skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
12/10/2018

Euroopa Kodaniku Auhind 2018

9. oktoobril toimus Euroopa Parlamendis, Brüsselis Euroopa Kodaniku Auhinna laureaatide pidulik tseremoonia, millest võttis osa ka Eestist valitud laureaat Dmitri Rõbakov. 

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani (vasakul) ja Euroopa Kodaniku Auhinna laureaat Dmitri Rõbakov.
Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani (vasakul) ja Euroopa Kodaniku Auhinna laureaat Dmitri Rõbakov.
 

Euroopa Kodanikuauhinna laureaat Dmitri Rõbakov: "Teatavasti ei tegele Euroopa Parlament ainult õigusloomega, vaid toetab ka eri algatusi kodanikuühiskonna arendamise vallas. Üks näide sellest on igal aastal välja antav Euroopa Kodaniku auhind, millega tunnustatakse inimesi ja organisatsioone, kes töötavad pühendunult maailma paremaks muutmise nimel ja annavad sellega eeskuju ka teistele.
Tänavu otsustas auhinnakomisjon autasustada 17 inimest ja 33 asutust 26st riigist. Laureaate on olnud peaaegu igast eluvaldkonnast – kuid kõigi nende kohta oli silmas peetud ka seda, mis meid kõiki seob ja ühendab: entusiasmi ja teotahtelisust Euroopa väärtuste hoidmisel ja edendamisel.
9. oktoobril kogunesid kõik Euroopa Kodaniku auhinna laureaadid Euroopa demokraatia südamesse - Euroopa Parlamenti. Hoolimata sellest, et olen siin varem korduvalt käinud, oli seekordne külaskäik eriti liigutav. Kusjuures peamiseks põhjuseks ei olnud isegi kõrge auhinna saamise au, vaid harukordne võimalus kohtuda niivõrd säravate inimestega, kelle ühine panus vormibki selle Euroopa näo, millest olen kogu aeg unistanud ja mille nimel tööd teinud.
Iga Brüsselisse tulnud laureaat vääriks eraldi esitlemist ka laiemalt – mõnede kohta võiks koguni filmitegemise mõtet kaaluda. Tegemist on olnud ka võimalusega Euroopa ja tema tuleviku üle mõtisklemiseks ja arutlemiseks. Paljudele on nt siiani suureks mõistatuseks, kuidas britid said valida Brexiti ning miks mõnes riigis agressiivselt rünnatakse Euroopa Liidu alusväärtusi.
Tõdesime koos, et väga oluline roll Euroopa kursil püsimisel on noorte käes.
Euroopa Parlamendi endiste presidentide Hans-Gert Pöttering ja Enrique Barόn Crespo ning Euroopa Noortefoorumi juhi Luis Alvarado Martinez'iga arutasime, mida saaks enne järgmisel aastal toimuvaid Europarlamendi valimisi ära teha, et pinnas populismi levikuks oleks just noorte seas võimalikult ebasoodne ja valimised ei kujuneks nende jaoks emotsioonide turuplatsiks.
Rääkisin sellest ka tänukõnes, toonitades, et püüan õpetajana ikka ja jälle enda õpilastele õigeks teha, et heaolu ja harmoonia on seotud põhimõtete, õigluse, solidaarsuse ja turvalisusega. Et mitte iialgi ei tohi demokraatiast loobuda. Ja Euroopa jääb ainult niikaua Euroopaks, kuni neid seoseid mõistetakse ja järgitakse.

Tänan Euroopa Parlamenti kõrge tunnustuse eest, Urmas Paeti auhinna nominatsiooni ning EP Tallinn infobürood kauaaegse viljaka koostöö eest."

Pressiteade 02.07.2018 Euroopa Kodaniku auhind: inimeste panuse tunnustamine

 

 

Fotod tseremoonialt:

Paremalt: Dmitri Rõbakov, Hans-Gert Pöttering, Enrique Barόn Crespo ja Luis Alvarado Martinez.
Paremalt: Dmitri Rõbakov, Hans-Gert Pöttering, Enrique Barόn Crespo ja Luis Alvarado Martinez.