A polgárok jogainak érvényre juttatása 

Minden személy, aki valamelyik uniós tagállam állampolgára, automatikusan európai polgár.

Az uniós polgárság bizonyos jogokat biztosít.  E jogokat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 18–25. cikkei sorolják fel.

Az európai polgároknak joguk van:

  • szabadon mozogni és tartózkodni az EU-ban;
  • állampolgárságuk miatt nem érheti őket hátrányos megkülönböztetés;
  • a helyhatósági választásokon és az európai parlamenti választásokon szavazhatnak és választható jelöltként indulhatnak, bárhol élnek is az EU-ban; és
  • igénybe vehetik egy másik uniós tagállam nagykövetségének vagy konzulátusának segítségét az EU-n kívül, ha ott a saját országuk nem rendelkezik nagykövetséggel vagy konzulátussal.  Ilyen esetekben a konzulátusnak vagy a nagykövetségnek minden uniós polgárt pontosan ugyanúgy kell kezelnie, mint ahogyan egyébként saját állampolgárait kezelné.

A petíciós jog

Az európai polgároknak joguk van petíciót benyújtani az Európai Parlamenthez.

E petícióknak olyan kérdésekre kell vonatkozniuk, amelyek közvetlenül érintik a polgárokat és az Unió tevékenységi körébe tartoznak. Petíciók benyújtása történhet egyénileg vagy másokkal együtt.

Ezt a jogot  az Európai Unió Alapjogi Chartája (44. cikk) rögzíti.

E joggal azonban nem csak uniós polgárok élhetnek: az EU-ban élő bármely személy benyújthat petíciót az Európai Parlamenthez.

A petíciókat az Európai Parlament Petíciós Bizottsága kapja és vizsgálja meg.

Hivatali visszásságokkal kapcsolatos panasztételi jog

Az európai polgároknak jogukban áll felkérni az európai ombudsmant, hogy vizsgálja meg az uniós intézmények, szervek, hivatalok vagy ügynökségek tevékenységével kapcsolatos hivatali visszásságok eseteit.

Ezzel a joggal sem csupán európai polgárok élhetnek: az EU-ban élő bármely személy kérheti az ombudsman vizsgálatát.

Európai polgári kezdeményezés

Európai polgárok európai polgári kezdeményezésben is részt vehetnek.

Ezt a kezdeményezést a  Lisszaboni Szerződés vezette be, és azt jelenti, hogy legalább egymillió polgár – az uniós tagállamok legalább egynegyedéből – felkérheti az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot uniós jogszabályra. A Bizottságnak ellenőriznie kell, hogy a javaslat valóban képezheti-e uniós jogalkotási munka tárgyát.