skip to content
 
 
 
05/06/2018

Euroopa Parlamendi noorteüritus EYE2018

1.-2. juunil 2018 toimus Strasbourgis juba kolmandat korda suurejooneline noorteüritus EYE2018, mis tõi kokku 8000 noort, et arutada Euroopa tuleviku üle.

Euroopa Parlamendi noorteüritus EYE2018
Euroopa Parlamendi noorteüritus EYE2018
 .

Foorumit organiseerisid noored ise, enamik üritusi oligi 130 osaleva noorteorganisatsiooni korraldatud. Eestist käis kokkutulekul mitukümmend noort. Pealinna esindasid Tallinna Tehnikaülikooli tudengid ning Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumi ja Tallinna Juudi Kooli õpilased.

EYE2018 avakõnega esinenud Euroopa Parlamendi (EP) president Antonio Tajani andis Louise Weiss-hoone (kus toimus lõviosa EYE üritusi) võtmed sümboolselt noorte kätte. Aruteludel ja töörühmades osales tema ise ja veel 50 Euroopa Parlamendi liiget, samuti  endine Euroopa Komisjoni volinik Marianne Thyssen, endine Kreeka rahandusminister Yanis Varoufakis ning Euroopa Parlamendi Sahharovi nimelise inimõiguste auhinna laureaadid Dr Denis Mukwege ja Lamiya Aji Bashar. Videotervitusega esines endine Prantsusmaa president Valéry Giscard d’Estaing.

Foorumi kava oli mitmekesine: kahe päeva jooksul osalesid noored seminaridel, aruteludel, töörühmades, töötubades ning tegid ettekandeid Euroopa tuleviku puudutavate teemade kohta. Korraldati mitmesuguseid loovesinemisi, kontserte, viktoriine, teatriesinemisi ning isegi EP liikmete osalusega rapibattle võistlus.

Üritus oli ka suurepärane võimalus erineva taustaga noorte kohtumiseks, et rääkida sellest, mis meid kõiki hoolimata erinevustest seob ja ühendab. Need on Euroopa väärtused: rahu, vabadus, loovus, kodanikuühiskond, sallivus ja demokraatia. Skeptikud väidavad, et praegu ei ole just parim aeg noortega põhimõtetest rääkida, et enamik tahaks meelsamini kuulata juttu materiaalsetest hüvedest. EYE ja seal toimunud arutelud meenutasid aga kõigile, et heaolu ja harmoonia on seotud põhimõtete, õigluse, solidaarsuse ja turvalisusega. Et mitte iialgi ei tohi demokraatiast loobuda. Ja Euroopa jääb ainult niikaua Euroopaks, kuni neid seoseid mõistetakse ja järgitakse.

Kokkuvõtteks võib öelda, et tegemist oli suurepärase võimalusega arutada noorte prioriteete aasta enne Euroopa Parlamendi valimisi. Lõppude lõpuks sõltub suures osas just sellest põlvkonnast mitte üksnes järgmise EP koosseis ja tuleva Euroopa Komisjoni presidendi nimi, vaid ka kogu Euroopa tulevikuvisioon.

Noorteüritusel välja käidud ideed koondatakse EYE lõppraportisse. Parimad neist esitatakse sügisel EP komisjonides toimuvatel avalikel kuulamistel.
 
  
Dmitri Rõbakov, Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumi ja Tallinna Juudi Kooli ühiskonnaõpetuse- ja ajalooõpetaja