Uz galveno izvēlni (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Tieša piekļuve lapas saturam (nospiediet ievadīšanas taustiņu) (uzklikšķināt uz „ieiet”)
Access to list of other websites (uzklikšķināt uz „ieiet”)

mākslas darbu kolekcija

 
Tools
 
 

Eiropas Parlamenta mākslas kolekcija tika izveidota pēc tā pirmās priekšsēdētājas Simonas Veilas ierosmes. Tieši viņa bija tā, kas 20. gadsimta astoņdesmito gadu sākumā nāca klajā ar domu par to, ka iestādei, sekojot dažu valsts parlamentu paraugam, vajadzētu veidot laikmetīgās mākslas kolekciju. Sākot veidot kolekciju, bija plānots tajā iekļaut mākslas darbus no visām desmit valstīm, kuras tajā brīdī atradās Eiropas Ekonomikas kopienas sastāvā, priekšroku dodot gados jauniem māksliniekiem, kuri savā jomā nav iesācēji, bet gan jau guvuši zināmu atzinību un prestižu.


Šīs iniciatīvas mērķis bija veidot nozīmīgu darbu kopumu, to atlasi veicot pēc katras valsts mākslas ekspertu priekšlikumiem. Tādā veidā ne tikai tiktu veicināta mākslinieciskā jaunrade dalībvalstīs un aizsargāts Eiropas mākslas mantojums, piešķirot Kopienas kultūras politikas tēlam vairāk dinamisma un svaiguma, bet arī ieviests nepieciešamais estētiskais kritērijs, kas tiktu piemērots, lai atlasītu darbus, kuri tiktu izvietoti dažādajās Eiropas Parlamenta ēkās un tādējādi kļūtu par daļu no publisko telpu dizaina un iestādes darba vides.


Šajā tīmekļa vietnē aplūkojamajā kolekcijā ir ietverti vairāk nekā simts darbi, kuru atlasē noteicošais faktors bija to mākslinieciskā kvalitāte un mākslinieku atpazīstamība. Daži no šiem māksliniekiem, piemēram, Mimmo Paladino, Peter Doig, Michael Craig-Martin, Antoni Tàpies, Imi Knoebel, Valerio Adami u. c., ir plaši pazīstami starptautiskā līmenī.


Kolekcijā ir ietverti nozīmīgi darbi, kas atspoguļo pēdējos četrdesmit gados vērojamās Eiropas mākslas tendences: astoņdesmito un deviņdesmito gadu abstrakto mākslu, ko pārstāv Helena Almeida, Callum Innes, Felim Egan, Ângelo de Sousa un Günther Förg izcilie darbi; vācu neoekspresionismu, kas redzams Georg Baselitz, Rainer Fetting un Helmut Middendorf darbos; neofiguratīvismu, ar ko astoņdesmitajos gados bija aizrāvies, piemēram, Pat Andrea; sāpīgo un neatkārtojamo Juan Barjola darbu ekspresionismu; dažādu paaudžu un stilu tēlnieku, piemēram, Martín Chirino, Rui Chafes un Jens Galschiot, skulptūras; dabas attēlojumu un lauku ainavas, kas jo īpaši redzamas vairākos kolekcijā iekļautajos īru gleznotāju, piemēram, Martin Gale, darbos.


Kolekcijā ir arī ietverti darbi, kuru radīšanā izmantoti īpaši formāti un tehnikas, kas ir tuvākas dekoratīvajai mākslai, piemēram, Herman Blondeel stikla un emaljas darinājumi vai Ulla-Maija Vikman abstraktie tekstildarbi. No darbiem, kuros pausts veltījums Eiropas Savienībai vai tieši skarta ar to saistīta tēma, ir jāmin grieķu mākslinieka Pavlos Dionyssopoulos radītā visu dalībvalstu brīnišķīgi un oriģināli interpretēto karogu sērija.


Jāmin arī pēdējie kolekcijā iekļautie darbi no valstīm, kas Eiropas Savienībai pievienojās laikā no 2004. gada līdz 2013. gadam. Šiem darbiem raksturīga augsta mākslinieciskā kvalitāte, un tajos izmantotās tehnikas un to tematika samērā precīzi atspoguļo 21. gadsimta pirmajās divās desmitgadēs vērojamo mākslas digitāli tehnoloģisko novirzienu. Tādējādi kolekcija tika papildināta ar Jasmina Cibic, Ivana Franke un Gyöngyi Gallusz darbiem, politisku rezonansi radošajām Jaan Elken gleznām un Anna Baumgart scenogrāfiskajām skulptūru instalācijām.

Eiropas Parlamenta kolekcija, ko pašlaik veido aptuveni 350 darbi, tika iecerēta kā komunikācijas instruments, ar kuru šī iestāde atbalsta un veicina Eiropas Savienības kultūras daudzveidību. Turpmākajos gados kolekcija turpinās augt, un tajā tiks iekļauti jauni mākslas darbi, kas stiprinās gan sieviešu pārstāvību, gan jaunu mūsdienu mākslas žanru, piemēram, fotogrāfijas, grafiskās mākslas, videomākslas, performances un instalācijas, atspoguļošanu. Eiropas Parlamenta Mākslas darbu dienests vēl jums patiesu mākslas baudījumu!

For more information on the collection or particular works of art see FAQs (link) or write to art@europarl.europa.eu.

 
 
Social media