skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
14/11/2018

Merkel: natsionalism ja egoism ei tohi Euroopas saada uut võimalust

Teisipäeval arutas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel parlamendisaadikute ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Juncker’iga ELi tulevikku

Teisipäeval arutas Saksamaa liidukantsler Angela Merkel parlamendisaadikute ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Juncker’iga ELi tulevikku. 

“Tolerantsus on Euroopa hing ja Euroopa idee põhiväärtus. See hing on viimastel aastatel olnud kurnatud mitmete väljakutsete tõttu nagu avaliku sektori võlg, terrorism, sõjad meie kontinendi külje all, ränne, digitaliseerumine ja kliimamuutused,” ütles liidukantsler Merkel. 

Kõikide nende väljakutsetega saab edukalt tegeleda kui Euroopa tegutseb ühtselt ja kui “suhtume teiste huvidesse kui iseenda omadesse”. Solidaarsus põhineb tolerantsusel ja see on Euroopa tugevus. See on osa meie ühisest DNAst ja tähendab riiklikust egoismist ülesaamist. 

Solidaarsus tähendab samuti seda, et kui rünnatakse õigusriigi põhimõtet või ajakirjandusvabadust ühes riigis, on see rünnak sellele kogu ELis. Merkel lisas, et kui soovitakse lahendada probleeme võttes uusi võlgasid, ei võeta arvesse juba võetud kohustusi ja seatakse küsimärgi alla euroala tugevuse ja stabiilsuse alustalad.

 

EL peab rääkima ühel häälel maailmaareenil 

”Selleks, et olla kuuldav globaliseeruvas maailmas, tuleb Euroopal tugevamalt oma saatusest kinni haarata, sest ajad kui saime tingimusteta loota teistele on möödas, ütles Merkel. Euroopa sõjaväe loomine NATO täiendamiseks näitaks maailmale, et ”Euroopa riikide vahel ei toimu enam kunagi sõda.” 

Ta tõi välja, et edukas majandus, teadusarendus ja innovatsioon on eluliselt olulised Euroopa jaoks ja viitas usaldusväärse Frontex piirikontrolli ja ühise Euroopa varjupaigasüsteemi vajalikkusele. 

“Euroopa on meie parim võimalus rahu, jõukuse ja hea tuleviku tagamiseks. Me ei saa lubada sellel võimalusel käest libiseda. Võlgneme selle nii iseendale kui ka eelmistele ja järgmistele põlvkondadele. Natsionalism ja egoism ei tohi kunagi saada teist võimalust. Tolerantsus ja solidaarsus on meie tulevik. Ja see tulevik on võitlemist väärt.” 

Vaata videosalvestist arutelust ja pressikonverentsist EP Live ja EbS+. vahendusel.

 

Videosalvestised sõnavõttudest: 

EP President Antonio TAJANI 

Angela MERKEL, Saksamaa liidukantsler 

Jean Claude JUNCKER, Euroopa Komisjoni president 

Manfred WEBER (EPP, DE) 

Udo BULLMANN (S&D, DE)  

Ryszard Antoni LEGUTKO (ECR, PL)  

Guy VERHOFSTADT (ALDE, BE)  

Ska KELLER (Greens/EFA, DE)  

Gabriele ZIMMER (GUE/NGL, DE)  

Nigel FARAGE (EFDD, UK)  

Marcus PRETZELL (ENF, DE)  

Angela MERKEL

 

Lisainfo 

Saksamaa liidukantsleri kõne

 

Jaan Soone

Pressiteenistus

(+32) 2 28 32282 (BXL)
(+32) 3 881 73473 (STR)
(+32) 498 98 33 29
press-ET@europarl.europa.eu