Lobirühmad ja läbipaistvus 

Euroopa Parlament seisab kindlalt lobitöö läbipaistvuse ja eetilisuse eest. Parlament kasutab huvirühmade esindajate tegevuse järelevalveks Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjoniga ühist läbipaistvusregistrit. Ka parlamendiliikmed teevad oma kontaktid lobirühmadega avalikult teatavaks.

Läbipaistvusregister on veebipõhine andmebaas, milles on loetletud rühmad ja organisatsioonid, kes püüavad mõjutada ELi poliitika ja õigusaktide väljatöötamist või rakendamist. Selle eesmärk on näidata, millised huvid on ELi tasandil esindatud ja kelle nimel ning millised on nende tegevuste jaoks ette nähtud rahalised vahendid ja inimressursid.

Miks on ELi institutsioonide ja lobirühmade vaheline dialoog oluline?

ELi institutsioonid suhtlevad mitmesuguste rühmade ja organisatsioonidega, kes esindavad konkreetseid huve ja tegelevad lobitööga. See on otsustusprotsessi õiguspärane ja vajalik osa, et tagada ELi poliitika vastavus inimeste tegelikele vajadustele.

Parlament võib eri liiki huvirühmade esindajatelt saada teadmisi ja eksperdiarvamusi paljudes majandus-, sotsiaal-, keskkonna- ja teadusvaldkondades. Huvirühmade esindajatel on demokraatliku süsteemi aluseks olevas avatud ja pluralistlikus arutelus keskne roll.

Euroopa Liidu lepinguga on loodud raamistik, mis peaks aitama edendada ühelt poolt Euroopa Liidu institutsioonide ja poliitiliste juhtide ning teiselt poolt kodanikuühiskonna ja esindusühenduste läbipaistvaid ja eetilisi suhteid.

Institutsioonid annavad kodanikele ja esindusühendustele sobival viisil võimaluse teha teatavaks ja vahetada avalikult oma seisukohti liidu tegevuse kõigis valdkondades. Institutsioonid peavad esindusühenduste ja kodanikuühiskonnaga avatud, läbipaistvat ja korrapärast dialoogi.

(Euroopa Liidu lepingu artikkel 11)

Läbipaistvusregister

Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjon on näidanud soovi tegutseda avatult ja läbipaistvalt, võttes kasutusele ühise läbipaistvusregistri.

Läbipaistvusregistri kaudu on inimestel lihtsam leida teavet ELi institutsioonides aset leidva huvide esindamise kohta ning näha statistilisi andmeid kõigi registreeritud osaliste kohta.

Kõigil huvirühmade esindajatel palutakse end vabatahtlikult registreerida, kui nende tegevuse eesmärk on mõjutada ELi institutsioonides poliitika kujundamist ja rakendamist ning otsuste tegemist. Siiski on ka igal institutsioonil kehtestatud reeglid, et tugevdada seda raamistikku, muutes teatava huvide esindamisega seotud tegevuse puhul registreerimise eeltingimuseks. Lisaks peavad kõik registreerijad järgima registreerijate käitumisjuhendit. Sellel lehel saate tutvuda iga institutsiooni vastavate reeglite ja muude läbipaistvusmeetmetega.

Näiteks on registreerimine kohustuslik Euroopa Parlamendi sissepääsukaardi taotlemisel. Registreeritud huvide esindajad saavad sellist pääsu taotleda ainult veebis.

Ka parlamendikomisjonide avalikele kuulamistele võivad sõna võtma tulla ning parlamendiliikmete laiendatud töörühmade ja mitteametlike rühmade tegevust võivad toetada ja neis osaleda ainult registreeritud huvirühmade esindajad. Lisaks tagatakse, et registreerijad saavad hõlpsasti tellida teateid parlamendikomisjonide tegevuse kohta, olla ürituste kaaskorraldajaks ning paluda parlamendi presidenti patrooniks.

Institutsioonidevahelisest kokkuleppest kohustusliku läbipaistvusregistri kohta ja selle kohta tehtud poliitilisest avaldusest selgub täpsemalt, millised huvide esindajad ja milline lobitöö on hõlmatud ning mis liiki teavet registreerijad peavad esitama, samuti on välja toodud registreerijate käitumisjuhend ning registreeritud organisatsioonide kohta kaebuste esitamise kord.

Euroopa Parlament, Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Komisjon haldavad läbipaistvusregistrit ühiselt. Kolme institutsiooni peasekretärid juhivad kokkuleppe rakendamist haldusnõukogu kaudu ning registri igapäevast toimimist juhib ühine sekretariaat, kus töötavad kõigi kolme institutsiooni ametnikud. Aastaaruandeid saab lugeda siit:

Institutsioonidevahelise kokkuleppeni viinud parlamendi, nõukogu ja komisjoni vaheliste läbirääkimistega saate tutvuda teemakohasel lehel.

Lobirühmade ja kolmandate riikide esindajatega suhtlemise läbipaistvus

Kavandatud koosolekute avalikustamine

Kõik parlamendiliikmed peavad avaldama veebis teabe oma kavandatud kohtumiste kohta huvirühmade esindajatega, kes kuuluvad läbipaistvusregistrit käsitleva institutsioonidevahelise kokkuleppe kohaldamisalasse, ja kolmandate riikide ametiasutuste esindajatega.

See tähendab kõiki füüsilisi või kaugosalusega kohtumisi, mis on seotud parlamendi tööga (raport, arvamus, resolutsioon, täiskogu arutelu või kiireloomulised küsimused) ning mille eesmärk on mõjutada Euroopa institutsioonide poliitikat või otsustusprotsessi.

Selliste koosolekute avaldamine on kohustuslik kõigile parlamendiliikmetele, olenemata sellest, kas nad osalevad koosolekul isiklikult või saadavad nende nimel oma assistendid.

Teave huvirühmade esindajatega kohtumiste kohta avaldatakse parlamendiliikme profiililehel.

Lisateave:  Euroopa Parlamendi liikmete usaldusväärsust ja nende tegevuse läbipaistvust käsitlev käitumisjuhend, artikkel 7 – koosolekute avalikustamine.

Sisendi deklaratsioon

Raportöörid ja arvamuse koostajad peavad oma raportite või arvamuste lisas loetlema üksused või isikud, kellelt nad said kõnealuse teemaga seotud küsimustes sisendmaterjali.

Selline loetelu võib näidata välisekspertide arvamusi ja panust, mida raportöör on palunud, heaks kiitnud või teataval määral arvesse võtnud. Loetelu avaldatakse koos raportiga pärast selle vastuvõtmist parlamendikomisjonis ja see võimaldab inimestel näha, kellelt raportöör või arvamuse koostaja on saanud sisendmaterjali enne lõplikku hääletust kogu parlamendis.

See loetelu ei ole seotud huvide esindajatega peetavate kohtumiste avaldamisega, kuid raportöörid ja arvamuse koostajad saavad seda huvide esindajatega peetavate kohtumiste deklaratsioonide täiendamiseks kasutada.

Laiendatud töörühmadele ja muudele mitteametlikele rühmadele antud toetuse deklareerimine

Parlamendiliikmed võivad moodustada mitteametlikke laiendatud töörühmi, et korraldada teatud teemadel mitteametlikke arvamuste vahetusi ning edendada parlamendiliikmete ja kodanikuühiskonna suhteid.

Laiendatud töörühmade või muude mitteametlike rühmade korraldatavatel üritustel Euroopa Parlamendi ruumides võivad osaleda üksnes läbipaistvusregistrisse kantud lobirühmad, kes toetavad neid või aitavad neil kaaskorraldajana üritusi korraldada.

Laiendatud töörühmade esimehed peavad igal aastal esitama deklaratsiooni igasuguse rahalise või mitterahalise toetuse (nt sekretariaaditeenused) saamise kohta. Deklaratsiooni ajakohastatakse igal aastal. Kõik deklaratsioonid ja iga laiendatud töörühma liikmete nimekirja leiab allpool esitatud lingi kaudu (vt lisateabe punkti).

Samuti peavad mitteametlike rühmade liikmed deklareerima oma erahuvide deklaratsioonis järgmise kuu lõpuks mitteametliku rühma nimel saadud rahalise või mitterahalise toetuse.

Lisateave:  kodukorra artikkel 35 – laiendatud töörühmad ja artikkel 35a – mitteametlikud rühmad; Euroopa Parlamendi laiendatud töörühmad.

Töötajate suhtlemine huvirühmade esindajatega

Euroopa Parlamendi töötajad, nagu kõik ELi ametnikud, peavad säilitama oma ametialase ja isikliku sõltumatuse.

Nad peavad käituma oma ametikohustuste sõltumatuse ja usaldusväärsuse põhimõtte kohaselt, nagu on sätestatud personalieeskirjades.

Sellel eesmärgil on koostatud mõned praktilised soovitused ametiisikute suhtlemiseks huvirühmade esindajatega.