Eurobarometer 
EP a očakávania európskych občanov 
 

Parlameter 2019: Venovať pozornosť občanom aj po voľbách. Silnejší parlament, ktorý bude načúvať hlasom občanov 

Niekoľko mesiacov po voľbách do Európskeho parlamentu jesenný parlamentný prieskum Eurobarometra (Parlemeter 2019) ukazuje, že členstvo v Európskej únii má naďalej vysokú podporu občanov: takmer šesť z desiatich Európanov sa vyslovuje za členstvo svojej krajiny v EÚ.

Voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 okrem toho prispeli k zvýšeniu miery spokojnosti s fungovaním demokracie v Európskej únii: tento pocit má 52 % (+ 3 percentuálne body) Európanov.

Európski občania si osobitne želajú silnejší Európsky parlament, keďže 58 % respondentov žiada, aby mal Parlament v budúcnosti väčší vplyv. Od jari 2019 ide o nárast o 7 percentuálnych bodov a najvyšší výsledok pri tejto otázke od roku 2007.

Zmena klímy sa stáva prioritou číslo jeden pre väčšinu Európanov. Napriek tomu, že sa priority v jednotlivých členských štátoch líšia, zmena klímy sa v priemere EÚ umiestňuje na vrchole rebríčka pred bojom proti chudobe, terorizmom a nezamestnanosťou. Pokiaľ ide o európske hodnoty, jasná väčšina žiada dodržiavanie ľudských práv na celom svete, slobodu slova a rodovú rovnosť ako hlavné základné hodnoty, ktoré sa musia v Európskej únii zachovať.

Prieskum Parlemeter 2019 sa podrobnejšie zaoberá otázkou ochrany životného prostredia. Absolútna väčšina respondentov považuje zmenu klímy za najvýznamnejší environmentálny problém súčasnosti. Za ňou nasleduje znečistenie ovzdušia, znečisťovanie morí, odlesňovanie a rastúce množstvo odpadu. Okrem toho takmer šesť z desiatich Európanov sa domnieva, že protesty za opatrenia v oblasti klímy vedené mládežou mali priamy vplyv na politiku na úrovni EÚ, ako aj na domácu politiku.

V neposlednom rade sa v jesennom Eurobarometri Parlamentu uvádzajú údaje o tom, aký druh informácií o EÚ by európski občania zaujímali a ako si predstavujú, že by sa mohli viac zapájať do tvorby politiky EÚ. Celkovo by tri štvrtiny Európanov (77 %) radi dostávali viac informácií o činnostiach európskych inštitúcií, osobitne o konkrétnych dôsledkoch právnych predpisov EÚ na miestnej, regionálnej a vnútroštátnej úrovni, ako aj o činnostiach Európskeho parlamentu a jeho poslancov.