Sobiliku käitumise reeglid 

Euroopa Parlament on läbipaistvuse ja eetikaga seoses kindlaks määranud Euroopa Parlamendi liikmete ja töötajate sobiliku käitumise reeglid. Siit leiate nende kohta lisateavet.

Ahistamise ja diskrimineerimise ennetamine

Parlamendiliikmed hoiduvad oma ülesannete täitmisel igasugusest psühholoogilisest või seksuaalsest ahistamisest ning järgivad Euroopa Parlamendi liikme sobiliku käitumise juhendit (vt kodukorra artikli 10 lõiget 6).

Euroopa Parlamendi liikme ülesannete täitmisel sobiliku käitumise juhendi eesmärk on tagada, et parlamendiliikmed käituksid kõigi Euroopa Parlamendis töötavate inimeste suhtes väärikalt, viisakalt ja lugupidavalt ning eelarvamuste ja diskrimineerimiseta.

Samuti eeldatakse, et parlamendiliige käitub oma ülesandeid täites professionaalselt ning hoidub suhetes töötajatega alandavast, solvavast, haavavast või diskrimineerivast väljendusviisist ning muudest ebaeetilistest, väärikust riivavatest või seadusevastastest tegudest.

Sobiliku käitumise juhend on lisatud Euroopa Parlamendi kodukorrale (II lisa).

Parlamendi teenistusse asumisel peab iga parlamendiliige allkirjastama deklaratsiooni, mis kinnitab tema võetud kohustust juhendit järgida.

Parlamendiliiget, kes ei ole asjaomast deklaratsiooni allkirjastanud, ei saa valida parlamendi või mõne selle organi ametikandjaks ega määrata raportööriks; samuti ei või ta osaleda ametliku delegatsiooni töös ega institutsioonidevahelistel läbirääkimistel. Kõik deklaratsioonid, olenemata sellest, kas need on allkirjastatud või mitte, avaldatakse Euroopa Parlamendi veebisaidil parlamendiliikme profiililehel. Kuna parlamendiliikme allkirja veebisaidil avaldada ei saa, tähendab deklaratsioonis kuupäeva märkimine seda, et deklaratsioon allkirjastati samal päeval.

Huvide konflikti määratlemine ja lahendamine

Euroopa Parlamendi liikmete usaldusväärsust ja nende tegevuse läbipaistvust käsitlev käitumisjuhend sätestab juhtpõhimõtted, mille kohaselt parlamendiliikmed tegutsevad üksnes üldistes huvides ning on oma töös erapooletud, usaldusväärsed, avatud, hoolikad, ausad, vastutustundlikud ja hoiavad Euroopa Parlamendi mainet.

Käitumisjuhendis määratletakse huvide konflikt ja nähakse ette, kuidas parlamendiliikmed peaksid sellises olukorras tegutsema, sealhulgas parlamendiliikme kohustus esitada üksikasjalik erahuvide deklaratsioon, varade deklaratsioon ja kohaldataval juhul deklaratsioon huvide konfliktist teadlikkuse kohta ning deklareerida oma osalemine kolmandate isikute korraldatud üritustel, samuti kõik nende ametipositsioonist tulenevalt saadud kingitused, mille ligikaudne väärtus ületab 150 eurot.

Lisaks kohustab käitumisjuhend parlamendiliikmeid avaldama kõik kavandatud kohtumised (sealhulgas need, mis on delegeeritud assistentidele) huvide esindajatega, kes kuuluvad läbipaistvusregistri kohaldamisalasse, või kolmandate riikide ametiasutuste esindajatega.

Kui parlamendiliige ei pea käitumisjuhendist kinni, võib president määrata talle karistuse. President teatab karistusest täiskogu istungil ja see avaldatakse Euroopa Parlamendi veebisaidil.

Lisateave:   kodukorra artikkel 11 – usaldusväärsust ja läbipaistvust käsitlev käitumiseeskiri.

Töötajate eetiline käitumine

Euroopa Liidu ametnikud peavad oma ametikohustuste täitmisel nii ametis olles kui ka pärast teenistusest lahkumist järgima teatavaid reegleid. Need reeglid on sätestatud personalieeskirjades ning Euroopa Parlamendi juhatuse poolt vastu võetud käitumisjuhendis ning nende kohaselt peavad kõik töötajad olema sõltumatud, ettevaatlikud, konfidentsiaalsust hoidvad ja lojaalsed.

Need üldised kohustused on kehtestatud selleks, et kaitsta ELi ja selle töötajate tegevust ja mainet ning need kehtivad nii töötajate ametiülesannete täitmisel kui ka väljaspool tööd.

See tähendab, et nende kohustuste täitmist kahjustada võivad mis tahes huvid mõnes äriühingus või organisatsioonis tuleb viivitamata deklareerida. Nende reeglite alla kuuluvale väljaspool ELi institutsioone toimuvale tegevusele (olgu see siis tasustatud või tasuta) tuleb saada heakskiit.

Euroopa Parlamendi töötajad ei tohi kolmandatelt isikutelt vastu võtta kingitusi ega muid sarnaseid soodustusi ilma eelneva loata, välja arvatud juhul, kui kingituse väärtus on alla 100 euro või aasta jooksul alla 300 euro.

Kui töötajad teenistusest lahkuvad, peavad nad parlamenti teavitama, kui nad kavatsevad tegeleda tasustatud või tasustamata tegevusega.

Lobirühmadega suhtlemisel sobiva käitumisega tutvumiseks külastage veebilehte läbipaistvuse ja lobirühmade kohta.