламента дейности на интергрупите (присъствие, подкрепа или съдомакинство на заседания или събития). Освен това всяка интергрупа е задължена да подава ежегодна декларация за финансови интереси, обхващаща цялата получена подкрепа в пари или в натура (финансова, кадрова и материална подкрепа).

Също така, на интергрупите се забранява:

  • да използват имената или логото на Парламента или на политическите групи;
  • да изразяват становище от името на Парламента;
  • да извършват дейности, които биха могли да доведат до объркване с официалните дейности на Парламента или на неговите органи;
  • да извършват дейности, които биха могли да имат отрицателно въздействие върху отношенията с институциите на ЕС или с трети държави; както и
  • да организират събития в трети държави, които съвпадат с командировка на официален парламентарен орган, включително наблюдение на избори.

Квесторите отговарят за надзора на интергрупите.