skip to content
 
 
 

Výstava laureátů Sacharovovy ceny

 .
14/11/2017
 .

U příležitosti 29. ročníku udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody, Vás zveme na výstavu Sacharovova cena za svobodu myšlení. Výstavu můžete vidět od 3. do 10. prosince v divadle J.K.Tyla v Plzni a od 11. prosince do 8. ledna v Evropském domě v Praze.

 .
 .

Demokratická opozice Venezuely

Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení je demokratická opozice ve Venezuele: Národní shromáždění zastoupené Juliem Borgesem a všichni političtí vězni, které reprezentují Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González. Slavnostní předání ceny proběhne 13. prosince ve Štrasburku.

Venezuela prochází již několik let politickou krizí. Vládnoucí strana postupně omezovala právní stát a ústavní pořádek, až nakonec v březnu 2017 Nejvyšší soud zbavil demokraticky zvolené Národní shromáždění jeho legislativních pravomocí.

Ve stejné době přesáhl počet politických vězňů šesti set. Vyplývá to z nejnovější zprávy organizace Foro Penal Venezolano (Venezuelské trestněprávní fórum), významné venezuelské lidskoprávní organizace poskytující bezplatně právní pomoc osobám s omezenými ekonomickými zdroji, které jsou svévolně zadržovány či se staly obětí mučení nebo násilí při protestních akcích. Mezi politickými vězni jsou význační představitelé opozice Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea Gonzálezová.

Čelný představitel venezuelské opozice Leopoldo López strávil více než tři roky ve vazbě, než mu byl letos v červenci trest dočasně zmírněn na domácí vězení. V srpnu však byl znovu uvězněn. Další přední opoziční politik a bývalý starosta Caracasu Antonio Ledesma je v domácím vězení už od roku 2015 a uvězněni jsou i jeho kolegové Alfredo Ramos a Daniel Ceballos, kteří byli starosty Iribarrenu a San Cristobalu, stejně jako studentský aktivista Lorent Saleh. Mezi politickými vězni jsou i dva španělští občané Andrea Gonzálezová a Yon Goicoechea.

Od počátku roku bylo více než 130 disidentů zavražděno a více než 500 protiprávně uvězněno.

 .