skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
01/10/2018

Sahharovi auhind 2018: tutvu nominentidega

2018. a Sahharovi mõttevabaduse auhinna nominendid on selgunud. Tutvu nominentide ning nende tegevustega.

Alates 1988. aastast annab Euroopa Parlament välja Sahhahrovi auhinda inimestele ja organisatsioonidele, kes on pühendunud inimõiguste ja põhivabaduste kaitsmisele. Välis- ja arengukomisjonid ning inimõiguste allkomisjon kuulutasid 27.septembril välja 2018.a auhinna nominendid. Nendeks on:

Oleg Sentsov, Ukraina filmirežissöör, kes mõisteti 20 aastaks vangi süüdistatuna terrorismiaktide korraldamise vandenõus Venemaa de facto valitsuse vastu Krimmis. Amnesty International kirjeldas kohtuprotsessi kui „sõjaväekohtus peetud ebaõiglast kohtuistungit“. Sentsovist on saanud sümbol esindamaks peaaegu 70 illegaalselt arreteeritud Ukraina kodanikku, kellele on Venemaa okupatsiooniväed Krimmi poolsaarel määranud pikaaegse vanglakaristuse. Sentsov on alates 2018.a maid pidanud näljastreiki. Auhinnale esitas Euroopa Rahvapartei (EPP).

Vabaühendused, kes tegelevad migrantide päästmisega Vahemerel, Alates 2015. aastast on vabaühendused üle Euroopa Liidu algatanud otsingu- ja päästeoperatsioone Vahemerel, et päästa nende põgenike elusid, kes püüavad jõuda üle Vahemere Euroopasse. Nende vabaühenduste hulka kuuluvad: Boat Refugee Foundation, Jugend Rettet, Lifeline Rescue Boat, Médecins Sans Frontières International, MOAS, Proactiva Open Arms, PROEM-AID, Save the Children, Sea Eye, Sea Watch ja SOS Mediterranée. Auhinnale esitasid Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon Euroopa Parlamendis (S&D) ning Roheliste/Euroopa Vabaliidu fraktsioon (GREENS/EFA).

Seyran Ateş, Türgi juurtega jurist Saksamaal, kes võitleb poliitilise ja religioosse ekstremismi ning naiste rõhutuse vastu. Ta oli üks Berliini Ibn Goethe mošee, kus mehed ja naised saavad koos palvel käia, asutajatest. Ateş on oma tegevuse tõttu saanud mitmeid tapmisähvardusi ning vajab ööpäevaringset kaitset. Auhinnale esitasid ta Euroopa Konservatiivid ja Reformistid (ECR), Hans-Olaf Henkel ning 40 Euroopa Parlamendi saadikut Ateşi pühendumuse eest inimõiguste kaitsele ning avatud ja uuenduslikule islamiusule.

Ceasari varjunime all tegutsev Süüria sõjaväe fotograaf, kes salaja tõi Süüriast välja 55 000 fotot, mis tõestavad toime pandud sõjakuritegusid. Human Rights Watch kinnitas fotode ehtsust. Ceasar’i fotod on võtmetähtsusega loomaks kriminaal- ja tsiivilkaasuseid kuritegudes süüdistavate vastu. Auhinnale esitasid Euroopa Demokraatide ja Liberaalide liidu fraktsioon (ALDE).

Nasser Zefzafi, Marokos Rifi regioonis tegutseva protestiliikumise Hirak juht, kes võitleb korruptsiooni, rõhutuse ning võimu kuritarvitamise vastu. Ta arreteeriti 2017. aastal ning mõisteti 20 aastaks vangi süüdistatuna riigi julgeoleku vastases vandenõus. 2018. a augustis andis Kuningas Mohammed VI armu 188-le Hirak’i aktivistile, kelle hulka Zefzari ei kuulunud. Augusti lõpus alustas Zefzari näljastreigiga, et hukka mõista oma kinnipidamise tingimused. Auhinnale esitasid Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete fraktsioon, Kati Piri, Judith Sargentini, Marie-Christine Vergiat ning veel 39 Euroopa Parlamendi saadikut Zafzafi tegevuste eest rõhutuse ja võimu ärakasutamise vastu.  

Dewayne Johnson, Endine väljakuhooldaja USAst, kes just võitis olulise tähtsusega kohtukaasuse korporatsiooni Monsanto vastu. Johnson on esimene inimene, kes süüdistab Monsantole kuuluvat taimekaitsevahendi brändi Roundup vähi tekitamises. Kohtuprotsessi lõpus, kui Johnsonil oli elada jäänud vaid mõni kuu, oli ta siiski valmis kohtus tunnistusi jagama, et kirjeldada oma kannatusi. Auhinnale esitas Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioon (EFDD) „inspiratsiooniks neile, kes kardavad oma õiguste kaitseks kohtusse minna“.

Afriforum on vabaühendus eesmärgiga kaitsta vähemuste õigusi, eriti just afrikaanide õigusi, Lõuna-Aafrikas. Afriforum keskendub sellele, et tõsta kohalikku ja rahvusvahelist teadlikkust rünnakutest taludele, mõrvadest ning talumaade kompensatsioonideta sundvõõrandamistest. Sundvõõrandamine rikub omandiõigust ning ohustab toiduga kindlustatust. Auhinnale esitas Rahvaste ja Vabaduste Euroopa Fraktsioon (ENF).

Mary Wagner, Kanadast pärit aktivist, kes on mitmel korral arreteeritud ning süüdistatud abordikliiniku „äri häirimisest“. Ta jäeti vanglasse, kuna ei täitnud kriminaaltingimust hoida eemale abordikliinikutest. Wagneri esitas auhinnale Marek Jurek koos 41 Euroopa Parlamendi saadikuga töö eest „kaitsmaks nende õigusi, kes ei saa ise enda eest kõneleda“.

Sahharovi auhinna nominente võivad esitada fraktsioonid ning vähemalt 40-st Euroopa Parlamendi saadikust koosnevad grupid. Esitatud nominentide hulgast valivad väliskomisjon ja arengukomisjon välja kolm finalisti. Seejärel valib võitja esimeeste konverents, kuhu kuuluvad Euroopa Parlamendi president ning fraktsioonide juhid. 2017. aasta laureaat oli Venezuela demokraatlik opositsioon.

Järgmised sammud

  • oktoober: väliskomisjon ja arengukomisjon hääletavad, et selgitada välja kolm finalisti
  • oktoober: Parlamendi poliitilised juhid kuulutavad välja võitja
  • detsember: Sahharovi auhinna tseremoonia Strasbourgis

 

Viited:

Sahharovi auhinnast

Eelmised laureaadid

Sahharovi auhinna 30. aastapäev