skip to content
 
 
 

Sacharovova cena na festivalu Jeden svět

 .
04/03/2020
 .

Už tento týden začíná v Praze mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá humanitární organizace Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Partnerem této akce je i Evropský parlament, který se dlouhodobě zasazuje o lidská práva. Festival se koná od 5. do 14. března 2020 v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice. Filmy z Jednoho světa budou promítány také v Bruselu.

 .
 .

Sacharovova cena

Evropský parlament uděluje každý rok Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Cenu získávají osobnosti, které výjimečným způsobem přispěly k boji za lidská práva na celém světě; upozorňuje na případy porušování lidských práv, podporuje laureáty a pomáhá jim v jejich úsilí.

 .

Premiéra reportáže Voxpot: Ve stínu Číny

 .

Letošním laureátem Sacharovy ceny je profesor ekonomie Ilham Tohti je známý obránce lidských práv, který hájí práva ujgurské menšiny v Číně. Reportáž o problematice ujgurské měnšiny v Číně můžete vidět v rámci festivalu Jeden svět v pátek 6.3. od 20:30 v kině Ponrepo. Po projekci proběhne debata s ujgurským aktivistou Gheyyurem Kurbanem.

06. 03. 20:30h Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1
V nejnovější reportáži se reportéři Voxpot  vydali přes Střední Asii až do hraničních provincií Číny. Sledovali  první projevy megaprojektu Nové hedvábné stezky i čínské ovlivňování politiky sousedních zemí skrze investice do infrastrukturních projektů. Sledovali jsme i snahu o "převýchovu" etnických a náboženských menšin, které země pokládá za hrozbu plánům velké a jednotné Číny.

Jde o první velkou reportáž na toto téma, která v Česku vznikla. Reportáž pro všechny, kteří chtějí mít lepší představu o nastupující globální velmoci. Reportážní kanál Voxpot pro vás sleduje aktuální dění ve světě, reportéři a reportérky jej zpracovávají do vizuálně přitažlivých a informacemi nabitých reportáží. Reportáž bude s českými a anglickými titulky. Po projekci proběhne debata s ujgurským aktivistou Gheyyurem Kurbanem, zástupcem Světového ujgurského kongresu (World Uyghur Congress). Vstup na akci je zdarma, bližší informace o debatě zde.

 .

Oleh Sencov na festivalu Jeden svět

Oleh Sencov,  laureát Sacharovovy ceny 2018, je hostem letošního ročníku festivalu Jeden svět a hlavním řečníkem na slavnostním zahájení, které proběhne 5. března v Pražské křižovatce.

Kritik ruského autoritářského režimu a politický vězeň bude také ve středu 4. března od 19hod debatovat na pražské FAMU, kde se bude věnovat výhradně filmové tvorbě. Diskutovat se bude nejen o filmech, které Sencov natočil před zatčením v roce 2014, ale také o tom, jak z vězení na Sibiři na dálku spolupracoval s kolegy a kolegyněmi na dalších projektech. Rozebrán bude nejen dokument Proces, který o Sencovově pětiletém věznění natočil Askold Kurov, ale zejména o novém filmu Čísla režisérského tandemu Oleh Sencov a Achtem Seitablajev, který měl premiéru na letošním Berlinale. Bližší informace o debatě zde.

Jeden svět v Bruselu

Jeden svět v Bruselu proběhne ve dnech 21. - 29. dubna 2020. 

V roce 2020 proběhne 14. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu pořádaný společností Člověk v tísni ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při EU, Českým centrem v Bruselu a Evropským parlamentem. Z programu pražského festivalu každoročně vybereme ty nejzásadnější dokumenty o lidských právech, skrze které následně otevíráme aktuální lidskoprávní témata v sídle významných evropských institucí a organizací. Jeden svět v Bruselu v pofilmových debatách každoročně uvítá řadu odborníků, obhájců lidských práv i filmových tvůrců.