skip to content
 
 
 

Tiskové zprávy

Současná pandemie koronaviru zaskočila celý svět. Jaké kroky podniká Evropská unie v této výjimečné situaci a jaká opatření můžeme do budoucna očekávat? Sledujte 7. dubna do 17h30 online debatu Café Evropa na téma Koronavirus a reakce Evropské unie s Ditou Charanzovou, místopředsedkyní Evropského parlamentu, Helenou Langšádlovou, poslankyní Parlamentu České republiky a Viktorem Daňkem, zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu v Bruselu.
Evropský parlament se rozhodl odložit Evropské setkání mládeže EYE2020 na základě mimořádných opatření přijatých francouzskými orgány v souvislosti s šířením nemoci COVID-19. 
Chcete si vyzkoušet roli evropského politika na zasedání jedné z nejdůležitějších institucí Evropské unie a rozhodovat o jejím osudu? Zúčastněte se projektu MiniParlamenty, které pořádají Mladí diplomaté. 
Předseda EP v pondělí večer oznámil preventivní opatření, v rámci nichž bude mimo jiné do konce března návštěvnický provoz. Samotná legislativní práce Parlamentu (schůze výborů, plenárka atd.) nicméně pokračuje.
Už tento týden začíná v Praze mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá humanitární organizace Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům. Partnerem této akce je i Evropský parlament, který se dlouhodobě zasazuje o lidská práva. Festival se koná od 5. do 14. března 2020 v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice. Filmy z Jednoho světa budou promítány také v Bruselu.
Cenu evropského občana uděluje Evropský parlament od roku 2008 jednotlivcům, skupinám, sdružením nebo organizacím za jejich přínos v prosazování lepšího vzájemného porozumění a bližší integrace mezi občany a členskými státy, za podporu společných hodnot, zprostředkování přeshraniční nebo nadnárodní spolupráce v rámci Evropské unie, anebo za denní činnost, která konkrétně vyjadřuje hodnoty Listiny základních práv EU.
Národní výběrová konference Evropského parlamentu mládeže v ČR se uskuteční od 19. do 22. března v Kroměříži. Kancelář Evropského parlamentu v ČR je partnerem této studentské neziskové organizace, která propaguje demokratické hodnoty a zvyšuje povědomí o evropské politice.
Zveme vás na jedinečné spojení zábavy a informací k evropské zelené dohodě. Budete mít jedinečnou příležitost zjistit, jak dohoda o bezemisní Evropě ovlivní život běžných Čechů, získat nové kusy oblečení do svého šatníku, a to zcela zdarma a užít si pondělní party s výhledem na brněnský Zelný trh.  To vše v pondělí 16.března 2020 v Tržnici Brno. 

Youth Network Event

23/01/2020

Jak může Evropský parlament lépe spolupracovat s mládežnickými organizacemi? Jak můžeme lépe komunikovat s mladými lidmi? Jak může EP lépe podpořit vás a práci vaší organizace? Můžeme společně vytvořit takový evropský veřejný prostor a komunitu, kde si všichni vyměňujeme a sdílíme informace a  podporujeme se?
V těchto dnech právě probíhá Olympiáda lidských práv, celostátní soutěž určená pro žáky středních škol. Spolek Leges humanae ji letos pořádá již po osmé. 
U příležitosti 31. ročníku udílení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament oceňuje osobnosti nebo celé kolektivy, které brání lidská práva a základní svobody, Vás zveme na výstavu Sacharovova cena za svobodu myšlení. Výstavu můžete vidět od 8. do 13. prosince v Janáčkově divadle v Brně a od 16. prosince v Evropském domě v Praze.