skip to content
 
 
 

V Karlových Varech byl odhalen oficiální výběr Filmové ceny LUX 2019

 .
30/06/2019
 .

Evropský parlament letos opět podporuje evropskou kinematografii prostřednictvím Filmové ceny LUX. Letošní ročník byl oficiálně zahájen v březnu, po mnoha jednáních výběrové komise bylo 10 filmů oficiálního výběru odhaleno v neděli 30. června na 54. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

 .

Z původního velmi pestrého seznamu filmů výběrová komise složená z 21 evropských filmových odborníků po dlouhých debatách navrhla, zhlédla a nakonec pečlivě vybrala 10 filmů oficiálního výběru. Jsou to osvěžující a okouzlující evropská díla, včetně prvních celovečerních filmů, hraných filmů a dokumentárních, filmy režisérů i režisérek, ze všech možných koutů Evropy.

Oficiální výběr dnes, 30. června, v Karlových Varech odhalily místopředsedkyně výboru Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání Helga Trüpel, místopředsedkyně výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu Martina Dlabajová a koordinátorka filmové ceny LUX Doris Pack.

Letošní výběr zahrnuje hned čtyři režisérky (Teona Strugar Mitevska, Tamara Kotevska, Nora Fingscheidt a Natasha Merkulova), dva dokumenty (Odložený případ Hammarskjöld a Honeyland), úžasné zastoupení malých států (dva filmy ze Severní Makedonie) a evropské koprodukce (polovina výběru jsou koprodukce).

 .

Oficiální výběr Filmové ceny LUX 2019 (v abecedním pořadí)

 .

Clergy (Klér) - Wojciech Smarzowski (Polsko)
Cold Case Hammarskjold (Odložený případ Hammarskjöld) - Mads Brügger (Dánsko/Norsko/Švédsko/Belgie/Spojené království/Německo)
God Exists, Her Name Is Petrunya - Teona Strugar Mitevska (Severní Makedonie/Belgie/Slovinsko/Chorvatsko/Francie)
Her Job (Její práce) – Nikos Labôt (Greece/ Francie/Serbia)
Honeyland - Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov (Severní Makedonie)
Invisibles (Neviditelné) – Louis-Julien Petit (Francie)
Ray & Liz (Ray a Liz) – Richard Billingham (Spojené království)
System crasher (Narušitel systému) – Nora Fingscheidt (Německo)
The Man Who Surprised Everyone – Natasha Merkulova, Aleksey Chupov (Ruská federace/Estonsko/Francie)
The Realm (Království )– Rodrigo Sorogoyen (Španělsko/Francie)

 .

Cenu diváků 2018 získal snímek Žena na válečné stezce

 .

Vyhlášen byl i vítězný snímek Ceny diváků Filmové ceny LUX 2018 - stal se jím vítězný snímek Filmové ceny LUX 2018 Žena na válečné stezce, který získal nejvyšší počet hlasů od diváků po celé Evropě. Z řad hlasujících byla v rámci soutěže náhodně vybrána maďarská nezávislá novinářka, šéfredaktorka Cinema Scandinavia a kritička Barbara Majsa, která byla pozvána na MFF Karlovy Vary, aby Cenu diváků vyhlásila a předala ji režisérovi Benediktu Erlingssonovi.

 .

Soutěž o Filmovou cenu LUX a Filmové dny LUX

 .

Z deseti filmů oficiálního výběru budou do soutěže vybrány tři. Soutěžní výběr Filmové ceny LUX bude oznámen na tiskové konferenci Giornate degli Autori v Římě 23. července 2019. Tyto filmy, soutěžící o vítězství ve Filmové ceně LUX 2019, budou promítány v rámci Filmových dnů LUX 2019.

Aby podpořila evropský filmový průmysl a pomohla nejvýznamnějším evropským (ko)produkcím dostat se i mimo jejich národní trh, opatří Filmová cena LUX Evropského parlamentu 3 soutěžní snímky titulky ve 24 úředních jazycích Evropské unie a promítne je ve všech 28 členských státech EU v rámci Filmových dnů LUX. Tím Evropský parlament podporuje kulturní rozmanitost, neboť zpřístupní filmy divákům po celé Evropě a rozvine debatu o otázkách, které vyvolávají.

Vítěz Filmové ceny LUX 2019 bude vyhlášen 27. listopadu. Vítězný snímek bude adaptován i ve verzi pro zrakově a sluchově postižené a Evropský parlament podpoří jeho propagaci.