Znižujeme svoju ekologickú stopu 

Uplatňovanie EMAS v Európskom parlamente

Európsky parlament si uvedomuje, že musí pozitívne prispievať k udržateľnému rozvoju ako dlhodobému cieľu. Táto povinnosť Parlamentu sa v praxi prejavuje nielen pri plnení jeho politickej a legislatívnej úlohy, ale aj v spôsobe, akým pracuje, a v rozhodnutiach, ktoré každodenne prijíma.

Európsky parlament preto rozhodol, že jeho administratíva začne uplatňovať EMAS (schému pre environmentálne manažérstvo a audit) s cieľom prinášať čoraz lepšie výsledky v oblasti životného prostredia v súlade s nariadením EMAS (ES) č. 1221/2009 a so štandardom ISO 14001:2015.

Či už ide o spotrebu energie, emisie uhlíka, mobilitu, vodu, alebo odpad, zaviedli sme najlepšie postupy s cieľom znížiť vplyv na životné prostredie a prispievať k udržateľnejšej budúcnosti.

Kľúčové úspechy pri znižovaní našej ekologickej stopy

Európsky parlament od roku 2007, keď bol systém EMAS zavedený na jeho troch pracoviskách, prešiel dlhú cestu. V rozmedzí rokov 2012* až 2019 Parlament dokázal:

  • znížiť svoje emisie uhlíka o 38 %;
  • znížiť svoju spotrebu elektrickej energie o 16 % a spotrebu plynu o 23 %;
  • zvýšiť podiel spotreby energie, ktorú vyrába na mieste z obnoviteľných zdrojov, na 15 %;
  • znížiť svoju spotrebu papiera o 44%;
  • znížiť svoju spotrebu odpadu o 22%;
  • zvýšiť svoju mieru recyklácie odpadu na 67 % a
  • vypracovať a zaviesť systematický celoinštitucionálny prístup k ekologizácii verejného obstarávania (GPP) s pravidelnými seminármi pre tých, ktorí organizujú výzvy na predkladanie ponúk.

Prečítajte si viac o našich cieľoch a dosiahnutých výsledkoch.

* Okrem emisií uhlíka, kde východiskovým rokom na porovnanie je rok 2006.

Využívanie ekologickej elektrickej energie a kompenzácia emisií

Od roku 2016 Parlament kompenzuje všetky svoje neznížiteľné emisie uhlíka, takže je prvou 100 % uhlíkovo neutrálnou inštitúciou EÚ. Využíva aj 100 % „zelenú“ elektrickú energiu získanú z certifikovaných obnoviteľných zdrojov.

Okrem toho sa 15 % celkovej spotrebovanej energie vyrába na mieste z obnoviteľných zdrojov, ako sú geotermálne tepelné čerpadlá, kogenerácia a fotovoltické panely.

Myslíme obehovo

Parlament tiež bol prvou inštitúciou EÚ, ktorá v roku 2016 spustila komplexný program darcovstva potravín, v rámci ktorého sa nepredané potraviny nevyhadzujú, ale darujú na charitu.

Aj vyradené osobné počítače, notebooky, obrazovky a nábytok sa posielajú charitatívnym organizáciám, ktoré ich môžu ďalej používať.

Angažovanosť zamestnancov a zamestnankýň

Na vytváraní udržateľnej budúcnosti sa musia podieľať všetci. V Európskom parlamente sú zamestnanci a zamestnankyne neustále podnecovaní/é k tomu, aby mysleli ekologicky tak v práci, ako aj v súkromnom živote.

Odborná príprava a kampane, ktoré im pomáhajú rozširovať si znalosti a povedomie o udržateľných riešeniach, uľahčujú lepšie nakladanie s odpadom, šetrnejšie využívanie vody, udržateľnejšie dochádzanie na pracovisko a mnohé ďalšie aspekty pracovného prostredia.

Dodatočné informácie získate od tímu EMAS na e-mailovej adrese:

Contact: 

EMAS sa spolieha na angažovanosť každého zamestnanca a zamestnankyne a podporu všetkých svojich útvarov, a tak poskytuje Európskemu parlamentu rámec na zníženie vlastných emisií skleníkových plynov a na záchranu zdrojov pre budúce generácie. V rámci Európskej zelenej dohody Parlament skúma aj svoje výhľadové politiky v oblasti uhlíkovej neutrality a spôsob, ako ísť príkladom v boji proti zmene klímy.

Udržateľnosť nehnuteľného majetku

Európsky parlament sa zaviazal spravovať svoje budovy v súlade s najnovšími environmentálnymi normami. Neustále investuje do zvyšovania udržateľnosti svojich budov znižovaním potrieb, zlepšovaním ich výroby energie a využívaním energie z obnoviteľných zdrojov.

Už dve budovy Európskeho parlamentu, Montoyer Sciences a Martens, získali certifikáciu BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), čo je celosvetovo uznávaná metóda environmentálneho hodnotenia budov a ratingový systém pre budovy.

Najnovší projekt sa týka novej budovy Adenauer s rozlohou 197 000 m², ktorá sa nachádza v štvrti Kirchberg v Luxemburgu medzi ulicami Alcide de Gasperi, Aigner, Hammes a Avenue John F. Kennedy a v ktorej bude sídliť celý generálny sekretariát Európskeho parlamentu. Výstavba prebieha v dvoch fázach. Východné krídlo bolo dokončené v roku 2020 a dokončenie západného krídla sa predpokladá koncom roka 2023. Budova získala vo fáze návrhu certifikát 'BREEAM excellent' od Building Research Establishment (BRE). Využíva najmodernejšie environmentálne technické zariadenia vrátane zachytávania dažďovej vody, geotermálnej a slnečnej energie.