Medskupine v Evropskem parlamentu

Medskupine so forumi, ki omogočajo neuradno izmenjavo mnenj o določenih zadevah med različnimi političnimi skupinami ter stik med poslanci in civilno družbo. Vsako skupino sestavljajo člani iz vsaj treh različnih političnih skupin.

Medskupine niso uradni parlamentarni organi, a jih Parlament priznava. Ustanovljene so na podlagi dogovorov med predsedniki političnih skupin na začetku vsakega zakonodajnega obdobja.

Seznam medskupin

To je seznam medskupin v sedanjem zakonodajnem obdobju. Medskupine je treba ločevati od neuradnih združenj ali prijateljskih skupin, ki niso uradno priznane in zato niso na tem seznamu.

Ureditev medskupin

Medskupine ureja člen 35 Poslovnika in druga interna pravila.

Pri dejavnostih medskupin, ki so organizirane v Parlamentu (udeležba, podpora ali soorganizacija sej ali dogodkov), lahko zaradi preglednosti sodelujejo le zastopniki interesov v registru za preglednost. Vsaka medskupina mora objaviti letno izjavo o finančnih interesih, v kateri navede vso prejeto podporo v denarju ali v naravi (finančna, v osebju, materialna podpora).

Medskupine ne smejo:

  • uporabljati imen ali logotipov Parlamenta ali političnih skupin;
  • izražati mnenja v imenu Parlamenta;
  • opravljati dejavnosti, ki bi lahko povzročile nejasnosti v zvezi z uradnimi dejavnostmi Parlamenta ali njegovih organov;
  • opravljati dejavnosti, ki bi lahko negativno vplivale na odnose z institucijami Unije ali tretjimi državami in
  • organizirati dogodkov v tretjih državah, ki sovpadajo z misijo uradnega organa Parlamenta, vključno z opazovanjem volitev.

Za nadzor nad medskupinami so odgovorni kvestorji.