skip to content
 
 
ajakirjanikud
ajakirjanikud
 
03/07/2019

Euroopa Parlamendi presidendiks valiti David Sassoli

Kolmapäeval toimunud hääletusel valisid parlamendiliikmed Euroopa Parlamendi presidendiks David Sassoli, kes kogus valimise teises voorus 345 häält 667st.

David Sassoli on sündinud Firenzes 30. mail 1956. Ta on Euroopa Parlamendi liige alates 2009. aastast ja valiti Demokraatliku Partei (Partito Democratico) nimekirjas kolmandaks ametiajaks parlamendiliikmeks mais 2019. Tema ametiaeg parlamendi presidendina kestab 2022. aasta jaanuarini.

Parlamendi täiskogu ees pärast valituks osutumist tehtud lühikeses pöördumises tänas president Sassoli parlamendi üheksandat koosseisu talle avaldatud usalduse eest.

„Viimastel kuudel on liiga palju külvatud lahkhelisid ja konflikte, mis on kurvaks meenutuseks ajaloost. Kodanikud seevastu näitasid, et nad ikkagi usuvad meie valitud teekonda, mis ainsana suudab pakkuda lahendusi meie ees seisvatele globaalsetele väljakutsete," ütles Sassoli.

„Peame leidma jõu, et taasalustada integratsiooniprotsessi, muutes ELi selliseks, mis on võimeline reageerima jõulisemalt meie kodanike vajadustele ja andma konkreetsed vastused nende muredele.“

President Sassoli tõstis esile Euroopa Parlamendi lähiaastatel eesseisvaid ülesandeid: “Meil on vaja leida uusi ideid ja julgust, et tegeleda paljude muutustega, sealhulgas valdkondades nagu noorte tööhõive, ränne, kliimamuutused ja digirevolutsioon.“

David Sassoli valiti parlamendi presidendiks 2. voorus.

Valimistulemused:

Esimene voor

Hääli kokku:

735

Tühje või kehtetuid sedeleid:

73

Kehtivad hääli:

662

Absoluutne häälteenamus:

332

Tulemus:

vajalikku häälteenamust ei saavutatud

Ska KELLER (Greens/EFA, DE)

133

Sira REGO (GUE/NGL, ES)

42

David SASSOLI (S&D, IT)

325

Jan ZAHRADIL (ECR, CZ)

162

 

Teine voor

Hääli kokku:

704

Tühje või kehtetuid sedeleid:

37

Kehtivad hääli:

667

Absoluutne häälteenamus:

334

Tulemus:

Parlamendi presidendiks valiti David Sassoli

Ska KELLER (Greens/EFA, DE)

119 (-14)

Sira REGO (GUE/NGL, ES)

43 (+1)

David SASSOLI (S&D, IT)

345 (+20)

Jan ZAHRADIL (ECR, CZ)

160 (-2)

 

Kandidaadid

Presidendi kandidaadiks esitati 4 kandidaati, kes tegid enne valimist täiskogu ees lühikese pöördumise. Kandidaatide sõnavõtte saab vaadata all toodud viidetelt.

Ska KELLER (Greens/EFA, DE)

Sira REGO (GUE/NGL, ES)

David-Maria SASSOLI (S&D, IT)

Jan ZAHRADIL (ECR, CZ)

 

Presidendi valimise kord

Vastavalt EP kodukorra artiklile 15 võib presidendi kandidaadi esitada fraktsioon või 1/20 parlamendiliikmetest (38 parlamendiliiget). President valitakse salajasel hääletusel. Valituks osutumiseks peab kandidaat koguma kehtivate häälte absoluutse enamuse (50% pluss üks hääl). Kui ükski kandidaat ei osutu valituks esimeses voorus, võib teise vooru jaoks esitada samad või uued kandidaadid.

Edasised sammud

Parlamendi asepresidentide valimine toimub kolmapäeva õhtul ja kvestorite valimine neljapäeval.

 

Lisateave:

EP presidendi veebileht

EP kodukord

EPRS briifing (19.06.2019): Euroopa Parlamendi presidendi valimine