skip to content
 
 
 

Tiskové zprávy

Filmovou cenu LUX bude nově udílet Evropský parlament společně s Evropskou filmovou akademií. V sobotu představila Sabine VERHEYEN (EPP/DE), předsedkyně Výboru EP pro kulturu, podrobnosti o nové podobě ceně LUX; ta se od nynějška bude jmenovat „LUX - filmová cena Evropského diváka“.
Kancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s 4. plzeňskou městskou částí pořádá v sobotu 12. září 2020 od 13,30 hod. slavnost spojenou s místní výsadbou stromů. Akce navazuje na iniciativu předsedy EP Sassoliho ohledně výsadby stromů v Evropě.  Akce se uskuteční v Plzni, část Doubravka v lokalitě Špitálský les. 
Připojte se ve středu 16. 9. 2020 k další ze série diskuzí Café Evropa, jež tentokrát proběhne přesně v den projevu o stavu Evropské unie (SOTEU), kterému se Café Evropa bude věnovat. Živý přenos debaty s tlumočením do češtiny můžete sledovat 16.9.2020 od 9:00 zde https://www.facebook.com/EvropskakomisevCR/live/.     Projev o stavu Evropské unie je každoroční vystoupení předsedy nebo předsedkyně Evropské komise na plénu Evropského parlamentu  a debata s poslanci, které mapuje vývoj v EU a ukazuje její další směřování. Letošní debata je obzvlášť důležitá vzhledem k bezprecedentní pandemii koronaviru a dopadu, jaký má na ekonomiku a společnost.
Již 16. září se na plénu Evropského parlamentu uskuteční klíčová debata o stavu Evropské unie (SOTEU), na které s předsedkyně Evropské komise Ursua von der Leyen představí europoslancům vizi Komise o dalším směřování EU. Debata o stavu Evropské unie je klíčovým momentem, kdy má Evropská komise prokázat svou odpovědnost vůči demokraticky zvoleným zástupcům EU. Týká se důležitých záležitostí, jako jsou budoucí oživení hospodářství, změna klimatu, nezaměstnanost mladých nebo migrační toky.
EHSV ocení až 29 iniciativ v oblasti solidarity, které byly provedeny v EU a Spojeném království v souvislosti s bojem proti pandemii COVID-19 a s cílem zmírnit její ničivé dopady.
V pondělí 29. června od 18hod se v Knihovně Václava Havla uskuteční premiéra studentského dokumentárního filmu o Evropském parlamentu a Evropské unii "Jednotní v rozmanitosti".
Mladí demokraté pořádají další ročník Simulace Evropského parlamentu v Brně. Studentské simulační jednání se uskuteční ve dnech 8. a 9. října 2020 ve Sněmovním sále Nové radnice v Brně na Dominikánském náměstí.
V úterý 16. června 2020 začal 27. ročník festivalu Dny evropského filmu, filmová přehlídka toho nejlepšího, co v evropské kinematografii za poslední roky vzniklo. V rámci festivalu můžete vidět i snímky, které soutěžily o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Film Prize. Cílem této ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.
Sezónu online projekcí zakončíme klasickým dokumentem Občan Havel, který se jako doposud jediný český film dostal do oficiálního výběru filmové ceny Evropského parlamentu LUX Prize.
Kino Evropský dům je online! Jako předposlední titul sezóny online projekcí jsme vybrali německé strhující drama o osvobozující síle umění a lidské tvořivosti Nikdy neodvracej zrak z roku 2018.
Evropské setkání mládeže EYE, které se koná tradičně každé dva roky ve Štrasburku, se letos přesunulo na internet kvůli pandemii koronaviru. Účastníci EYE, aniž by opustili pohodlí domova, si mohou vyměňovat názory, diskutovat s experty, politiky či influencery.