skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
02/02/2017

Saadikud mõistsid hukka USA sissesõidukeelu

Kolmapäeval toimunud arutelul Federica Mogheriniga andsid parlamendi fraktsioonide juhid oma hinnangu möödunud nädalal Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi poolt allkirjastatud korraldusele, millega keelatakse seitsme riigi kodanike sissesõit USAsse. Enamik sõna võtnud saadikuid pidas sissesõidupiiranguid meelevaldseks ja lääne demokraatiate põhiväärtuseid, nagu vabadust, mittediskrimeerimist ja solidaarsust, eiravateks.

Arutelul avalduse teinud ELi välispoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini tervitas Ameerika Ühendriikide ametivõimude antud täpsustusi selle kohta, et reisikeeld ei puuduta ELi kodanikke, isegi kui neil on ka korralduses toodud riigi kodakondsus. Samas ütles ta, et ”see ei mõjuta üldist hinnangut korraldustele (...) EL ei pööra selga kellelegi, kellel on õigus rahvusvahelisele kaitsele. See on meie seisukoht praegu ja edaspidi”.

 

“Trump võitis valimised ja me soovime dialoogi,” ütles Euroopa Rahvapartei fraktsiooni juht Manfred Weber (DE). “Kui Trump ütleb, et võitleb ebaseadusliku rände ja radikaalse islamismiga, siis oleme nõus. Aga reisikeeld ei ole seda. Üldistav inimeste ja riikide kahtlustamine viib ksenofoobiani. Ameerika Ühendriigid on alati olnud riik, kus seistakse vabaduse ja põhiõiguste eest, aga nüüd kiidab Trump heaks piinamist. Nii muutub riik ise kriminaaliks,” lisas ta.

 

Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooni juht Gianni Pittella (IT): “Reisikeeld on rünnak Euroopa õiguskultuuri ja põhiõiguste vastu (...). Ütleme otse: reisikeeld (...) ei ole suunatud terrorismi vastu. See on demagoogiline vale, kuna see on suunatud teatud riikide vastu, aga ei puuduta riike, kus Trump teeb äri. Kutsun lennufirmasid mitte keelama reisijaid lendudele. Ja peaksime hoiduma Trumpi visiidist ELi kuni reisikeeld on jõus: uksed on hoopis temale suletud!”

 

Syed Kamall (Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon, UK): “See meelevaldne keeld saadab sõnumi, et on selge vahe heaks moslemiks ja heaks lääne demokraatia kodanikuks olemisel. See mängib trumbid kätte Daeshile ja teistele ekstremistidele, kes ütlevad seda sama. Ameeriklased valisid kanidaadi, kes teeb mida ta lubas. Seetõttu peame aktsepteerima, et see president, tema prioriteedid ja tema poliitikad on suureneva rahuolematuse tulemus.”

 

Guy Verhofstadt (Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu fraktsioon, BE): “Asjaolu, et ükski terrorist keelu all olevatest riikidest ei ole kunagi USAs toime pannud terrorirünnakuid näitab, et tegemist on puhtal kujul diskrimineerimisega. Selle meetme eesmärgiks on õhutada populismi ja natsionalismi.” Ta lisas, et ka Euroopat on ohustavad sellised jõud ja avaldas lootust, et Euroopa juhid kohtumisel Vallettas reageerivad jõuliselt “nende populistide ja natsionalistide tegevusele, kes soovivad meid hävitada.”

 

Gabrielle Zimmer (Euroopa Ühendatud Vasakpoolsete / Põhjamaade Roheliste Vasakpoolsete liitfraktsioon, DE): “Näitame oma rändepoliitikaga, mida iseloomustab solidaarsus, et inimesed, kes otsivad kaitset, ei ole kõige kurja juureks. (…) Mis oleks saanud Euroopa sõjajärgsetest demokraatiatest, kui natsismi eest põgenenud inimesed ei oleks leidnud varjupaika?”

 

Ska Keller (Roheliste / Euroopa Vabaliidu fraktsioon, DE): "Kes oleks võinud arvata, et vabadused ja õigused, mida oleme pidanud nii loomulikuks võivad nii kiirelt kaduda. Paistab, et nii sureb liberaalne demokraatia.” Ta kutsus ELi olema rahvusvahelise õiguse, inimõiguste ja vabaduste eestkostja.

 

Nigel Farage (Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsioon, UK): „USAs teeb tõeline valitud demokraat seda mida ta valiti tegema“. Ta kirjeldas Euroopa kaebusi kui „tõendit ELi ameerikavastasusest“ ja tegi ettepaneku kutsuda president Trump „avatud dialoogiks“ parlamenti.

 

Marcel De Graaff (Rahvaste ja Vabaduste Euroopa fraktsioon, NL) kutsus Euroopa Ülemkogu eesistujat Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni järgima president Trumpi eeskuju ja kehtestama piirikontrolli riikide piiridel. Džihadistid tuleb eemal hoida. Mitte ainult nendest seitsmest riigist pärit džihadistid, vaid ka paljudest teistest.“

 

Lisainfo

Videosalvestis arutelust (01.02.2017)

EbS+ (01.02.2017)

AV materjalid

 

Jaan Soone

Pressiteenistus

(+32) 2 28 32282 (BXL)
(+32) 3 881 73473 (STR)
(+32) 498 98 33 29
press-ET@europarl.europa.eu