skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
11/10/2018

Sahharovi mõttevabaduse auhinna kolm finalisti

Sahharovi auhinna finalistid on: Oleg Sentsov, 11 vabaühendust, kes tegelevad põgenike päästmisega Vahemerel ja Nasser Zefzafi.

Selle aasta kolm Sahharovi mõttevabaduse auhinna finalisti selgusid 9. oktoobril välisasjade ja arengu komisjonide ühisel hääletusel. 25 oktoobril valivad finalistide hulgast laureaadi Euroopa Parlamendi president ja fraktsioonide juhid.

Selle aasta finalistid on:

Oleg Sentsov, Ukraina filmirežissöör, kes mõisteti 20 aastaks vangi süüdistatuna terrorismiaktide korraldamise vandenõus Venemaa de facto valitsuse vastu Krimmis. Sentsov on alates 2018. a maikuust pidanud näljastreiki.

Vabaühendused, kes tegelevad põgenike päästmisega Vahemerel. Alates 2015. aastast on vabaühendused üle Euroopa Liidu algatanud otsingu- ja päästeoperatsioone Vahemerel, et päästa üle mere Euroopasse jõuda püüdvate põgenike elusid.

Nasser Zefzafi, Marokos Rifi regioonis tegutseva protestiliikumise Hirak juht, kes võitleb korruptsiooni, rõhutuse ning võimu kuritarvitamise vastu. Ta arreteeriti 2017. aasta mais ning talle määrati 20-aastane vanglakaristus süüdistatuna riigi julgeoleku vastases vandenõus.

 

Järgmised sammud

Selle aasta laureaadi valivad Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ja fraktsioonide juhid. Auhind, milleks on tunnustus ning €50 000, antakse laureaadile üle 12. detsembril Strasbourgis.

 

Taustaks 

Sahharovi mõttevabaduse auhinda, mis on nime saanud Nõukogude Liidu füüsiku ja poliitilise dissidendi Andrei Sahharovi järgi, annab Euroopa Parlament välja igal aastal. Auhinna väljaandmisega alustati 1988. aastal, et austada inimesi ja organisatsioone, kes on pühendunud inimõiguste ja põhivabaduste kaitsmisele. 2018. aastal möödub 30 aastat esimese auhinna väljaandmisest.

Eelmisel aastal pälvis Sahharovi auhinna Venezuela demokraatlik opositsioon.

 

Viited 

Sahharovi auhinnast

Kuidas valitakse Sahharovi auhinna laureaat

Varasemad laureaadid

Sahharovi auhinna 30. aastapäev

Multimeedia materjalid