skip to content
 
 
 

Filmové dny LUX 2019 v Kině Scala

 .
07/11/2019
 .

Thriller o politikovi a spárech jeho korupční moci, dokument rozplétající politickou vraždu, příběh anti-hrdinky, která se postaví patriarchálním tradicím. V rámci LUX Film Days můžete v kině Scala vidět tři snímky, které se letos ucházely o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Film Prize: Království, Odložený případ Hammarskjöld a Bůh existuje, její jméno je Petrunija*. Veškeré projekce jsou pro veřejnost zdarma.

 .
 .

Filmové dny LUX

 .

Díky podpoře Evropského parlamentu jsou finalisté ceny LUX otitulkovány ve čtyřiadvaceti úředních jazycích EU a od října do února promítány v rámci Filmových dní LUX v kinech po celé Evropě. V Česku to budou tradičně promítání v brněnském kině Scala 13. , 14. a 15. prosince.

 .

Finalisté LUX 2019

 .

Snímky nominované na letošní cenu Lux Film Prize jsou Království, Odložený případ Hammarskjöld a Bůh existuje, její jméno je Petrunija*.

 
 .

Království / The Realm

 .

Režie: Rodrigo Sorogoyen /  2018 / Španělsko, Francie / 122 min
Obsazení: Antonio De La Torre, Mónica López, José María Pou, Nacho Fresneda, Ana Wagener, Bárbara Lennie, Luis Zahera, Francisco Reyes, María De Nati, Paco Revilla, Sonia Almarcha,David Lorente, Andrés Lima, Oscar De La Fuente
Vše nasvědčuje tomu, že elegantní a dravý místní politik Manuel López Vidal má našlápnuto na pozici vysoce postaveného regionálního politika, ale jeho rychlý vzestup prudce zbrzdí korupční skandál, do něhož je Manuel zapleten. Objevují se další a další odhalení a Manuelova politická strana se rozhodne zapudit „černé ovce“. Manuel je zahnán do kouta: poté, co od svých stranických kolegů očekával alespoň tichou podporu, zjistí, že se ocitl v izolaci, a snaží se chránit výhrůžkami, že špinavé obchody, do nichž je jeho strana namočena, odhalí v plném rozsahu. Království je politický thriller odhalující korupci bující ve světě politiky, jemuž se dostává až na dřeň, aby ukázal, jak se špína téměř samozřejmě šíří mezi aktéry tohoto světa, kteří jsou přesvědčeni o tom, že některé druhy chování jsou zcela normální.

 .

Odložený případ Hammarskjöld / Cold Case Hammarskjold

 .

Režie: Mads Brügger / 2019 / Dánsko, Norsko, Švédsko, Belgie / 119 minut  
Obsazení: Mads Brügger, Göran Björkdahl
Tragická smrt šéfa OSN Daga Hammarskjölda v roce 1961 zůstává jednou z největších záhad 20. století. Hammarskjöldovo letadlo se za záhadných okolností zřítilo těsně před plánovaným setkáním Hammarskjölda s Moïsem Tshombem,vůdcem povstalecké provincie Katanga, která v té době vyhlásila nezávislost na Kongu. Hammarskjöld doufal, že konflikt vyřeší tím, že vzpurnou Katangu podporovanou mocnou belgickou společností Union Minière, která byla na Africe ekonomicky značně zainteresovaná, přesvědčí, aby se k nezávislému Kongu opět
připojila. O více než půl století později se dánský novinář a režisér Mads Brügger rozhodl, že se společně se švédským soukromým vyšetřovatelem Göranem Björkdahlem vydá po stopách tohoto případu. Vyšetřování nakonec přivede oba muže na stopu tajné polovojenské organizace bojující za nadřazenost bílé rasy, jež sídlí v Jihoafrické republice a kterou lze podezřívat z účasti na vraždě generálního tajemníka OSN. Příběh postupně ukazuje, jak vyšetřovatelé odhalují další, téměř nepředstavitelné zločiny.

 .
 .

Bůh existuje, její jméno je Petrunija* / God Exists, Her Name Is Petrunya

 .

Režie: Teona Strugar Mitevska / 2019 / Severní Makedonie, Belgie, Slovinsko, Francie, Chorvatsko / 100 minut
Obsazení: Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damevski, Suad Begovski, Stefan Vujisic, Violeta Shapkovska, Xhevdet Jashari
Petrunija je nezaměstnaná 32letá žena, která žije u svých rodičů ve Štipu (Severní Makedonie). Cestou z neúspěšného pracovního pohovoru se připlete k tradičnímu náboženskému procesí. Kněz při něm vhazuje do řeky křížek a místní mladíci se poté vrhají do vody a snaží se jej vylovit. Toho, komu se to podaří, čeká mimořádně šťastný a úspěšný rok. Petrunija se příliš nerozmýšlí a vrhne se do řeky také. A právě jí se křížek podaří vylovit. Svým nezpochybnitelným vítězstvím však způsobí pozdvižení – soutěž totiž není určená dívkám. Společenský řád byl narušen. Jak se s touto situací vyrovná církev a jak občanská společnost?
*neoficiální překlad