skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
27/04/2017

Saadikud arutasid olukorda Ungaris peaminister Viktor Orbániga

EP fraktsioonide juhid ja saadikud esitasid oma seisukohti Ungari uue haridusseaduse kohta, mida nähakse olevat suunatud Kesk-Euroopa Ülikooli vastu, valitsusväliste organisatsioonide ja valjupaigataotlejate piirangute kohta ja Ungari valitsuse poolt korraldatud küsitluse kohta peakirjaga ”Riiklik konsultatsioon - peatagem Brüssel”.

©European Parliament

Paljud saadikud olid seisukohal, et uus haridusseadus on rünnak akadeemilise vabaduse vastu ja valitsusvälised organisatsioonid on võetud sihikule, et summutada kriitilisi hääli.

Osa saadikuid viitas asjaolule, et EL on passiivselt pealt vaadanud süstemaatilist demokraatia õõnestamist Ungaris ja kutsus üles rakendama rangemaid meetmeid. Osa saadikuid kaitses Ungari valitsuse tehtud samme leides, et kodanikuühiskond vajab reegleid ja liikmesriikidel on õigus reguleerida hariduse valdkonda. Ungarit rünnatakse selle eest, et ta ei ole nõus avatud piiride ja multikultuursuse ideoloogiaga, lisasid nad.

Euroopa Komisjoni esimene asepresident Frans Timmermans ütles, et komisjoni õiguslik analüüs on tuvastanud, et uus haridusseadus ei ole kooskõlas ELi reeglitega ja teatas rikkumismenetluse algatamisest. Ta kritiseeris Ungari valitsuse küsitlust selles ELi suunas tehtavate valesüüdistuste eest.

Ungari peaminister Viktor Orbán ütles, et süüdistustel selle kohta, et tema valitsus soovib sulgeda Kesk-Euroopa Ülikooli pole alust ja kirjeldas küsitlust kui demokraatlikku vahendit. Valitsusväliste organisatsioonide seadus järgib Ameerika Ühendriikide näidet, lisas ta. Me sooviksime ELi reformida, aga Ungari on ilma igasuguse kahtluseta Euroopale pühendunud, ütles Orbán.

Videosalvestisi sõnavõttudest saab näha alltoodud viidetel:

Frans Timmermans, Euroopa Komisjoni asepresident (osa 1)

Frans Timmermans, Euroopa Komisjoni asepresident (osa 2)

Viktor Orbán , Ungari peaminister (osa 1)

Viktor Orbán, Ungari peaminister (osa 2)

Manfred Weber (EPP, DE)

Gianni Pittella (S&D, IT)

Zdzisław Krasnodebski (ECR, PL)

Guy Verhofstadt (ADLE, BE)

Gabriele Zimmer (GUE/NGL, DE)

Philippe Lamberts (Greens/EFA, BE)

Nigel Farage (EFDD, UK)

Matteo Salvini (ENF, IT)

 

Jaan Soone

Pressiteenistus

(+32) 2 28 32282 (BXL)
(+32) 3 881 73473 (STR)
(+32) 498 98 33 29
press-ET@europarl.europa.eu