Dialog z kościołami, stowarzyszeniami lub wspólnotami religijnymi oraz organizacjami światopoglądowymi i niewyznaniowymi
 

W dzisiejszej różnorodnej Europie wiele różnych kościołów, religii i organizacji światopoglądowych wnosi istotny wkład w życie społeczne. Instytucje Unii Europejskiej są zaangażowane w otwarty dialog z tymi organizacjami religijnymi i niewyznaniowymi, a Parlament Europejski utrzymuje z nimi aktywne kontakty w kwestii polityki UE.

Kontekst

Artykuł 17 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), wprowadzony na mocy Traktatu z Lizbony, ustanawia po raz pierwszy podstawę prawną otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu między instytucjami UE a kościołami, stowarzyszeniami religijnymi oraz organizacjami światopoglądowymi i niewyznaniowymi. Stanowi on, co następuje:

  1. „Unia szanuje status przyznany na mocy prawa krajowego kościołom i stowarzyszeniom lub wspólnotom religijnym w państwach członkowskich i nie narusza tego statusu.
  2. Unia szanuje również status organizacji światopoglądowych i niewyznaniowych przyznany im na mocy prawa krajowego.
  3. Uznając tożsamość i szczególny wkład tych kościołów i organizacji, Unia prowadzi z nimi otwarty, przejrzysty i regularny dialog."

Dwa pierwsze ustępy tego artykułu przewidują zachowanie szczególnego statusu przyznanego na mocy prawa krajowego kościołom oraz stowarzyszeniom lub wspólnotom religijnym, a także organizacjom światopoglądowym i niewyznaniowym, natomiast ust. 3 wzywa instytucje UE do prowadzenia otwartego, przejrzystego i regularnego dialogu z tymi kościołami i organizacjami.

Aby wprowadzić w życie postanowienia Traktatu w tym zakresie, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wyznaczyła wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za prowadzenie dialogu. Obecnie za dialog na podstawie art. 17 odpowiada Othmar Karas.

Dialog Parlamentu Europejskiego z kościołami i organizacjami światopoglądowymi jest bardzo ważnym elementem utrzymywania bliskich relacji Parlamentu z naszymi wyborcami, a także zapewnienia spójności społecznej i demokratycznego podejmowania decyzji. Czuję się zaszczycony, że przewodnicząca Roberta Metsola powierzyła mi, jako pierwszemu wiceprzewodniczącemu, odpowiedzialność za ten dialog. Podejmuję się tego zadania już po raz drugi.
Jeśli projekt europejski ma sprostać stojącym przed nami wyzwaniom, musi być dalej mocno zakorzeniony w rzeczywistości oraz pozostawać blisko obywateli i ich codziennego życia. Kościoły, grupy wyznaniowe i organizacje światopoglądowe, w całej ich różnorodności, są dla wielu obywateli bardzo ważnym elementem codzienności. Współistnieją w społeczności miast, miasteczek i wsi we wszystkich 27 państwach członkowskich.
Podstawą unijnego dialogu z tymi podmiotami jest art. 17 Traktatu z Lizbony. Dialog ten jest wyraźnym sygnałem, że Unia to więcej niż organizacja gospodarcza – dotyczy przede wszystkim ludzi, ich godności i wspólnego dobra. W świecie, w którym problemy polityczne i społeczne wydają się coraz bardziej złożone, naprawdę musimy pamiętać o wspólnych wartościach.
Dialog z organizacjami religijnymi i światopoglądowymi jest niezbędny dla zachowania tej perspektywy. Dlatego uważam, że razem możemy – a nawet powinniśmy – przyczynić się do debaty na temat polityki europejskiej opartej na wartościach.

Speech of Othmar Karas 
Picture of Othmar Karas