Gå till innehållet på sidan (tryck Enter)
Gå direkt till språkmenyn (tryck Enter)
Gå direkt till sökmenyn (tryck Enter)
SV - svenska
BG - български
ES - español
CS - čeština
DA - dansk
DE - Deutsch
ET - eesti keel
EL - Ελληνικά
EN - English
FR - français
GA - Gaeilge
HR - hrvatski
IT - italiano
LV - latviešu valoda
LT - lietuvių kalba
HU - magyar
MT - Malti
NL - Nederlands
PL - polski
PT - português
RO - română
SK - slovenčina
SL - slovenščina
FI - suomi
SV - svenska
Nyheter
Ämnen
Ledamöter
Om parlamentet
Plenum
Utskott
Delegationer
Valet
Andra webbplatser
Andra webbplatser
Nyheter
Ämnen
Ledamöter
Om parlamentet
Plenum
Utskott
Delegationer
Valet
Multimedia Centre
Talmannens webbplats
Generalsekreteraren
Think tank
EP Newshub
Till din tjänst
Besök
Legislative train
Kontrakt och bidrag
Register
Portalen för öppna data
Förbindelsekontor
Delegationer
Europaparlamentet
Sök
Sök
Fyll i detta fält
D-JP
Europaparlamentet
Sök
Meny
Välj delegation
Välj delegation
Alla delegationer (hem)
Afghanistan
Albanien
Brasilien
Vitryssland
Kanada
Chile
Kina
Israel
Indien
Irak
Iran
Japan
Moldavien
Montenegro
Nordmakedonien
Mexiko
Serbien
Ryssland
Turkiet
Ukraina
Förenade kungariket
Förenta staterna
Sydafrika
Osaks–EU
Afrika–EU
Andinska gemenskapen
Australien, Nya Zeeland
Arabiska halvön
Sydostasien, Asean
Karibien–EU
Centralamerika
Cariforum
Centralasien, Mongoliet
EES/Efta och region Nord
Euronest
Koreahalvön
Eurolat
Maghrebländerna
Mashriq
Unionen för Medelhavsområdet
Mercosur
Nato
Stillahavsområdet–EU
Palestina
Panafrikanska parlamentet
Sydasien
Armenien, Azerbajdzjan, Georgien
Bosnien och Hercegovina, Kosovo
Till sidan
D-JP
Hem
Om delegationer
Introduktion
Historia
Ledamöter
Verksamhet
Ordinarie sammanträden
Interparlamentariska möten
Kalender
Dokument
Sammanträdeshandlingar
Meddelanden
Europaparlamentets resolutioner
EU-texter
Ledamöter
Europaparlamentets ledamöter
Ladda ned hela listan
Christel SCHALDEMOSE
Ordförande
S&D
Danmark
Dan NICA
Vice ordförande
S&D
Rumänien
Eva MAYDELL
Vice ordförande
PPE
Bulgarien
Stefan BERGER
Ledamot
PPE
Tyskland
Nicolaus FEST
Ledamot
ID
Tyskland
Isabel GARCÍA MUÑOZ
Ledamot
S&D
Spanien
Jens GEIER
Ledamot
S&D
Tyskland
Valentino GRANT
Ledamot
ID
Italien
Francisco GUERREIRO
Ledamot
Verts/ALE
Portugal
Adam JARUBAS
Ledamot
PPE
Polen
Joanna KOPCIŃSKA
Ledamot
ECR
Polen
Ádám KÓSA
Ledamot
NI
Ungern
Aldo PATRICIELLO
Ledamot
ID
Italien
Jutta PAULUS
Ledamot
Verts/ALE
Tyskland
Mauri PEKKARINEN
Ledamot
Renew
Finland
Anne-Sophie PELLETIER
Ledamot
The Left
Frankrike
Tsvetelina PENKOVA
Ledamot
S&D
Bulgarien
Dragoş PÎSLARU
Ledamot
Renew
Rumänien
Dominique RIQUET
Ledamot
Renew
Frankrike
Pedro SILVA PEREIRA
Ledamot
S&D
Portugal
Ivan ŠTEFANEC
Ledamot
PPE
Slovakien
Irène TOLLERET
Ledamot
Renew
Frankrike
Evžen TOŠENOVSKÝ
Ledamot
ECR
Tjeckien
Tomáš ZDECHOVSKÝ
Ledamot
PPE
Tjeckien
Isabel BENJUMEA BENJUMEA
Suppleant
PPE
Spanien
Marco CAMPOMENOSI
Suppleant
ID
Italien
Lena DÜPONT
Suppleant
PPE
Tyskland
Maria GRAPINI
Suppleant
S&D
Rumänien
Anja HAZEKAMP
Suppleant
The Left
Nederländerna
Patryk JAKI
Suppleant
ECR
Polen
France JAMET
Suppleant
ID
Frankrike
Mislav KOLAKUŠIĆ
Suppleant
NI
Kroatien
Miapetra KUMPULA-NATRI
Suppleant
S&D
Finland
Bernd LANGE
Suppleant
S&D
Tyskland
Dan-Ştefan MOTREANU
Suppleant
PPE
Rumänien
Urmas PAET
Suppleant
Renew
Estland
Erik POULSEN
Suppleant
Renew
Danmark
Dennis RADTKE
Suppleant
PPE
Tyskland
Catharina RINZEMA
Suppleant
Renew
Nederländerna
Inma RODRÍGUEZ-PIÑERO
Suppleant
S&D
Spanien
Alfred SANT
Suppleant
S&D
Malta
Nico SEMSROTT
Suppleant
Verts/ALE
Tyskland
Tom VANDENDRIESSCHE
Suppleant
ID
Belgien
Hilde VAUTMANS
Suppleant
Renew
Belgien
Viola VON CRAMON-TAUBADEL
Suppleant
Verts/ALE
Tyskland
Roberts ZĪLE
Suppleant
ECR
Lettland
Europaparlamentets ledamöter
Partnerdelegation