Strona główna

Prezentacja i kompetencje

Delegacja Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Europą Południowo-Wschodnią została utworzona w dniu 17 listopada 1994 r. jako „następczyni” delegacji do spraw stosunków z Socjalistyczną Federalną Republiką Jugosławii, która funkcjonowała od 1981 r., a następnie została przemianowana na delegację do spraw stosunków z republikami byłej Jugosławii. W zakres jej kompetencji wchodziły stosunki międzyparlamentarne z pięcioma państwami Europy Południowo-Wschodniej, tj. Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Federalną Republiką Jugosławii (później Serbią i Czarnogórą, a obecnie Republiką Serbii i Republiką Czarnogóry) oraz Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii.
Albania wraz z Rumunią i Bułgarią były przedmiotem zainteresowania delegacji stworzonej do spraw stosunków z tymi trzema państwami od 1991 r. do roku 1994, kiedy to weszły w zakres kompetencji delegacji do spraw stosunków z Europą Południowo-Wschodnią.
W 2002 r. Parlament Europejski zdecydował o nawiązaniu nieoficjalnych stosunków międzyparlamentarnych z Kosowem, które posiada zgromadzenie wybierane bezpośrednio na mocy rozporządzeń ONZ. Od wyborów europejskich w 2004 r. Chorwacja oraz Była Jugosłowiańska Republika Macedonii zostały „oddzielone” od delegacji regionalnej, co było związane z ich nowym lub też zapowiadanym statusem państw kandydujących do wejścia do UE. Zostały one wówczas objęte zakresem nowo utworzonych delegacji do odpowiednich wspólnych komisji parlamentarnych.
 
Obecnie stosunki międzyparlamentarne z Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Serbią i Czarnogórą prowadzone są w cyklu rocznym w oparciu o dobrowolne decyzje, w oczekiwaniu na wejście w życie układów o stabilizacji i stowarzyszeniu. Stosunki ze zgromadzeniem parlamentarnym Kosowa, które również jest zainteresowane procesem stabilizacji i stowarzyszenia, rozpoczęły się oficjalnie w maju 2008 r., w następstwie ogłoszenia niepodległości przez tę prowincję dnia 17 lutego 2008 r.